مشاوره کودک

بی شک شما به عنوان یک پدر و مادر، چیزی جز سلامت و شادکامی برای فرزندتان نمی خواهید. با این حال زندگی سرشار از موقعیت ها و رویدادهای ناخوشایندی است که جسم و روان کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد و شما به تنهایی و به سادگی نمی توانید از عهده مقابله با آنها برآیید. مشاوره کودک نوعی درمان تخصصی روانشناختی است که  به کودکان دارای مشکلات هیجانی، رفتاری و شناختی کمک می کند. در مشاوره کودک، کودکان یاد می گیرند که مشکلات خود را حل و مدیریت کنند؛ ارتباطات سالم تری برقرار کنند و در نهایت حس بهتری را تجربه کنند.

کودکانی که در جریان وقایع ناگواری همچون مرگ عزیزان و یا طلاق والدین قرار می گیرند؛ به شدت آسیب پذیر می شوند. مشاوره کودک می تواند به کودکان در رویارویی، درک و تفسیر چنین تجارب ناخوشایندی کمک فراوانی بکند. در نهایت، این نوع از مشاوره تخصصی به کودکان مدیریت هیجان های منفی همچون ترس، خشم، اضطراب، نفرت، حسادت و … را می آموزد و به این ترتیب بهزیستی روانشناختی آنها را افزایش می دهد.

اگر احساس می کنید که رفتار کودک شما ناگهان و یا به شکل تدریجی تغییر کرده است و یا نشانه های هیجانی منفی در او می بینید؛ بهره گیری از مشاوره تخصصی کودک بهترین انتخاب برای تغییر و بهبود شرایط کودکتان به حساب می آید. علاوه بر این اگر فرزند شما اخیراً و یا در گذشته رویداد ناگواری (همچون سوءاستفاده جنسی و یا فیزیکی، مرگ یک عزیز، مرگ حیوان خانگی، طلاق، بیماری مزمن و …) را تجربه کرده است می توانید از مشاور کودک کمک بخواهید. این مشاوره همراه با رفع مشکل فرزندتان، بسیاری از دغدغه ها و نگرانی های شما را نیز برطرف می کند.

مشاوره کودک در چه زمینه هایی به کار می رود ؟

مشاوره کودک برای طیف وسیعی از مشکلات دوران کودکی کاربرد دارد. از جمله برای موارد زیر :

 1. مشکلات خانوادگی

 2. مشکلات تحصیلی

 3. قلدری

 4. مشکلات سلامت

 5. مرگ عزیزان

 6. مرگ حیوانات خانگی

 7. طلاق والدین

 8. اعتیاد والدین

 9. کمبود عزت نفس

 10. کمرویی

 11. مشکلات سازگاری (نقل مکان کردن به شهر دیگر، تغییر مدرسه و یا خانه)

 12. مشکلات مرتبط با سوءاستفاده جنسی

 13. اختلال های روانشناختی همچون : بیش فعالی – کمبود توجه، افسردگی، وسواس، اضطراب، اختلالات خوردن، آسیب به خود، رفتارهای اخلالگرانه

کودک شما چه زمانی به مشاوره نیاز دارد؟

زمانی که کودک شما از یک مشکل روانشناختی، اجتماعی و هیجانی رنج می برد؛ لزوم بهره مندی از مشاوره کودک احساس می شود. همچنین زمانی که فرزندتان زیر فشار مسئله ای است که به شدت احساس، فکر و رفتار او را تحت تاثیر قرار داده است؛ کمک گرفتن از یک مشاور کودک اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. متخصص روانشناسی کودک می تواند عوامل زیربنایی مشکل کودک شما را شناسایی کرده و راه حل ها و درمان های موثری برای رفع این مشکل به کار گیرد. از طرفی حتی اگر کودک شما مشکل خاصی نداشته باشد، می توانید برای ارتقای مهارت های فردی و بین فردی او و همچنین شکوفایی استعدادها و توانمندی هایش از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

در زیر نشانه هایی از اینکه کودک شما تحت فشار روانی است آورده شده است؛ در چنین مواردی بهتر است از یک مشاور کودک کمک بگیرید:

 1. پرخاشگری بی جهت و یا فوران خشم

 2. شب ادراری

 3. مشکل در سازگاری با موقعیت های جدید و یا موقعیت های اجتماعی

 4. کابوس های مکرر، وحشت زدگی در شب و یا مشکلات خواب مثل بی خوابی

 5. نمرات پایین تحصیلی و یا افت ناگهانی نمرات در مدرسه

 6. نگرانی و نشخوار ذهنی مداوم

 7. کناره گیری از فعالیت هایی که پیش از این کودکتان آنها را دوست داشت و یا انجام میداد

 8. کاهش ناگهانی اشتها و یا کاهش وزن شدید

 9. رفتارهای تکراری و وسواسی همچون شستن دست ها و یا چک کردن مکرر

 10. داشتن افکار مرتبط با خودکشی

 11. گذرندان اکثر وقت به تنهایی و به دور از خانواده

 12. وجود شکایات جسمی متعدد در فرزندتان، علیرغم گزارش پزشک مبنی برسلامت او

 13. مشاهده برخی رفتارهای خودآزارنه همچون بریدن بخشی از بدن و یا ایجاد کبودی و سوختگی

اگر تصمیم به دریافت مشاوره تخصصی برای کودک خود دارید و به دنبال یک مشاور مجرب و متخصص می گردید، سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با بهره گیری از مشاوران باصلاحیت می تواند شما را به مشاور موردنظرتان متصل کند.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست