دوره نوجوانی

درک فرزندان نوجوان برای بسیاری از والدین از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است، زیرا در این دوره برای فرزند شما تغییرات زیادی رخ می­دهد و فرزندتان ممکن است رفتارهایی را انجام دهد که شما عادت نداشته باشید. اغلب اوقات، دعوا و بحث و جدل اتفاق می­افتد، اما اگر دلایل این رفتارهای فرزندتان را درک کنید، نحوه واکنش شما بهتر و مناسب­تر خواهد بود. به عنوان پدر و مادر، درک دوران نوجوانی و درک این موضوع که چرا در این دوران تغییرات سریع اتفاق می­افتد، خیلی مهم است.

درک آنچه در سر فرزند نوجوان شما می­گذرد، می­تواند یک کابوس باشد. اما شما به عنوان والدین بایستی با آن  روبرو شوید. مشاوره در مورد نوجوانان ، مشاوره­ای است که به آن­ها کمک می­کند تا احساسات، رفتارها و افکار خود را بشناسند و مدیریت کنند. این شکل از مشاوره برای کمک به راهنمایی نوجوانان برای انتقال به بزرگسالی و درک بهتر خود از اهمیت زیادی برخوردار است.

مرحله نوجوانی، دوره­ای است که فرد از کودکی به جوانی منتقل می­شود و معمولاً بین سنین 10 تا 19 سالگی اتفاق می­افتد. در این دوره، نوجوان بالغ شروع به تجربه تحولات ذهنی و جسمی زیادی می­کند. از نظر جسمی، نوجوانان شروع به دیدن تغییراتی در بدن خود می­کنند، فرایندی که به آن بلوغ گفته می­شود و زمانی است که باعث سردرگمی آنها می­شود، زیرا تغییر در هورمون­ها روی روحیه و افکار آنها تأثیر می­گذارد.

اغلب، هنگامی که این تغییرات اتفاق می­افتند، نوجوانان بسیار حساس  و دچار نوسانات خلقی و تردید در تصمیم­گیرهای خود می­شوند. اگر به طور صحیح راهنمایی یا مشاوره نشوند، نوجوانان به گروه­ها و شبکه­های نامناسب دوستی ملحق شده و قضاوت­های خود را که مبتنی بر نوسانات خلقی هستند، عملیاتی می­کنند. در نتیجه، آنها از مسیر اشتباه پیروی می­کنند و به طعمه­ای در گروه­های نامناسب دوستی تبدیل شده یا سراغ روابط نامناسب یا دخانیات و مواد مخدر می­روند. به همین دلیل است که نوجوانان باید مشاوره دریافت کنند تا احساسات و افکار خود را مدیریت کنند، تا در بزرگسالی با ذهن سالم رشد کنند.

اهمیت مشاوره در دوران نوجوانی

هر والدینی این واقعیت را تأیید می­کند که دوره نوجوانی هر کودکی می­تواند بسیار دشوار و گیج کننده باشد. به خاطر نوسانات خلقی، نوجوان شما می­تواند یک دقیقه خوشحال شود و دقایقی دیگر عصبانی شود. اغلب در این مرحله، بیشتر نوجوانان احساس می­کنند والدین­شان به آنها فشار می­آورند، بنابراین فقط فضای لازم برای استقلال خودشان را می­خواهند. به همین دلیل است که بیشتر بچه­ها هنگام رسیدن به سن نوجوانی تمایل به عقب نشینی دارند و نمی­خواهند با والدین­شان ارتباط زیادی داشته باشند.

در این دوره، آنها هم­چنین از بدن و جنسیت خود آگاه­تر می­شوند. در نتیجه، آنها تمایل دارند که دوست جدیدی پیدا کنند و یا چیزهای جدید تجربه کنند. این یک زمان گیج کننده است، بنابراین والدین باید نظارت همراه با درک بهتر داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که نوجوانان دچار تصمیم­گیری­های اشتباه در زندگی نمی­شوند.

روش های مشاوره برای نوجوانان

قبل از اینکه به واقعیت­های مختلف در مورد مشاوره نوجوانان بپردازیم، مهم است که درک کنیم که این شکل از مشاوره می­تواند با استفاده از روش­های مختلف انجام شود.

برخی از روش­های مشاوره موجود شامل موارد زیر است:

کارگاه­های مشاوره تعاملی (مشاوره گروهی) : کارگاه­های مشاوره تعاملی اغلب با هدف اصلی ایجاد گروه­های مشاوره نوجوانان به طور هم­زمان انجام می­شود. در طی کارگاههای آموزشی، نوجوانان در فعالیت­های مختلف و فعالیت­های متقابل مانند گفتگوها، بازی­ها و سایر جلسات عملی شرکت می­کنند. در همین زمان، به نوجوانان اطلاعاتی در مورد نوجوانی و فشار همسالان داده می­شود.

مشاوره فردی : مشاوره فردی شامل حضور نوجوان در جلسات مشاوره است. غالباً، در صورت نگرانی والدین نسبت به فرزند خود و یا مسائل مروبط به انتقال به دوره نوجوانی یا موقعی که نوجوان تحت تأثیر عوامل منفی مختلف قرار گرفته باشد، این نوع مشاوره توصیه می­شود.

حقایقی درباره مشاوره در مورد نوجوانان

مشاوره در مورد نوجوانان نه تنها برای نوجوانان دارای مسائل شخصیتی یا رفتاری، بلکه برای هر فردی که در سن نوجوانی قرار دارد و ممکن دچار سردرگمی یا گرفتاری شود، ضروری است. اگرچه مهم است نوجوانانی كه دارای مشکلات مربوط به دوران نوجوانی هستند، تحت مشاوره قرار گیرند، اما این نوع درمان برای هر نوجوانی بسیار مهم است، زیرا این امر به آنها كمك می­كند تا تغییراتی را كه تجربه می­کنند، درک کرده و از این طغیان دوران نوجوانی به سلامت عبور کنند.

درست مانند هر شکل دیگری از مشاوره و رواندرمانی، مشاوره در مورد نوجوانان نیز کاملا محرمانه است. به این ترتیب، فرد می­تواند اطمینان داشته باشد که محتویات پرونده آنها در اختیار کسی قرار نمی­گیرد. مشاوران نوجوان فقط اطلاعات مهم را با والدین به اشتراک می­گذارند تا به آنها در درک آنچه نوجوان تجربه می­کند و نحوه درمان مشکلشان کمک کند. مشاوره نوجوانان، نه تنها به نوجوان بلکه به خانواده او نیز متمرکز می­شود؛ زیرا در زندگی نوجوانان نقش اساسی دارند.  بنابراین، والدین باید آماده باشند تا در مشاوره فرزند خود شرکت کنند.

دانستن حقایق فوق در مورد مشاوره نوجوانان به شما کمک می­کند تا به عنوان والدین، درک بهتری از این روند داشته باشید. به این ترتیب ، اگر فرزند شما در مواجهه با تغییر و تحولاتی که تجربه کرده، اوقات سختی را پشت سر می­گذارد، توصیه می­شود به جای این که منتظر ایجاد مشکل و بدتر شدن اوضاع باشید، آنها را برای مشاوره ترغیب کنید.

مشاوران دوران نوجوانی، متخصصانی هستند که تحت آموزش­های گسترده­ای در زمینه روانشناسی و تغییر رفتارها قرار گرفته­اند و قادرند به طور حرفه­ای هر شرایطی را که یک فرد نوجوان تجربه می­کند، مدیریت کنند.  متخصصان مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا سال­های زیادی با نوجوانان کار کرده اند و مهارت، دانش و تجربه زیادی در مشاوره با نوجوانان دارند که از طریق مشاوره به نوجوانان مختلف به مرور زمان حاصل شده است و می توانند به نواجوانان در زمینه های مشکلات دوران نوجوانی و شناخت بیشتر توانمندی های نوجوانان کمک کنند.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست