مشاوره فرزندپروری

مشاوره فرزندپروری چیست؟

اغلب مردم تصور می کنند که فرزندپروری و تربیت کودک فرآیندی طبیعی است که خود به خود تحقق پیدا می کند و نیاز به توانمندی خاصی ندارد. اما چنین نگاهی به فرزندپروری بسیار ساده انگارانه است؛ در واقع نحوه تربیت صحیح کودک نوعی مهارت است و مثل هر مهارت دیگر نیازمند آموزش و دریافت مشاوره تخصصی است. مشاوره فرزندپروری در ساده ترین تعریف خود شامل مجموعه آموزش های کوتاه مدتی است که مهارت های تربیت فرزند را به والدین می آموزد. مشاوره فرزندپروری با تاکید بر ارتباط سالم بین والدین و فرزندان، به شما کمک می کند که بهترین عملکرد ممکن را به عنوان پدر یا مادر داشته باشید. در طی جلسات مشاوره، شما می توانید تمامی مهارت های لازم برای ایفای هر چه بهتر نقش والدین را یاد بگیرید. مشاوران متخصص در زمینه فرزندپروری، چگونگی مهیا کردن یک فضای مناسب برای رشد سالم کودک را به شما می آموزند.

حقیقت آن است که «پدر و مادر شدن» و «پدر و مادری کردن» دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند. حتی والدینی که درک مناسبی از نحوه صحیح فرزندپروی دارند؛ ممکن است از چالش های فراوان تربیت کودک آگاهی نداشته باشند. کودکان در مسیر رشد خود و در هر دوره زندگی با چالش ها و بحران های متفاوتی روبه رو هستند. از این رو شیوه ها و راهبردهای فرزندپروری باید متناسب با مقتضیات دوره رشدی کودک اعمال شود. پیچیدگی این فرآیند به حدی است که باعث می شود هر والدی در نحوه برخورد خود دچار اشتباه شود. به همین دلیل بهره مندی از مشاوره فرزندپروری ، بهترین تصمیمی است که می توان در این زمینه گرفت. این مشاوره نه تنها برای فرزند شما مفید است؛ بلکه برای خود شما و شریک زندگی تان نیز کمک رسان خواهد بود.

یک پدر یا مادر خوب چه کسی است؟

نباید به خاطر اینکه به دنبال مشاوره فرزندپروری هستید احساس شرم بکنید؛ و یا فکر بکنید که این نشان دهنده ضعف شما در تربیت فرزندتان است. تصمیم شما برای دریافت مشاوره تخصصی فقط به این معناست که شما شجاعت کافی برای دریافت کمک در یکی از مهم ترین مسائل زندگی تان را دارید. این یکی از اولین قدم ها برای تامین سلامتِ رشد روانی کودکتان محسوب می شود.

براساس اعلام « انستیتو سلامت کودک و تحول انسان»، وظایف اصلی والدین در قبال فرزندان خود شامل موارد زیر است:

  1. تامین نیازهای رشدی و پزشکی فرزندان

  2. محافظت از فرزندان در برابر آسیب ها

  3. گذراندن زمان با فرزندان به گونه ای که کیفیت مناسبی داشته باشد

  4. گوش دادن فعال به فرزندان

  5. برقراری محدودیت های مناسب برای فرزندان

  6. راهنمایی فرزندان و فراهم کردن ساختار زندگی برای آنها

  7. برقراری ثبات و سازگاری در زندگی فرزندان

  8. نظارت بر روابط و دوستی های فرزندان.

تردیدی نیست که بسیاری از این وظایف، از مهارت های ذاتی افراد و یا بخشی از آموزش های رسمی در مدرسه و دانشگاه نیست؛ بنابراین نحوه عمل به چنین وظایفی نیازمند آموزش ها و مشاوره های تخصصی است.

اهداف اصلی مشاوره فرزندپروری

به طور طبیعی کودکان از همان بدو تولد تمایل دارند دیدگاه ها، عقاید و رفتارهای والدین شان را سرمشق خود قرار دهند. شما به عنوان پدر و مادر، اولین معلم فرزند خود هستید. او به طور دائم و با نگاهی تیزبین، گفتار و رفتار شما را زیرنظر دارد و به این طریق ملاک رفتار مناسب را براساس رفتار شما درک می کند. ممکن است شما متوجه این فرآیند نشوید؛ اما فرزند شما همیشه به شما گوش داده و نگاهتان می کند. برای او بسیار مهم است که شما چگونه به موقعیت های مختلف واکنش نشان می دهید؛ از این رو ضروری است که همواره رفتارهای سالم را به عنوان الگو به فرزندتان نشان دهید. از طرفی به همان میزان که کودک در مشاهده رفتار والدین ماهر و تیزبین است؛ در تفسیر رفتار آنها ناپخته و مبتدی عمل می کند. بنابراین در درک صحیح رفتار والدین دچار اشتباه می شود (مثل کودکی که خشم مادر در موقعیت خاصی را نشانه بی ارزشی و دوست داشتنی نبودن خود می داند)

واقعیت این است که نشان دادن الگوی رفتاری مثبت به کودک کار آسانی نیست؛ بخصوص هنگامی که شما با استرس و چالش های بی حد و حصر زندگی روبه رو هستید. شما انسان هستید و حتی در ایده آل ترین شرایط ممکن هم می توانید دچار اشتباه شوید. به یاد داشته باشید که اشتباه شما به معنی آسیب غیرقابل جبران به فرزندتان نیست. در عوض از اشتباهات خود به عنوان فرصتی برای آموزش و یادگیری استفاده کنید. حتی به این طریق می توانید به فرزند خود بیاموزید که اشکالی ندارد هرازچندگاهی دچار اشتباه شود و اشکالی ندارد که در صورت نیاز درخواست کمک بکند.

چگونه می توانید یک مشاور خوب برای تربیت فرزندتان پیدا کنید؟

برای اینکه بتوانید با مشاوره متخصصی در زمینه تربیت فرزند خود ارتباط داشته باشید؛ لازم است در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید. برای تصمیم گیری آگاهانه در این زمینه لازم است مشاوری را انتخاب کنید که تخصص و تجربه کافی در کار با کودکان و خانواده داشته باشد. بهتر است قبل از رزرو وقت، با مشاور مورد نظرتان صحبت کنید و انتظارات خود از جلسات مشاوره را با او در میان بگذارید.

سامانه مشاوره و روان درمانی آنلاین آرکا با در نظر گرفتن تمامی ملاک های لازم برای مشاوره تخصصی فرزندپروری، مشاورانی را به شما پیشنهاد می دهد که مهارت و تجربه لازم برای کمک به شما در تربیت فرزندتان را دارند. این سامانه با بهره گیری از مشاوران مجرب و متناسب با شرایط و زمان شما، برنامه ریزی مناسبی برای آموزش مهارت های فرزندپروری در اختیار شما قرار خواهند داد.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست