مشاوره افسردگی

همه ما ممکن است گاه و بیگاه دچار اندوه، کاهش انگیزش و افت خلق شویم. این حالت معمولاً بیش از یک یا دو هفته دوام نمی آورد و زندگی شخصی، خانوادگی و شغلی ما را چندان مختل نمی کند. این احساساتِ ناخوشایند ممکن است به خاطر ناکامی در مسائل مختلف شخصی و اجتماعی رخ دهد و یا بدون هیچ دلیل خاصی به سراغ ما بیایند. این شرایط طبیعی است و با اختلالی که تحت عنوان «افسردگی» توسط متخصصین سلامت روان مطرح می شود، کاملا متفاوت است. اختلال افسردگی به راحتی و به سرعت رفع نمی شود و به قدری حال فرد را بد می کند که زندگی او مختل شود. اختلال افسردگی یک مشکل کاملاً جدی است و برای مقابله با آن نیازمند کمک هستید.

افسردگی چیست؟

افسردگی صرفاً یک بیماری هیجانی نیست؛ بلکه هم ذهن و هم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم این بیماری شامل احساس مداوم غم و اندوه، ناامیدی، خستگی، اضطراب، از دست دادن علاقه به فعالیت های مختلف و تغییرات خواب و اشتها است. اگر این علائم بیش از دو هفته ادامه داشته باشد، اختلال افسردگی یک تشخیص احتمالی است.

افسردگی می تواند ناشی از یک رویداد منفی، تغییرات عمده در زندگی یا فشار روانی باشد. در مواردی هم نمی توان دلیل تغییرات خلق و خوی کسی را مشخص کرد. تمایل به تجربه افسردگی یک حالت زیستی است و فرد مبتلا کنترل مواد شیمیایی مغزی موثر در افسردگی را ندارد. اگر موارد فوق را تجربه می کنید، روان درمانی و مشاوره می تواند به کاهش علائم و تغییر وضعیت فعلی شما کمک کند.

مشاوره افسردگی چه کمکی می تواند به من بکند؟

مشاوره و رواندرمانی افسردگی توسط یک درمانگر متخصص و واجد شرایط، درمانی موثر برای افسردگی است. در مشاوره افسردگی به موارد زیر پرداخته می شود:

  1. آموزش درباره دلایل پیدایش و تداوم افسردگی با هدف کاهش احتمال تشدید علائم

  2. شناسایی الگوهای فکری ناسالم مرتبط با افسردگی. به گونه ای که می توانید با افکار منفی مقابله کرده و واقع بینانه فکر کنید.

  3. شناسایی مواردی در زندگی شما که به افزایش روحیه مثبت شما کمک کند و شما را به حضور مجدد در فعالیت های سالم ترغیب کند.

  4. شناسایی روش های مقابله با رفتارهای ناسالم همچون انزوای اجتماعی، مصرف سیگار، مواد و یا الکل

  5. آموزش روش ها و راهبردهای سالم برای مدیریت افکار، احساسات و عوامل استرس زا

  6. افزایش مهارت شما در حل مسئله و تصمیم گیری با هدف کاهش مشکلات

  7. شناسایی عوامل هشداردهنده افسردگی تا بتوانید در آینده از بازگشت علائم جلوگیری کنید

اگر هیچ درمانی دریافت نکنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جالب است بدانید که بسیاری از افراد مبتلا به افسرده بعد از گذشت 4 – 6 ماه می توانند بدون دریافت کمک بهبود پیدا کنند. با این حال بسیاری دیگر نیز تا چند سال بعد نیز علائم افسردگی را دارند. ما قادر به پیش بینی اینکه چه کسی می تواند خود به خود بهبود یابد یا نه نیستیم. حتی اگر همه افراد مبتلا به تدریج حالشان بهبود یابد؛ علائم افسردگی به حدی می تواند آزردهنده باشد که هر نوع تلاشی برای کاهش زمان بیماری می تواند بسیار ارزشمند باشد. علاوه بر این اکثر افرادی که دچار افسردگی می شوند؛ شانس ابتلای مجدد به این اختلال را دارند و دریافت درمان به میزان زیادی می تواند مانع از عود علائم شود.

مشاوره آنلاین چگونه می تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند؟

بعضی اوقات برای فردی که از علائم افسردگی رنج می برد، لباس پوشیدن یا خارج شدن از رختخواب کاری سختی است؛ چه برسد به اینکه بخواهد برای دیدار با مشاور از خانه خارج شود. در چنین شرایطی داشتن یک مشاور آنلاین می تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا می توانید در محیط خلوت خانه با مشاور خود صحبت کنید. نکته مهم درباره مشاوره آنلاین این است که برخلاف مشاوره حضوری به محدوده مکانی مشخصی محدود نیستید و می توانید  مشاوران متخصص متعددی را برای دریافت کمک بررسی کنید.

سامانه مشاوره و رواندرمانی آرکا با دارا بودن کادر درمانی بسیار مجرب و متخصص می تواند انتخاب مناسبی برای مشاوره اختلال افسردگی باشد. کنار آمدن با افسردگی کار آسانی نیست؛ اما درمان افسردگی امکان پذیر است. از کمک گرفتن نترسید و اجازه ندهید ذهنتان شما را فریب دهد. دریافت مشاوره حرفه ای اولین قدم برای بازیابی سلامت روانی و جسمی شماست. یک زندگی آرام امکان پذیر است و شما شایسته آرامش و شادی هستید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید ابزارهای مناسب و یک راهنمای متخصص است. امروز اولین قدم را بردارید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست