اختلالات روانی خطرناک

اگرچه همه اختلالات روانی رنج قابل توجهی را بر فرد مبتلا و حتی اطرافیان متحمل می کنند؛ با این حال اکثر اختلالات روانی را نمی توان خطرناک تلقی کرد. اختلال روانی خطرناک معمولاً اشاره به مشکلی دارد که ممکن است برای خود فرد و یا خانواده و اطرافیان آسیب رسان باشد. افرادی که علائم اختلالات سایکوتیک همچون هذیان یا توهم را تجربه می کنند، افرادی که شخصیت ضد اجتماعی دارند و افرادی که دچار اختلالات سوءمصرف مواد هستند، ممکن است مرتکب رفتارهایی شوند که آسیب آنها مستقیماً متوجه دیگران شود. بیمارانی که رفتارهای ضداجتماعی دارند معمولاً حقوق دیگران را به طور عمدی زیرپا میگذارند؛ این افراد چون دیگران را مسئول مشکلات و کمبودهای خود می دانند؛ سعی می کنند که به هر طریق از دیگران انتقام بگیرند.

مشاوره اختلالات روانی خطرناک

با توجه به اینکه . در درمان چنین اختلالاتی درمانگر سعی می کند که با ایجاد تغییرات مهم شخصیتی که اکثراً ریشه در مشکلات و تعارضات مربوط به دوران کودکی دارد، موجب توقف الگوهای رفتاری خطرناک شود. همچنین در طی جلسات درمانی، درمانگر با اجرای تکنیک هایی سبب کاهش میزان برانگیختگی هیجانی و افزایش میزان خودکنترلی در بیمار می شود. آموزش مدیریت رفتارهای تکانشی به بیمار این امکان را می دهد که هیجانات خود را بهتر مدیریت بکند و از تبدیل این هیجانات به پرخاشگری و  رفتارهای آسیب رسان جلوگیری کند. این بیماران معمولاً به لحاظ کارکرد شغلی نیز دچار مشکل هستند؛ بنابراین یکی از شیوه هایی که درمانگر برای بهبود زندگی فرد انجام می دهد؛ آموزش مهارت های اجتماعی برای ارتقای عملکرد شغلی است.

آموزش مهارت های اجتماعی بر این اصل مبتنی است که فرد دارای علائم بیماری روانی خطرناک، دارای نارسایی هایی در زمینه شناختی و کلامی است. نارسایی هایی که مانع یک زندگی رضایت بخش برای وی و دیگران می شوند. در طی جلسات درمانی، تکنیک هایی به کار برده می شود که ظرفیت دریافت، پردازش و ارسال پیام های کلامی و غیرکلامی را در بیمار افزایش می دهد.

آموزش روش های حل مسئله یکی دیگر از راهبردهای مدیریت و رفع علائم این بیماران است. برخی از رفتارهای تکانشی و پرخاشگرانه این بیماران حاصل نقص در فرآیند حل مسئله است. به بیمار آموزش داده می شود شناخت دقیقی از مسائل در چهارچوب عملی زندگی روزمره داشته باشد، راه حل های متعدد یک مسئله خاص را در نظر بگیرد و در نهایت بهترین راه حل ممکن را انتخاب کند.

همچنین برای درمان اختلالات روانی خطرناک بهره گیری از پتانسیل حمایتی خانواده بسیار حائز اهمیت است. درمانگران مجرب با وارد کردن خانواده به فرآیند درمان و جلب حمایت عاطفی و روانی آنها موجب تسریع در درمان می شوند. مداخلات دارودرمانی نیز برای تثبیت خلق می تواند موثر باشد.

مشاوره آنلاین برای اختلالات روانی خطرناک

اگر شما کسی هستید که در اطرافیان خود با فردی که دارای علائم بیماری های شدید روانی است ارتباط دارید و یا خود در برخی مواقع دچار رفتارهای تکانشی و پرخاشگری های انفجاری می شوید؛ می توانید بدون مراجعه به مراکز مشاوره حضوری، از خدمات مشاوره آنلاین بهره مند شوید. سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با دارا بودن مشاوران و روان درمانگران متخصص می تواند در رفع این علائم و رفتارها به شما کمک زیادی بکند.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست