اضطراب

اضطراب را می­توان به عنوان پاسخ فرد به یک تهدید واقعی یا تصوری تعریف کرد. همه افراد گاهی اوقات احساس­هایی مثل نگرانی و عصبانیت را تجربه می­کنند. این احساس­های نگرانی و اضطراب، یک جنبه­ای طبیعی از شرایط انسانی است که اکثر افراد در موقعیت­های جدید آن­ها را تجربه کرده و بسته به نحوه مقابله با آن، می­تواند بر خُلق و خو و افکار و رفتار ما تاثیر بگذارد. اضطراب می­تواند کاملاً مفید باشد؛ به خصوص اگر ما را از وجود خطر آگاه کرده یا به ما انگیزه دهد. از طرف دیگر، وقتی اضطراب خیلی زیاد شد و در اکثر اوقات به صورت غیرمنتظره وجود فرد را دبرگرفت، نه تنها عملکرد شخصی، شغلی و تحصیلی او را با مشکلات جدی مواجه می­کند، بلکه افکار و احساسات فرد نیز تحت تاثیر قرار می­گیرد.

همراه مشترک اضطراب، افزایش آدرنالین است که باعث می­شود فرد علائمی مثل، افزایش ضربان قلب، تنگی تنفس، تاریکی دید، افزایش فشار خون، تعریق و….تجربه کند.

شاید بدترین وجه اضطراب این باشد که نگرانی­های زیادی را ایجاد می­کند؛ بدین صورت که فرد نگران می­شود؛ بعد در مورد نگرانی­های خودش هم، نگران می­شود و بدین طریق فرد وارد چرخه معیوبی از اضطراب و نگرانی می­شود. در صورت عدم توجه به این سیکل معیوب، شرایط می­تواند به تدریج وخیم­تر شود و مانع عملکرد مناسب فرد شده و حتی زندگی افراد نزدیک به آن­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد. وقتی دوره­های نگرانی و غم و اندوه به یک امر عادی تبدیل شود و روزهای شاد و مثبت بودن به استثناء برسد، لازم است که فرد حتما از یک روان­شناس و مشاور کمک بگیرد، زیرا اضطراب نباید به طور مداوم بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

مشاوره اضطراب چیست؟

به طور طبیعی عده­ای وجود دارند که به هر دلیلی نسبت به تأثیر اضطراب مصونیت قوی­تری دارند. در حالی که برخی از افراد به تنهایی می­توانند اضطراب خودشان را حل کنند، مواقعی وجود دارد که تلاش­های یک فرد در پرداختن به دلایل اصلی بیماری کفایت نمی­کند و هم­چنان زندگی فرد تحت تاثیر اضطراب قرار می­گیرد؛ در این مواقع حتما نیاز است از یک متخصص و مشاور کمک گرفته شود.

 

درمان مؤثر می­تواند علائم اضطراب را در مدت زمان کوتاهی کاهش دهد یا از بین ببرد. اگرچه ممکن است افراد نتوانند علت اضطراب خود را مشخص کنند، اما درمان می­تواند به آنها در یافتن آن کمک کند. درمانگران اغلب به افراد کمک می­کنند تا بر بسیاری از نگرانی­های مرتبط با اضطراب فائق بیایند. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا فرد مبتلا به اضطراب بتواند راحت در جلسات صحبت کرده و به درمانگر خود اعتماد کرده و رابطه درمانی خوبی شکل بگیرد. با این وجود ، رعایت برنامه درمانی می­تواند موفقیت بزرگی به همراه داشته باشد.

روش­های مبتنی بر شواهد زیادی برای درمان اضطراب وجود دارد. شما و درمانگر خود می­توانید یک مورد را پیدا کنید که برای شما بهتر باشد.

  • درمان شناختی_رفتاری: رایج­ترین نوع درمان برای اضطراب، درمان شناختی رفتاری است. در این روش، درمانگر افکار منفی فرد را بازسازی می­کند و از طریق مواجهه­ با موقعیت­های اضطراب­زا (با رعایت نکات لازم)، شناخت­های منفی فرد با شناخت­ها و افکار جدید جایگزین می­شود. به عنوان مثال، ممکن است درمانگر برای فردی که اضطراب از خانه بیرون رفتن را دارد، بعد از بازسازی افکار منفی، پیشنهاد کند که مدت کوتاه خانه را ترک کند تا با شرایط اضطراب­زا مواجه شود.
  • درمان روان­تحلیل­گری: در این نوع درمان، درمانگر فرد را متوجه الگوها و عادت­های فکری مخرب خود که به صورت ناخودآگاه انجام می­دهد، بکند. هم­چنین فرد را به کاوش ناهشیار خود ترغیب می­کند تا به دلایل اضطراب خود برسد.

 

  • درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی: درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی، تمرین و تکنیک­های ذهن­آگاهی را به تکنیک­های شناختی رفتاری اضافه می­کند. افزایش ذهن­آگاهی و خودآگاهی باعث می­شوند که اضطراب کاهش پیدا کند.
  • بیوفیدبک: در درمان بیوفیدبک، از آگاهی جسمانی نسبت به اضطراب استفاده می­شود؛ به عبارتی، در این روش فرد آگاه می­شود که چطور به لحاظ جسمانی و بدنی، به اضطراب واکنش نشان می­دهند.
  • رفتار درمانی دیالکتیکی: این نوع درمان اغلب زمانی استفاده می­شود که اضطراب خیلی شدید و شرایط برای درمان دشوار باشد. این نوع درمان کمک می­کند، افراد مبتلا به اضطراب شدید به ثبات و پایداری برسند، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند و بهزیستی روان­شناختی خود را تقویت کنند.

 

درمان­های دارویی، فقط علائم و نشانه­ های اضطراب را کاهش می­دهند، بنابراین دلایل و منشاء آن را مورد هدف قرار نمی­دهند. اما روان درمانی و مشاوره نه تنها علائم و نشانه­های اضطراب، بلکه دلایل و علت­های اضطراب را مورد هدف قرار داده و درمان می­کند. پیشنهاد ما به شما استفاده از سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا است. با استفاده از این سامانه شما می توانید به مشاوران مجرب و متخصص برای حل اضطراب و نگرانی­های خود متصل شوید. مهمتر از همه، استفاده از سامانه مشاوره آنلاین آرکا به شما این امکان را می دهد که بدون اینکه در اتاق درمان باشید (و یا حتی بدون مشخص شدن اطلاعات هویتی شما) احساس راحتی بیشتری در صحبت کردن داشته باشید. سامانه مشاوره آنلاین آرکا فضایی را برای شما فراهم می کند که همراه با احساس راحتی، بتوانید با یک مشاور متخصص صحبت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. فقط کافی است اولین جلسه درمانی را تنظیم کرده و به مشاور مناسب خود متصل شوید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست