مشاوره خانواده

تعریف مشاوره خانواده

خانواده می‌توانند منبع حمایت، دلگرمی و عشق باشد، اما گاهی اوقات روابط درون خانواده تحت‌فشار قرار می‌گیرد و اعضای خانواده احساس انزوا یا غفلت می‌کنند و صمیمیتشان از بین می‌رود. وقتی خواهر و برادران دچار کشمکش و تنش یا والدین در حال طلاق یا جدایی هستند یا یکی از  اعضاء خانواده می‌خواهد زندگی جدیدی را  تشکیل دهد سیستم خانواده می تواند با چالش های بزرگی روبه رو شود. در چنین مرحله‌ ای خانواده نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد.

مشاوره خانواده نوعی مشاوره روان‌شناختی (روان‌درمانی) است که می‌تواند به اعضای خانواده در بهبود روابط و رفع تعارضشان کمک کند. مشاوره خانواده اغلب می تواند کوتاه‌مدت یا بلند مدت باشد. ممکن است تمام اعضای خانواده و یا فقط افرادی که می‌توانند یا مایل هستند، مشارکت می‌کنند. برنامه درمانی مطابق با وضعیت و مشکلات خانواده ارائه می‌شود. جلسات مشاورة خانواده می‌تواند مهارت‌هایی را برای بهبود ارتباطات خانوادگی و کنار آمدن با شرایط پرفشار به شما آموزش بدهد و حتی بعد از اتمام جلسات پیگیری‌ها و تقویت بیشتر ادامه خواهد داشت.

اهداف مشاوره خانواده

مشاوره خانواده می‌تواند به شما در بهبود روابط آشفته با شریک زندگی، فرزندان یا سایر اعضای خانواده کمک کند. ممکن است شما بر روی موارد خاص مانند مشکلات زناشویی یا مالی، درگیری بین والدین و فرزندان، یا تأثیر سوءمصرف مواد یا یک بیماری روانی را بر کل خانواده بپردازید.

برای مثال فرض کنید پسر بزرگتان دچار افسردگی است و اعضای خانواده ممکن است افسردگی او را درک نکنند و یا اینکه ندانند چه طوری بهترین راه‌حل را ارائه دهند. اگرچه نگران بهزیستی فرزندتان هستید، اما در گفتگو با فرزندتان یا اعضای دیگر خانواده ممکن است تنش زیادی را تجربه کنید و دچار ناامیدی و عصبانیت شوید. میزان ارتباطات کم می‌شود، تصمیمات گرفته شده در خانواده بی‌نتیجه می‌مانند، اعضای خانواده از یکدیگر دوری می‌کنند و شکاف بین اعضای خانواده گسترده‌تر می‌شود.

در چنین شرایطی، مشاورة خانواده می‌تواند به شما کمک کند:

  • چالش‌های خانواده را شناسایی کرده و نحوه برخورد با آن‌ها را مشخص کنید.

  • روش‌های جدید ارتباط با یکدیگر و غلبه بر الگوهای ناسالم ارتباطی را بیاموزید.

  • اهداف فردی و خانوادگی را تعیین کرده و جهت دستیابی به آن‌ها تلاش کنید.

مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا  با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران با تجربه و دارای صلاحیت می‌تواند در هر موقعیت خانوادگی که باعث استرس، اندوه، عصبانیت یا درگیری می‌شود، در کنار شما باشد و می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کرده و مهارت‌های کنار آمدن را یاد بگیرید تا شما را به هم نزدیک‌تر کرده و صمیمیتتان افزایش پیدا کند.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست