مشاوره خیانت

 خیانت ، یعنی تعهد نداشتن به فرد مقابل در یک رابطه و انجام کارهایی که به طور پنهانی در رابطه صورت می­گیرد. خیانت می­تواند رابطه و افراد درگیر در رابطه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. هم­چنین خیانت می­تواند باعث شود فرد مقابل، احساس داغون شدن، تنهایی، خیانت و آشفتگی کند. در برخی مواقع، بعد از خیانت، زوجین تصمیم می­گیرند که ارتباط را به پایان برسانند؛ اما در موارد دیگر، زوجین تلاش می­کنند رابطه را ترمیم کنند. آنها ممکن است این کار را به تنهایی یا با کمک یک درمانگر انجام دهند؛ که این تلاش برای ترمیم، اغلب می­تواند رابطه را قوی­تر کند.

 خیانت در فرهنگ­های مختلف، قوم­های مختلف و در بین افراد مختلف، تعریف­ها و مصداق­های متفاوتی دارد. ممکن است رفتاری در ارتباط از نگاه یک فرد خیانت محسوب شود، اما از نظر شخص دیگری مصداق خیانت نباشد. برخی، رابطه جنسی خارج از روابط را نوعی خیانت می­دانند؛ اما ممکن است روابط عاطفی با افراد دیگر را مصداق خیانت ندانند. اما با این حال، روابط عاطفی نیز می­تواند آسیب­های متعددی به روابط بزنند؛ تا جایی­که، حتی ممکن است آسیب بیشتری نسبت به خیانت جنسی، وارد کنند. منظور از رابطه عاطفی خارج ارتباط، یعنی این­که یکی از زوجین در ارتباط خودشان سرمایه­گذاری عاطفی نمی­کند و درگیر رابطه عاطفی با شخص دیگر می شوند؛ و اگر این اتفاق­ها بیفتد، ناکامی زیادی از طرف زوج دیگر تجربه می­شود.

چه عواملی باعث خیانت می­شود؟

مطالعات نشان می­دهند که در خیلی از کشورها، افراد انتظار دارند تک همسری جنسی داشته باشند. با این حال، 20٪ از افراد در روابط جنسی فرازناشویی درگیر می­شوند. روابط فرازناشویی و خیانت دلایل متعددی دارد.

یکی از دلایل اصلی خیانت، ممکن است عدم رضایت از روابط باشد. یک رابطه موفق غالباً مستلزم ثبات و امنیت هر دو نفر است. همچنین این رابطه اغلب نیاز به صمیمیت جسمی و عاطفی دارد. کمبود و خلاء در این موارد، می­تواند رضایت­مندی در رابطه را کاهش دهد. و از طرف دیگر، عدم رضایت در رابطه می­تواند احتمال خیانت را افزایش بدهد. با این حال، خیانت همواره به دلیل عدم رضایت اتفاق می­افتد. به عنوان مثال، در برخی موارد ممکن است به دلیل مشکلات فردی و شخصیتی هر یک از زوجین باشد. آنها ممکن است برای تقویت اعتماد به نفس، این کار را انجام دهند. همچنین تمایل به یک تجربه جنسی جدید، می­تواند به یک رابطه جدید منجر شود. برخی دیگر به دنبال صمیمیت عاطفی، وارد ارتباط فرازناشویی می­شوند.

از جمله دلایل دیگر که می­تواند منجر به خیانت شود، عبارتند از:

 • عزت نفس پایین
 • عدم صمیمیت عاطفی
 • اعتیاد جنسی
 • اجتناب از مشکلات شخصی یا ارتباطی
 • افسردگی

انواع خیانت

خیانت در شکل­ها و فرم­های متفاوت در ارتباط­ها بروز پیدا می­کند که در اینجا برخی از آن­ها ذکر شده است.

خیانت جنسی: ممکن است یکی از زوجین روابط جنسی فرازناشویی داشته باشد. در خیلی از موارد خیانت جنسی، افراد اغلب احساس وابستگی عاطفی به آن شخص را تجربه نمی­کنند. مطالعات نشان می­دهد که مردان نسبت به زنان خیلی سخت می­توانند خیانت جنسی را ببخشند.

خیانت سایبری (اینترنتی): این خیانت بیشتر از طریق سکس چت و گفتگو انجام می­شود. ممکن است صرفا در فضای آنلاین بماند و هرگز به نقطه صمیمیت جنسی نرسد. این نوع از خیانت هم­چنین ممکن است شامل مشاهده فیلم­های پورن باشد. برخی افراد این عمل را نوعی خیانت می­دانند.

خیانت عاطفی: خیانت عاطفی زمانی اتفاق می­افتد که یکی از زوجین با فرد دیگری غیر از همسر خود، وارد ارتباط عاطفی شود. فرد غالباً با فردی وارد ارتباط عاطفی می­شود که از نظر چهره جذابیت زیادی داشته باشد­. فرد ممکن است ساعتها با تلفن با کسی غیر از شریک زندگی خود صحبت کند. یک رابطه عاطفی فرازناشویی می­تواند بر زندگی زوجین تأثیر خیلی منفی بگذارد. ممکن است فرد در رابطه عاطفی فرازناشویی، درباره مشکلات ارتباطی خود با همسرش بحث کند. آنها هم­چنین ممکن است از انجام این کار با شریک زندگی خود غفلت کنند. رابطه جنسی همیشه جزئی از یک رابطه عاطفی نیست. هرچند که در یک رابطه ممکن است صمیمیت جنسی و عاطفی با هم ترکیب شود. بیشتر  افراد این نوع ارتباط­ها را خیانت می­دانند.

تأثیر بی اعتمادی در مشارکت غیرقابل تحمل

خیانت می­تواند هر دو طرف را در یک رابطه تحت تأثیر قرار دهد. تاثیرات منفی خیانت حتی بچه­ها را آسیب­پذیر می­کند. مطالعات نشان داده است که فریبکاری و خیانت، ممکن است بر سلامت جسمی و روانی تأثیر منفی بگذارد. فردی که در روابط با همسرش مورد خیانت قرار می گیرد علائم زیر را ممکن است تجربه کند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • افزایش پریشانی
 • اعتماد به نفس پایین و عزت نفس کم
 • خود سرزنشی
 • خشم
 • استرس پس از ضربه (PTSD)
 • عملکرد ضعیف در محل کار

عوامل خطر برای احتمال خیانت در ارتباط

پژوهش­ها حاکی از آن است که برخی عوامل با افزایش خیانت ارتباط دارند. برخی از عوامل خطر برای خیانت عبارتند از:

 • مرد بودن: مردان تقریباً 80٪ بیشتر از زنان درگیر روابط فرازناشویی می­شوند.
 • زندگی در شهرهای بزرگ: زندگی در شهرهای بزرگ و کلان شهرها، ممکن است شانس خیانت را 50٪ افزایش دهد.
 • جوان بودن: خیانت و روابط فرازناشویی در بین افراد 18 تا 30 ساله دو برابر بیشتر اتفاق می­افتد. موارد کمتری برای افراد بالای 50 سال گزارش شده است.

نکته مهم: این نکته را باید در نظر داشته باشید که این عوامل نتیجه مطالعات هستند. قرار گرفتن در هر کدام از این طبقه­ها، ضرورتا به معنای این نیست که خیانت اتفاق می­افتد.

بازیابی مجدد ارتباط بعد از خیانت

متوجه شدن خیانت شریک زندگی می­تواند یک ضربه بسیار بزرگ باشد. طبیعی است که احساسات شدید یا گیج کننده­ای را تجربه کنید. بهترین تصمیم این است که قبل واکنش نشان دادن در مورد این احساسات با یک متخصص و مشاور صحبت کنند.

درمان فردی: درمان فردی می­تواند به شخصی که در ارتباط مورد خیانت واقع شده است، کمک کند. این نوع درمان ممکن است بر بخشش، رها کردن یا ادامه دادن تمرکز کند. روش­های بسیاری برای رسیدگی به احساساتی که همراه با خیانت است، وجود دارد. یک درمانگر می­تواند به شما در بررسی گزینه­های خود کمک کند. ممکن است تصمیم بگیرید که با شریک زندگی خود آشتی کنید یا جدا شوید.

زوج درمانی: زوج­درمانی می­تواند برای زوجینی که درگیر خیانت هستند، مفید باشد. زوج درمانی می­تواند به رفع نیازهای هر دو زوج کمک کند. زوج­درمانی ممکن است به آنها کمک کند تا بر روی محکم کردن پیوند خود کار کنند. زوج درمانی برای شناسایی خلاء­های موجود در ارتباط که منجر به خیانت شده­اند، خیلی مفید است؛ علاوه بر این می­تواند در جلوگیری از احتمال خیانت­های مکرر خیلی موثر باشد. در این نوع درمان، زوجین تصمیم می­گیرند که آیا می­خواهند در رابطه بمانند. زوجین معمولاً هنگام شروع مشاوره، آرزوها و انتظارت خیلی متضادی دارند.  درمانگر می­تواند به آنها كمك كند كه به توافق برسند. آنها به هر دو زوج کمک می کنند تا تصمیم نهایی را بپذیرند.

 

فرایند بازیابی خیانت

بهبودی در پی خیانت، می­تواند یک روند طولانی باشد. این ممکن است به خصوص برای زوج­هایی که مایل به آشتی و ادامه دادن هستند، طولانی باشد. هیچ راهی برای گفتن این موضوع که آیا یک زوج رابطه را ادامه می­دهد یا خیر، وجود ندارد و بنابراین خاتمه دادن یا ادامه دادن رابطه در فرایند درمان اتفاق می­افتد.

  غیرممکن است بگوییم فرایند بهبودی رابطه چقدر طول خواهد کشید. اما متخصصان قبول دارند كه بهبودی اغلب در طی 2 سال اتفاق می­افتد. ممکن است برخی از زوج­ها برای بهبودی به زمان بیشتر نیاز داشته باشند. و برخی از زوجین می­توانند رابطه خود را زودتر اصلاح کنند. باز هم، هیچ جدول زمانی مشخص برای بازیابی وجود ندارد. مدت زمان بهبودی ممکن است به عکس­العمل­های زوجین بستگی داشته باشد.

برخی از عوامل که می­توانند بر روند بهبودی تأثیر بگذارند، عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی
 • تحمل تعارض
 • ظرفیت صداقت
 • پذیرش مسئولیت شخصی
 • سبک دلبستگی

مشاوره آنلاین

اگر احساس می­کنید همسرتان وارد روابط فرازناشویی شده­ است، آنچه را که باعث این میل و رفتار شده است را در نظر بگیرید. زیرا در درمان، آن­ها مورد بررسی قرار می­گیرد. این کار می­تواند به شما کمک کند تا از خیانت جلوگیری کنید. درمان انفرادی یا زوج­درمانی می­تواند در رفع نارضایتی رابطه شما کمک کند. هم­چنین احساسات منفی که سرکوب شده است، به چالش کشیده می­شود. متخصصان و روان درمانگران آرکا در این زمینه می توانند به شما کمک کنند تا رابطه آسیب دیده خود را بهبود داده و زندگی سالمی داشته باشید.

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست