مشاوره رشد و توسعه فردی

یکی از دغدغه هایی که ممکن است همه ما در زندگی داشته باشیم این است که چگونه استعدادهای نهفته خود را بشناسیم و به رشد و شکوفایی شخصی برسیم. تجلی رشد شخصی در افراد مختلف متفاوت است و بسته به شرایط زندگی هر فرد، معنای متفاوتی می گیرد. حرکت در راستای رشد شخصی مستلزم غلبه بر موانع ذهنی، هیجانی و محیطی است. فراتر رفتن از این موانع باعث می شود که به جای تثبیت در گذشته، احساس سرزندگی و تحرک کنیم و با افزایش اعتماد به نفس به سمت تجارب جدید گام برداریم. هنگامی که شما چشم انداز خود را نسبت به زندگی تغییر می دهید اولین گام را در رشد و توسعه فردی برمی دارید. این مسئله از طریق یافتن معانی جدید و تغییر احساس و قالب ذهنی نسبت به خود، دیگران و آینده حاصل می شود.

مشاوره رشد و توسعه فردی چیست؟

در مشاوره رشد و توسعه فردی ابتدا شما باید حوزه ای که میخواهید روی آن متمرکز شوید را انتخاب کنید. اهداف مشاوره رشد فردی شامل موارد زیر است:

  1. ارتقای سلامت روان
  2. پیشرفت شغلی و افزایش رضایت از وضعیت کاری و حرفه ای
  3. تقویت و غنی سازی روابط بین فردی (دوستانه، عاشقانه و خانوادگی)
  4. افزایش عزت نفس و کارآمدی شخصی
  5. ارتقای تحصیلی
  6. حوزه تغذیه و ورزش

مشاوره رشد شخصی به شما کمک می کند که مراحل این فرآیند را گام به گام طی کنید. در ابتدا باید تعیین کنید که هدفتان چیست و دوست دارید به چه چیزی برسید. به عنوان مثال ممکن است دوست داشته باشید که از زندگی بیشتر لذت ببرید و یا بخواهید در موقعیت شغلی خود پیشرفت کنید. مشاورتان می تواند در هدف گزینی و اولویت بندی اهداف به شما کمک کند. در ادامه باید مشخص شود که اکنون در ارتباط با هدف خود کجا قرار دارید؛ چه کارهایی انجام داده اید و چه کارهایی انجام نداده اید. به عنوان مثال ممکن است در شرایط حاضر، عمده وقت خود را صرف کار می کنید؛ خسته شده اید و انرژی کافی برای گذراندن وقت با خانواده، فرزندان و دوستان خود ندارید و تا حدودی احساس انزوا می کنید. در چنین حالتی مشاورتان کمک می کند که به دقت شرایط زندگی خود را مورد بازبینی قرار دهید.

در گام بعدی باید چشم انداز مطلوب خود را مشخص کنید. به جای شرایط موجود، دوست دارید چه کارهایی انجام دهید. دوست دارید چه تغییرات و اصلاحاتی در زندگی شما رخ دهد. در این مرحله باید موانع و فرصت لازم برای رسیدن به موقعیت مطلوب شما شناسایی شود.

در گام نهایی مشاورتان به شما کمک می کند براساس هدف مشخص شده برنامه ریزی مناسبی صورت دهید. برنامه ریزی باید دقیق و مبتنی بر هدف باشد.

مشاوره آنلاین رشد و توسعه فردی

اگر به دنبال رشد و توسعه شخصی خود هستید لازم نیست که حتماً از مشاوره حضوری استفاده کنید. امروزه مشاوره های غیرحضوری و آنلاین، امکان دسترسی به مشاوران متخصص را در هر زمان و مکانی فراهم می آورد. سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا نیز با آگاهی از اهمیت مشاوره رشد شخصی، شرایطی را فراهم کرده است که بتوانید با مشاوران متخصص و با تجربه در این زمینه صحبت کنید. اگر به دنبال تغییر و تحول در زندگی خود هستید همین حالا به مشاوران ما متصل شوید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست