مشاوره اعتیاد

اعتیاد هم منشاء ژنتیکی دارد و هم عوامل محیطی بر آن تاثیرگذار است. به طوری که، آرایش ژنتیکی فرد می­تواند او را در معرض رفتارهای تکانشی قرار داده و مستعد ابتلا به اعتیاد کند. در کنار آن، وقایع زندگی مانند تروما، استرس و قرار گرفتن زود هنگام در معرض سوءمصرف مواد هم­چنین می­تواند بر آسیب­پذیری فرد نسبت به مواد تأثیر بگذارد. اعتیاد باعث عوارض جانبی جسمی و روحی و روانی می­شود. عوارض جسمی شامل ولع مصرف، علائم ترک و محرومیت از مواد است. همچنین، عوارض روانی شامل افزایش استرس و احساس افسردگی، اضطراب یا تنهایی است. درمان مؤثر بر دلایل ژنتیکی و محیطی اعتیاد متمرکز است. همچنین عوارض جسمی و روحی را نیز مورد هدف قرار می­دهد.

مشاوره ترک اعتیاد چیست؟

مشاوره­های متعددی برای ترک اعتیاد وجود دارد. رایج­ترین نوع آن، مشاوره فردی است. فرد بهبود یافته همچنین ممکن است در جلسات مشاوره خانوادگی و گروهی شرکت کند. از آنجا که اعتیاد، خودش به عنوان یک اختلال و مشکل مستقل قلمداد می­شود و نه فقط نشانه اختلال دیگر؛ بنابراین درمان آن متمرکز بر اعتیاد و بسیار تخصصی می­باشد. البته این نکته به معنای آن نیست که موارد دیگری که منجر به رفتارهای اعتیادی و تکانشی می­شود در طول درمان نادیده گرفته می­­شود.

در جلسات مشاوره، مشکلات و چالش­هایی ارزیابی می­شوند که باعث شده فرد به سمت استفاده از مواد مخدر سوق پیدا کند. پس از ارزیابی دقیق آن­ها، درمانگر یا مشاور می­تواند برای درمان تخصصی برنامه­ریزی کنند. روند مشاوره اعتیاد تسهیل کننده است. یعنی این­که به فرد مبتلا به اعتیاد کمک می­کند تا بر مواردی که از آنها می­ترسند یا باعث ایجاد استرس و اضطراب می­شود، غلبه کند.  یکی از مزیت­های مهم مشاوره اعتیاد این است که وقتی فرد دچار ولع مصرف می­شود، کمک می­کند تا بتواند وضعیت پیش آمده را مرتفع کرده و اقدامات لازم برای مقابله با آن را انجام دهد. هم­چنین این روش درمانی به فرد بهبودیافته کمک می­کند تا بتواند به اهدافی که برای خود تعیین کرده­ است، برسد.

مشاوره اعتیاد، می­تواند دلایل بروز اعتیاد مانند رفتار و انگیزه­های فرد را کشف کند. آگاه شدن فرد از انگیزه­های خود كمك می­كند تا از اقدامات خودش آگاه­تر شده و کنترل بیشتری بر رفتارهای خود داشته باشد؛ و زمانی­که کنترل بر رفتار حاصل شد، روند بهبودی  بسیار تسهیل می­شود. در اینجا روش­هایی که مشاوره اعتیاد می­تواند از طریق آن­ها به فرد مبتلا به اعتیاد کمک کند، ارائه می­کنیم.

مشاوره ترک اعتیاد می­تواند:

  • ارزش فردی را تقویت کند.

  • به ایجاد راه­های سالم­تر برای مدیریت استرس کمک ­کند.

  • نحوه واکنش دادن مناسب به محرک­ها را آموزش دهد.

  • مهارت­های مقابله با ولع مصرف را تقویت ­کند.

  • روابطی که به­خاطر اعتیاد قطع شده بودند را اصلاح کند.

  • فرد را ترغیب ­کند نسبت به برنامه­های درمانی مسئولیت­پذیری و تعهد بیشتری داشته باشد.

نقش مشاور اعتیاد، راهنمایی برای بهبودی فرد و کمک به آنها برای رشد با توجه به ظرفیت و ارزش ها است و به آنها این امکان را می دهد تا منابعی را که برای یک زندگی بدون مواد مخدر یا بدون الکل نیاز دارند، داشته باشند.

چه کسی از مشاوره اعتیاد سود می­برد؟

مشاوره ترک اعتیاد هم برای افراد مبتلا به اعتیاد که سعی در خلاص شدن از وضعیت دشوار اعتیاد دارند و هم برای افرادی (همسر، والدین، خواهر و برادر، دوستان و سایر عزیزان) که تحت تاثیر این اختلال و رفتارهای آن­ها هستند، می­تواند موثر باشد. بنابراین اگر خانواده هم در جلسات خانواده درمانی شرکت کنند، سودمند خواهد بود. واقعیتی که در اعتیاد با آن مواجه هستیم، این است که در اعتیاد وابستگی روان به مواد، بسیار بیشتر از وابستگی جسمانی است؛ بنابراین حتی بعد از این­که مراحل سم­زدایی انجام شد و وابستگی جسمانی به مواد برطرف شد، فرد مبتلا و در حال بهبودی، باز هم در معرض خطر عود بسیاری زیادی قرار دارد. در اینجا لزوم مشاوره ترک اعتیاد خیلی احساس می­­شود. زیرا با مشاوره ترک اعتیاد می­توان به عوامل اجتماعی و روان­شناختی که اغلب باعث عود بیماری می­شوند، پرداخت و فردی که بهبود می­یابد می­تواند بدون توسل به استفاده از دارو یا الکل یاد بگیرد که چگونه با این مشکلات کنار بیاید.

حتی وقتی فردی سال­ها اعتیاد را ترک کرده باشد، ممکن است هنوز هم از پیامد­های اعمال خود در گذشته رنج ببرد. این جایی است که مشاوره خیلی مهم تلقی می­شود. افراد مبتلا، در طول جلسات می­توانند مواردی را که باعث ناراحتی (گناه، شرم، عصبانیت و…) آنها می­شوند به مشاور ارائه دهند.

سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با بهره مندی از متخصصان مجرب و با فراهم آوردن فضایی حرفه ای و قابل اطمینان به شما کمک می­کند تا علائم ترک و محرومیت ناشی از اعتیاد را کاهش دهید و زندگی بدون اعتیاد و سالمی را داشته باشید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست