اختلال دو قطبی یا مانیا

اختلال دو قطبی ، که قبلاً افسردگی مانیک نامیده می شد، یکی از اختلالات سلامت روان است که باعث نوسانات شدید خلقی می شود که شامل خلق یا روحیه بالا (مانیا یا هیپومانیا) و خلق یا روحیه پایین (افسردگی) است.

هنگامی که فرد در مرحله یا فاز افسردگی قراد دارد، ممکن است احساس غم کند یا ناامید باشد و علاقه یا لذتش را در بیشتر فعالیت ها از دست بدهد. هنگامی که خلق یا روحیه فرد به سمت مانیا یا هیپومانیا تغییر می کند، ممکن است احساس سرخوشی داشته باشد یا سرشار از انرژی باشد و یا به طور غیرعادی تحریک پذیر شود. این نوسانات خلقی می تواند بر خواب، انرژی، فعالیت یا کار، قضاوت، رفتار و توانایی تفکر درست فرد تأثیر بگذارد. دوره‌‌هایی از نوسانات خلقی ممکن است گاهگاه یا چندین بار در سال رخ دهد. در حالی که اکثر افراد علائم هیجانی را بین دوره‌ها تجربه می کنند، ممکن است برخی افراد هیچ کدام از علایم هیجانی را تجربه نکنند.

اگرچه اختلال دو قطبی یک اختلال مادام العمر است، اما می توان با دنبال کردن برنامه درمانی نوسانات خلقی و سایر علائم را مدیریت کرد. در بیشتر موارد، اختلال دوقطبی با داروها و مشاوره روانشناختی (روان درمانی) درمان می شود.

علائم و نشانه ها

انواع مختلفی از اختلال دو قطبی و اختلالات مرتبط با آن وجود دارد. که ممکن است شامل مانیا یا هیپومانیا و افسردگی باشند. این علائم می توانند باعث ایجاد تغییرات غیرقابل پیش بینی در رفتار و خلق یا روحیه باشد که منجر به پریشانی و مشکلاتی در زندگی شوند.

    اختلال دو قطبی نوع یک: در این نوع اختلال افراد حداقل یک دوره خلقی مانیا دارند که ممکن است قبل یا بعد از آن افسردگی  یا هیپومنیک داشته باشد. در برخی موارد ، مانیا ممکن است باعث ایجاد واقعیت پریشی (روان پریشی) شود.

اختلال دو قطبی نوع دو: فرد حداقل یک دوره افسردگی اساسی و حداقل یک دوره هیپومنیک را تجربه میکند، اما هرگز یک دوره مانیا را تجربه نکرده است.

اختلال سیکلوتیمی:  فرد حداقل  به مدت دو سال – یا یک سال در کودکان و نوجوانان – بسیاری از دوره های علائم هیپومانیا و دوره های علائم افسردگی (هر چند با شدت کمتر از افسردگی اساسی) داشته باشد.

    انواع دیگر ا اختلال های مرتبط با اختلالات دوقطبی:  این موارد شامل، اختلالات دوقطبی و اختلالات مرتبط ناشی از برخی داروها یا الکل یا به دلیل یک بیماری پزشکی مانند بیماری کوشینگ، مولتیپل اسکلروز یا سکته مغزی است.

اگرچه اختلال دو قطبی در هر سنی ممکن است رخ دهد ، اما به طور معمول در سن نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی (20 تا 30 سالگی) تشخیص داده می شود. علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و علائم ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

مانیا و هیپومانیا

مانیا و هیپومانیا دو نوع مجزای دوره های خلقی هستند اما علائم یکسانی دارند. مانیا شدیدتر از هیپومانیا است و باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی در محل کار، مدرسه و فعالیتهای اجتماعی و همچنین مشکلات ارتباطی می شود. مانیا همچنین ممکن است باعث جدا شدن از واقعیت (روان پریشی) شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

هم دوره مانیا و هیپومنیک شامل سه یا بیشتر از این علائم است:

 • خوش بینی غیر طبیعی
 • افزایش فعالیت، انرژی یا سراسیمگی
 • احساس خودبزرگ بینی و اعتماد به نفس زیاد (سرخوشی)
 • نیاز به خواب را کاهش می دهد
 • پرحرفی
 • پرش افکار یا تجربه ذهنی سبقت افکار از یکدیگر
 • حواسپرتی
 • تصمیم گیری ضعیف – به عنوان مثال، بی مبالاتی بی حدو حصر یا سرمایه گذاری های احمقانه

دوره افسردگی اساسی

یک دوره افسردگی اساسی شامل علائمی است که به اندازه ای شدید است که باعث ایجاد مشکل در فعالیت های روزانه مانند کار، مدرسه ، فعالیت های اجتماعی یا روابط می شود. حداقل 5 مورد یا بیشتر از علایم زیر را در طی دوره دوهفته ای تجربه می کند:

 

 • خلق افسرده ، مانند احساس غم، تهی بودن، ناامیدی و گریان بودن (در کودکان و نوجوانان، خلق افسرده می تواند به صورت تحریک پذیری ظاهر شود)
 • از دست دادن علاقه یا احساس بی لذتی در تمام فعالیت ها – یا تقریباً در همه –
 • کاهش قابل توجه وزن ( بدون رژیم گرفتن)، افزایش وزن یا کاهش یا افزایش اشتها (در کودکان، عدم افزایش وزن آنطور که انتظار می رود می تواند نشانه افسردگی باشد)
 • بی خوابی یا خواب زیاد
 • بی قراری یا رفتار کند
 • خستگی یا از بین رفتن انرژی
 • احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد یا نامناسب
 • کاهش توانایی تفکر یا تمرکز، یا بی تصمیمی
 • برنامه ریزی یا اقدام به خودکشی

درمان

در بیشتر موارد درمان علائم اختلال دوقطبی نیازمند ترکیب درمان دارویی، روان درمانی و آموزش روانی است. گاهی اوقات درمان مصرف مواد، برنامه های سرپایی فشرده و بستری شدن نیز ضروری است. هر یک از این مؤلفه های درمانی با جزئیات بیشتر در زیر توضیح داده می شود.

درمان دارویی

دارو بخش مهمی از درمان اختلال دوقطبی و تثبیت خلق است. در اینجا چند دسته از داروهای اختلال دو قطبی متداول از که ممکن است تجویز شوند، ذکر می کنیم:

    تثبیت کننده خلق – برای درمان دوره های مانیک یا هیپومنیک تجویز می شود.

    داروهای ضد افسردگی – برای درمان دوره‌های افسردگی تجویز می شوند.

داروهای ضد روانپریشی – بعضی اوقات علاوه بر داروهای دیگر، برای درمان علائم اپیزود خلقی نیز تجویز می شوند.

مهم است که بخاطر داشته باشید که قبل از پیدا کردن دارویی که برای شما مفید باشد، داروها چندین بار امتحان شود. همه عوارض جانبی را در اسرع وقت به پزشک خود گزارش دهید و قبل از قطع دارو با آنها مشورت کنید. به محض فروکش کردن علائم نباید به تنهایی دوز داروهایتان را عوض کنید یا داروها را قطع کنید، زیرا این امر خطر عود یا بازگشت علایم اختلال دو قطبی یا بازگشت افسردگی را افزایش می دهد. همچنین، از آنجا که از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی افکار است، در صورت تجربه هر یک از موارد، فوراً با پزشک یا متخصص پزشکی صحبت کنید.

روان درمانی و آموزش روانی

روان درمانی که به عنوان گفتگوی درمانی بین دو نفر یا مشاوره نیز شناخته می شود، می تواند زمان ارزشمندی را برای فرد فراهم کند تا بتواند مهارتهای لازم را برای مقابله با اختلال دوقطبی و مدیریت علائم یاد بگیرد و تمرین کند. درمان شناختی رفتاری می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تفکر منفی و رفتارهای مشکل زا را به چالش بکشد. خانواده درمانی می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا با آرامش و به طور موثر با فرد دارای اختلال دوقطبی ارتباط برقرار کنند و استرس شان را کاهش دهند. روان درمانی همچنین می تواند آموزش ارزشمندی را برای حل مسئله، ایجاد عادتهای خودمراقبتی و تاب آوری را فراهم کند.

سامانة مشاوره و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره گیری از متخصصان سلامت روان می تواند به شما کمک کند در صورتی که اگر خودتان یا فرزندتان یا اطرافیانتان از علائم اختلال دو قطبی یا مانیا رنج می‌برید می توانید در کمترین زمان و با هزینه مناسب با درمانگر مورد نظرتان ارتباط برقرار کرده و از انها کمک بگیرید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

 

فهرست