کنترل خشم و پرخاشگری

خشم  یا عصبانیت چیست؟

همه ما خشم را تجربه کردیم خشم یک احساس طبیعی همه انسان‌هاست، وقتی که ما آسیب و صدمه می بینیم،  مورد بی عدالتی واقع می شویم و ترس و ناامیدی را تجربه می کنیم، خشممان را بروز می دهیم. وقتی که خشمگین می شویم اتفاقات زیادی در بدن ما می افتد مثل زیاد شدن آدرنالین، افزایش فشار خون، ضربان قلب و تنفس. وقتی خشم را تجربه می کنیم باعث می شود بدن ما هورمونهای استرس، آدرنالین و نورآدرنالین را آزاد کند. این واکنش بدنی می تواند به رفتار پرخاشگرانه منجر شود که در مواقع ضروری به ما کمک می کند در صورت مورد حمله واقع شدن از خودمان دفاع کنیم. در واقع خشم هیجان بدی نیست و یک روش طبیعی بدن برای دفاع از خودش است. با این حال، در مواقعی که هیچ خطری زندگی ما را تهدید نمی‌کند، بروز خشم می تواند ما را با مشکلاتی مواجه کند.

خشم یا عصبانیتی که خارج از کنترل ماست چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگر در مدیریت عصبانیت و واکنش به آن مشکل داشته باشیم، می تواند در بسیاری از حوزه های زندگی، در محل کار، در روابط نزدیک ما مخرب باشد و این می تواند بر بهزیستی و سلامت روان ما تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از مهم ترین نشانه های خشم که لازم هست حتما از یک متخصص مشاور یا رواندرمانگر کمک بگیرید اشاره می کنیم:  

  • زمانی که دائماً مجبور هستید خشم یا عصبانیت خود را سرکوب کنید.
  • بحث و گفتگوهای مکرر با خانواده، دوستان ، همکاران یا آشنایان.
  • مشکلات قانونی، یا بی توجهی به قوانین.
  • خشونت فیزیکی مانند ضربه زدن، فریاد کشیدن بلند ، به هم کوبیدن درب و غیره.
  • تهدید و خشونت علیه مردم یا اموال مردم.
  • رفتار خارج از کنترل، مانند شکستن چیزها یا رانندگی بی پروا.

 

نکاتی در مورد خود یاری: راهبردهای مدیریت موفقیت آمیز خشم یا عصبانیت

توجه: در حالی که تمرین تکنیک های مدیریت خشم به تنهایی می تواند مفید باشد، اما مؤثرترین روشها برای مدیریت خشم این است که از طریق مشاوره و رواندرمانی و از طریق جلسات مشاوره فردی یا کلاسهای گروه درمانی درخواست کمک کنید.

در زیر نکاتی را معرفی میکنیم که ممکن است در مدیریت خشم خود به شما کمک کند:

هوشیار باشید. مهم است بدانید چه شرایط و موقعیت هایی باعث عصبانیت شما می شود. یه لحظه به بدن خود گوش دهید و با واکنشهای طبیعی خود هماهنگ باشید. آیا متوجه یک الگو می شوید؟ آیا محرک یا راه اندازهای خاصی وجود دارد؟ آیا می توانید تشخیص دهید که عصبانیت در بدن شما از کجا شروع می شود؟ آیا عصبانیت راهی برای کنار آمدن با احساساتی مانند خجالت ، صدمه دیدن یا شرم است؟ با شخصی که به او اعتماد دارید یا با یک متخصص مشاور یا رواندرمانگر در این باره صحبت کنید که می تواند به شما در جمع آوری افکار خود کمک کند تا بهتر با مشکلات زندگی روبرو شوید.

آرام باشید. به خشمتان توجه کنید: آیا در معده تان  دردی احساس می کنید؟سردرد دارید، در شانه های تان تنشی احساس میکنید؟ آرام بمانید و از روش های آرامسازی مثل تنفس عمیق و تصویر سازی ذهنی استفاده کنید که می تواند به کند شدن برخی از علائم جسمی خشم تان کمک کند.

طرز تفکر خود را تغییر دهید. وقتی از چیزی ناراحت می شوید، لحظه به لحظه فکر خود را بررسی کنید. از خود بپرسید، “آیا ناراحت شدن مشکلی را حل میکند؟” یا “آیا ارزش این را دارد که کل روزتان را خراب کنید؟” با روشی منطقی تر و عینی تر به بررسی شرایط خود بپردازید. اگر  تو ترافیک باشید و کسی سعی دارد از شما جلو بزند به جای این که فکر کنید انها قصد دارند از من جلو بزنند با این فکر جایگزین کنید که  “آنها احتمالاً عجله دارند و من را نمی دیدند.” طرز تفکر ما در مورد یک موقعیت می تواند خشم ما را تشدید یا کاهش دهد.

خشمتان را به طنز و خنده تبدیل کنید. آیا تابحال از چیزی عصبانی شده اید و چند ماه بعد به آن خندیدید؟ چه چیزی باعث خنده دار شدن  آن خشمتان شد؟ چشم انداز عینی شما به موقعیت خشم! بنابراین پیدا کردن جنبه طنز و خنده دار یک موقعیت خشم برانگیز توانایی و دارایی ارزشمندی است.

به خودتان فرصت بدهید. اگر به نظر می رسد در حال عصبانی شدن هستید، چند دقیقه خود را از آن موقعیت دور کنید و کار دیگری انجام دهید – پیاده روی کنید ، به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا مراقبه کنید. هنگامی که بتوانید با یک ذهن روشن و منطقی با موقعیت برخورد کنید، شانس شما برای حل اوضاع به صورت موثر بسیار افزایش می یابد.

تغییراتی ایجاد کنید. شما نمی توانید بیشتر اتفاقاتی که در زندگیتان رخ می دهد را کنترل کنید. می توانید برای جلوگیری از استرس غیر ضروری گام بردارید. به برنامه روزانه خود نگاه کنید و فعالیت ها، اوقاتی از روز، افراد، مکانها یا موقعیت هایی را که منبع سرخوردگی و خشم تان هستند را شناسایی کنید. سپس برخی از تغییراتی را ایجاد کنید. یک مسیر جایگزین برای کار پیدا کنید؛ درب اتاق فرزندتان را ببندید. زمانی را تنظیم کنید که خیلی خسته و گرسنه نباشید و در مورد مسائل مهم با همسر خود صحبت کنید. و مهمتر از همه، اطمینان حاصل کنید که هر روز مراقب خودتان باشید.

اگر خوتان یا عزیزانتان خشم غیر قابل کنترلی را تجربه می کنید، شما تنها نیستید درمانگران سامانه مشاوره و روان‌درمانی آنلاین آرکا در کنار شما هستند و می‌توانند به شما كمك كنند تا خشمتان را کنترل کنید و کیفیت زندگی خوتان را بالا ببرید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست