مشاوره طلاق

طلاق، پایان یک ارتباط است و مطمئنا بعد از طلاق، از فردی که برای شما خیلی مهم بوده، جدا زندگی خواهید کرد؛ بنابراین می­توان طلاق را شبیه به از دست دادن یک دوست عزیز، ورشکستگی و… دانست. مثل سایر فقدان و از دست دادن­ها، افراد در طلاق هم یک­سری مراحلی را پشت سر می­گذارند که عبارتند از: انکار، درد و عدم اطمینان، خشم، التماس، افسردگی و پذیرش.

ابعاد طلاق :

از آنجایی که طلاق، هم­زمان 4 بعد را شامل می­شود، مساله خیلی دشواری است.

  • طلاق عاطفی : در این نوع طلاق هیچ­گونه احساس یا هیجانی بین زوجین رد و بدل نمی­شود، زیرا زوجین برای یکدیگر جذابیت هیجانی و عاطفی ندارند.

  • طلاق قانونی : منظور از طلاق قانونی، طلاقی است که در دادگاه انجام پذیرفته و پایان ازدواج قلمداد می­شود.

  • طلاق روان­شناختی : در طلاق روان­شناختی، احساسات همدلی و همدردی ازبین می­روند و بین زوجین هیچ­گونه پیوندی دیده نمی­شود و هریک از زوجین به خودشون، به عنوان فردی تنها نگاه می­کنند.

  • طلاق توافقی : در این نوع طلاق هر کدام از زوجین توانایی ادامه دادن زندگی­شان را ندارند، و بنابراین در کوتاه­ترین زمان ممکن، زندگی مشترک خود را به اتمام می­رسانند.

برخی از افراد، از ترس اینکه مشاور ممکن است تلاش کند آن­ها را دوباره به رابطه­شان برگرداند، برای مراجعه به مشاوره دچار تردید می­شوند.

آنها هم­چنین ممکن است فکر کنند که درمانگر و مشاور درباره آنها قضاوت خواهد کرد. به هر حال، این چنین نیست. مشاوران طلاق کاملا بدون تعصب و پیش­داوری گوش می­دهند و در هر شرایطی كه باشند، با هر دو طرف رابطه، همدلی خواهند داشت و راه­کارهایی را ارائه می­کنند. بنابراین در مشاوره طلاق، مشاوران شما را مجبور به ادامه ارتباط­تان نمی­کنند.

در حقیقت، مشاور طلاق می­تواند در روند طلاق از جمله تصمیم­گیری و پیامدهای عاطفی از دست دادن رابطه به هر دو طرف کمک کند.

مشاوران هم­چنین می­توانند به زوجین کمک کنند تا ابزارها و مهارت­های لازم برای تعریف دوباره روابط خود و هم­چنین تعامل سالم پس از نهایی شدن طلاق را داشته باشند. با این حال، هر یک از زوجین، هم­چنین باید یاد بگیرند که زندگی موفق خود را بعد از طلاق بتوانند ادامه دهند.

مشاوره قبل از طلاق و پس از آن :

مشاوره طلاق را می­توان به دو بخش، مشاوره قبل از طلاق و مشاوره پس از طلاق تقسیم کرد. در مشاوره قبل از طلاق موضوعات مختلفی از جمله تصمیم­گیری نهایی برای طلاق گرفتن، نحوه ارتباط در طی فرایند طلاق، بررسی می­شوند.

مشاوره قبل از طلاق برای زوجینی که فرزند دارند، بسیار مفید است. طلاق، تاثیرات منفی متعددی برای خانواده و فرزندان دارد.

مشاوران می­توانند به زوجین کمک کنند تا در مورد این­که چه موقع کودکان­شان را در مورد طلاق آگاه کنند و چگونه برای­ آن­ها توضیح دهند، تصمیم­گیری کنند. زیرا این می­تواند به کاهش اثرات آسیب­زای احتمالی طلاق برای کودکان کمک کند.

مشاوره قبل از طلاق، هم­چنین می­تواند به زوجین کمک کند تا در مورد نحوه اطلاع اعضای خانواده، دوستان و سایر افراد تصمیم­گیری بهتری داشته باشند.

علاوه بر این، مشاوره قبل از طلاق می­تواند به زوجین کمک کند تا اشتراکاتی که در مورد مسائل مالی دارند، حل و فصل کنند. هم­چنین عواطف و احساسات درگیر در این ارتباط و زندگی، در مشاوره قبل از طلاق کاملا مورد بررسی قرار می­گیرند.

بخش دیگر مشاوره طلاق، مشاوره پس از طلاق است. بیشتر اوقات، افراد هنگامی که با روند طلاق و تلاش برای آسان­تر کردن روند کار دست به گریبان هستند، به دنبال این نوع مشاوره هستند.

روند طلاق، پایان یک رابطه طولانی مدت است. تعریف مجدد رابطه خود پس از آن برای هر دو طرف ممکن است دشوار باشد. احساسات و عواطف هر یک از روجین بعد از طلاق آشفته می­شود؛ بنابراین در مشاوره بعد از طلاق، در مورد موضوعات فوق صحبت می­­شود.

مزایای مشاوره طلاق :

  • تکنیک­هایی برای مدیریت بهتر احساسات منفی و برطرف کردن تعارضات موجود فراهم می­کند؛ که در صورت وجود فرزند در زندگی، این تعارضات خیلی بیشتر است.

  • باعث می­­شود که شما طلاق را تنها گزینه حل مشکلات ازدواجتان نبینید؛ بنابراین می­توانید پس از حل مشکلات، در مورد آینده ازدواجتان تصمیم بگیرید.

  • فرصتی است که مسائل حل نشده قبلی خود را قبل از این­که جدا شوید، وارسی و پایه­ای مثبت برای فصل جدیدی از زندگی­تان شروع کنید.

  • باعث می­شود که نکات منفی و مشکلات موجود در رابطه خودتان را کشف کنید و به درک بهتری برسید و از این بینش و درک برای موفقیت بیشتر در ادامه زندگی استفاده کنید.

  • مشاوره طلاق ، فرصت خوبی برای زوجین است که مطمعن شوند مسائل و نظرات هر کدامشان شنیده می­شوند و احساس نکنند که نظرات و احساسات آن­ها از اهمیت کمتری برخوردار است.

مشاوره آنلاین

لازم به ذکر است که مشاوره قبل و بعد از طلاق می­تواند به صورت زوجی یا به صورت جداگانه انجام شود. در برخی موارد، دو طرف طلاق ممکن است به آن فضا برای بحث و گفتگو احتیاج داشته باشند؛ در موارد دیگر، ممکن است یکی از زوجین به مشاوره بپردازد تا از احساسات خود صحبت کرده و هویت خود را بعد از طلاق دریابد.

این امر به ویژه در مورد افراد مطلقه پس از روابط بسیار طولانی مدت، مناسب است. مشاوره و روان‌درمانی آنلاین آرکا ( مشاوره روانشناسی آرکا ) با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد طلاق و زندگی بعد از آن بهتر تصمیم بگیرید و از آسیب های بعد از طلاق آگاه شوید و مهارتهای لازم برای مقابله با این آسیب ها یاد بگیرید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست