مشاوره استرس چیست؟

هنگامی که ما به دلیل از دست دادن شخصی، طلاق، مبتلا شدن به یک بیماری، ورشکستگی مالی، تغییر سبک زندگی استرس داشته باشیم، مشاوره و روان­درمانی، می­تواند به رفع این نگرانی­ها و تأثیرات دیگر آن­ها کمک کند. به عنوان مثال، هنگامی که مسائل مربوط به محل کار منجر به استرس می­شود، درمانگر به ما کمک می­کند راه­های مقابله با آن مشکل را شناسایی کرده و عملیاتی کنیم. اگر فردی به دلیل مشکل خانوادگی یا روابط خود دچار استرس شود، زوج­درمانی یا خانواده درمانی ممکن است به آنها در حل مشکلاتشان کمک کند. این می تواند استرس را برای همه افراد درگیر کاهش دهد. در جلسات مشاوره، درمانگر تمام علائم و دلایل استرس را ارزیابی می­کند و مطابق ارزیابی­ها، برنامه درمانی منحصربفردی را با همکاری شما طرح­ریزی می­کند و در این برنامه درمانی، مواردی مثل مباحث عاطفی، روابط سمی، افکار منفی، نشخوارهای ذهنی، درگیری­های حل نشده بحث و گفتگو می­شود. گاهی اوقات یک پزشک متخصص هم جزء برنامه درمانی هست که علائمی مانند تپش قلب، بی­خوابی و سایر علائم جسمی را برطرف کند. به یاد داشته باشید که اثرات استرس تجمعی است، به این معنی که عدم رسیدگی به آنها می­تواند در طولانی مدت مشکلات روان­شناختی و جسمانی بیشتر و عمیق تری ایجاد کند.

چه زمانی باید استرس خود را درمان کنیم؟

استرس، بخشی طبیعی از زندگی است که به صورت هیجانی، ذهنی و جسمانی آشکار می­شود. استرس­های موقعیتی برای سلامتی ما کم­خطر هستند. در حقیقت، عوامل استرس­زا، انگیزه­ای می­شوند تا ما را به سمت رسیدن به اهداف مهم سوق دهند یا ما را ترغیب می­کنند تا از موقعیت بد خودمان را بیرون بکشیم. با این­حال، برخی مواقع استرس­های روزانه، عملکرد شخصی ما را تحت تاثیر قرار می­دهند. در این شرایط، هر فردی با توجه به ویژگی­های شخصیتی خود و اقتضای محیط، از یک سری راهبردهایی برای کاهش استرس خود استفاده می­کند. به عنوان مثال، ممکن است زمانی که استرس می­گیریم، رفتارهای خوردن، خوابیدن، گوش دادن آهنگ و … را انجام بدهیم. این راهبردها در کوتاه مدت ممکن است کمک کننده باشند؛ ولی اگر این رفتارها به یک روش اصلی برای مقابله با استرس تبدیل شود، تاثیرات زیانباری (ضعف جسمی) بدنبال خواهند داشت. بنابراین وقتی استرس به شکل مزمن درآمد و عملکرد شخصی شما را تحت تاثیر قرار داد، و یا منجر به رفتارهایی از قبیل سوء­مصرف مواد، بیماری مزمن و درد، عدم لذت و آرامش شد، مراجعه به مشاور و روان­شناس ضروری است.

انواع مشاوره استرس

درمانگران و مشاوران برای درمان استرس از روش­های درمانی متفاوتی استفاده می­کنند:

  • درمان شناختی رفتاری: یکی از موثرترین روش­های درمانی استرس است. این درمان، الگوهای فکری منفی که منجر به استرس می­شود را مورد هدف قرار می­دهد؛ و به افراد کمک می­کند تا روش­های جدید و مناسب فکر کردن در مورد رویدادها را یاد بگیرند. این روش­های جدید تفکر می­تواند به کاهش تأثیر عوامل استرس­زا کمک کند.
  • فراشناخت درمانی: ما نه تنها فکر می­کنیم، بلکه در مورد افکارمان هم فکر می­کنیم. در این روش درمانی، افکار فرد در مورد باورهای خودش مورد چالش قرار می­گیرد. یکی از کوتاه­ترین و موثرترین روش­های درمانی برای کاهش استرس می­باشد.
  • درمان پذیرش و تعهد: با توجه به این­که خیلی از دلایل استرس­های ما، به خاطر فکر کردن در مورد گذشته یا آینده است، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد از این لحاظ خیلی موثر است؛ زیرا در این درمان، نشخوارهای فکری در مورد گذشته و نگرانی ها در مورد آینده به چالش کشیده می­شوند و استرس­های ناشی از نشخوار، کاهش پیدا می­کنند.

مثال:

آقای احمدی 47 ساله اخیراً دچار حمله قلبی جزئی شده است. پزشک به او گفته بود که سطح استرس خود را کاهش دهد. آقای احمدی، تجارت خود را با بودجه­ای بالغ بر ده میلیون دلار اداره می­کند. اگرچه بخش خوبی از درآمد وی به حمایت از خانواده، مدیریت خانه و برخی بدهی­های قدیمی می­رود، اما او هیچ نیاز مالی ندارد. آقای احمدی بیان می­کرد که هم احساس خشم دارد و هم به لحاظ عاطفی از خانواده خود فاصله گرفته است، اگرچه می­داند که خانواده،  او را دوست دارند. در جلسات درمانی، آقای احمدی در مورد انگیزه­های خود برای پیشرفت صحبت می­کند و به طور واضح می­پذیرد که فردی کمال­گرا است. او همچنین از اضطراب شدید در مورد رها کردن پدرش پرده برداشت؛ در کوتاه مدت، درمانگر تکنیک­های ذهن­آگاهی و مراقبه را به آقای احمدی آموزش داد و باورهای شناختی منفی او را مورد بازسازی شناختی قرار داد. طی دو ماه آینده، درمانگر به آقای احمدی کمک می­کند تا با فقدان پدرش کنار بیاید. پس از چندین جلسه، آقای احمدی شروع به کاهش میزان استرس خود کرد. او حتی بعد از روزهای طولانی کار، احساس آرامش می­کرد و حتی آرامش بیشتری نسبت به خانواده خود نشان می­دهد. آنها وقت بیشتری را برای لذت بردن از فعالیت­های تفریحی، در کنار یکدیگر می­گذراندند.

اگر در تلاش برای یافتن دلایل استرس و راه­های درمان آن در زندگی خود هستید، پس زمان آن رسیده که دنبال مشاوره و روان­درمانی باشید. مشاوره آنلاین گزینه­ای عالی و موثر برای شما در این زمینه است. صحبت با مشاوران و متخصصان آرکا به­صورت آنلاین می­تواند به شما کمک کند دلیل استرس خود را پیدا کرده و راه کارهای عملی برای مقابله با آن یاد بگیرید، اهدافی را که باعث آرامش شما می­شود، بیاموزید و یاد بگیرید که چگونه با آنچه دارید، آرامش داشته باشید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست