مشاوره و روان‌درمانی آنلاین چیست؟

اینترنت و فنّاوری در حمایت از خدمات مشاوره و روان‌درمانی فرصت‌های جدیدی را ایجاد کرده است. تلفن‌های همراه، تب لت، لب تاب و کامپیوتر روش‌های جدیدی برای دستیابی آسان به خدمات مشاوره و روان‌درمانی آنلاین جهت آگاهی و افزایش سلامت روان در اختیار افراد قرار داده است. خدمات مشاوره و روان‌درمانی آنلاین از طریق اینترنت انجام می‌شود که جلسات درمانی را با استفاده از اینترنت ارائه می‌دهد. منظور ما از طریق اینترنت، این است که موبایل، تب لت، لپ تاب و یا کامپیوتر شما به اینترنت وصل می‌شود و با روش‌های مختلفی مثل متنی (به‌صورت چت)، ویدئویی، وویس یا ارسال صدا با مشاور و درمانگر خود صحبت کنید. قابل‌ذکر است که شما می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی، واتس آپ، تلگرام، ایمو، اسکایپ به‌راحتی به مشاور و درمانگر خود وصل شوید.

موج فزاینده مشاوره و روان‌درمانی آنلاین

انکارناپذیر است که اینترنت، نه‌تنها دسترسی به اطلاعات عظیمی را فراهم کرده بلکه باعث ایجاد تحولات بزرگی در تعاملات افراد با یکدیگر شده است. همگام با پیشرفت اینترنت در طول 20 سال اخیر، مشاوره و روان‌درمانی نیز دستخوش تحولات زیادی شده است به‌طوری‌که مشاوره و روان‌درمانی آنلاین و مطالعاتی در مورد اثربخش بودن آن توسعه و گسترش‌یافته است و ادغام فنّاوری در درمان اختلالات مربوط به سلامت روان تبدیل به یکی از مباحث مطرح در حرفه سلامت روان شده است.

چرا افراد به‌جای مشاوره و روان‌درمانی حضوری، مشاوره و روان‌درمانی آنلاین را ترجیح می‌دهند؟

  • ارزان‌تر بودن. با تو جه به اینکه مشاوره و روان‌درمانی آنلاین از طریق اینترنت انجام می‌شود نسبت به مشاوره و روان‌درمانی حضوری و رودررو هزینة پایین‌تری دارد. همچنین مشاوران و درمانگران نیازی به کلینیک یا دفتر کاری ندارند و در صورت تمایل می‌توانند در خانه کار کنند؛ بنابراین بدون کاهش کیفیت خدمات ارائه‌شده از طریق آنلاین هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. همچنین، روند ثبت‌نام ساده و آسان است.
  • مشکل در رفت‌وآمد و هزینة حمل‌ونقل به کلینیک یا دفتر کار. ممکن است شما در رفت‌وآمد به کلینیک یا دفتر مشاور و درمانگر مشکل داشته باشید. برای مثال، ممکن است در مکان خیلی دوری زندگی بکنید و همچنین ترافیک زیادی را متحمل شوید و تا رسیدن به کلینیک و دفتر کار مشاور و درمانگر هزینه و زمان زیادی صرف کنید بنابراین انتخاب درمانگر و مشاور آنلاین می‌تواند گزینة مناسبی برایتان باشد.
  • ناتوانی (جسمی یا ذهنی). کسی که ناتوانی دارد (چه مربوط به سلامت روان یا جسمانی باشد) یا ترس از بیرون رفتن دارد ممکن است مراجعه به کلینیک یا دفتر مشاور و درمانگر برای حل مشکلات و دغدغه‌های روانی برایش سخت باشد بنابراین با انتخاب درمانگر و مشاوره آنلاین بدون تجربة چنین نگرانی‌هایی امکان صحبت با درمانگر و مشاور به‌صورت آنلاین از منزل برایش بسیار سودمند خواهد بود.
  • انعطاف‌پذیری در ساعت انتخاب درمانگر و مشاور. مشاوره و روان‌درمانی آنلاین این امکان را به شما می‌دهد که در هر ساعتی و بر اساس وقت خود با درمانگر و مشاور خود قرار ملاقات تعیین کنید.
  • ناراحتی و بی‌حوصلگی. اگر شما در صحبت کردن به‌صورت چهره به چهره با درمانگر و مشاور خود احساس راحتی نمی‌کنید می‌توانید به‌صورت متنی یا از طریق ارسال پیام صوتی (وویس) با درمانگر و مشاور خود صحبت کنید.

مزایای مشاوره و روان‌درمانی آنلاین برای مراجع و درمانگران

راحتی: شما می‌توانید در هر زمان و هر مکان (به‌عنوان‌مثال، در خانه، اواسط شب یا در بیرون از خانه و در همه‌جا) با درمانگر و مشاور خود ارتباط برقرار کنید بخصوص زمانی که ملاقات حضوری برایتان سخت است مشاوره و روان‌درمانی آنلاین این مسئله را برطرف می‌کند.

 ناشناس و گمنام ماندن: شما می‌توانید بدون دیده شدن و تماس با افراد ديگر با درمانگر و مشاور خود صحبت کنید.

 مقدمه‌ای برای مراقبت‌ها و خدمات بعدی: فناوری یا فنّاوری ممکن است اولین قدم خوبی برای شما باشد که در گذشته از مراقبت‌های سلامت روان اجتناب می‌کردید.

 هزینة کمتر: مشاوره و روان‌درمانی آنلاین برخی خدمات رایگان دارد و هزینة کمتری نسبت به مشاوره و روان‌درمانی حضوری دارند.

 خدمات بیشتر به افراد: فناوری مشاوره و روان‌درمانی آنلاین می‌تواند به ارائه‌دهندگان سلامت روان کمک کند تا به مردم مناطق دورافتاده یا بسیاری از افرادی دیگر که به خدمات سلامت روان دسترسی ندارند خدمات ارائه دهد.

جذابیت: با توجه به اینکه مشاوره و روان‌درمانی آنلاین از فن‌آوری استفاده می‌کند بنابراین ممکن است جذاب‌تر از روش‌های درمانی سنتی و حضوری باشد که ممکن است شما را به ادامه درمان ترغیب کند.

 خدمات 24 ساعته: مشاوره و روان‌درمانی آنلاین این امکان را به شما می‌دهد که به‌صورت شبانه‌روزی از این خدمات استفاده کنید.

 پشتیبانی: مشاوره و روان‌درمانی آنلاین می‌تواند با تقویت مهارت‌های جدید و ارائه پشتیبانی و نظارت مکمل خدمات مشاوره و روان‌درمانی حضوری باشد.

ارایة اطلاعات عینی: مشاوره و روان‌درمانی آنلاین این قابلیت را به شما می‌دهد که در قالب یک سری نمودارهایی اطلاعات کمی در مورد میزان پیشرفت درمان و نظارت و… را به شما نشان می‌دهد.

اگر در حال حاضر، خودتان یا فرد دیگری در شرایط خیلی بحرانی قرار دارید (احتمال آسیب رساندن به خود و افراد دیگر) لطفا از این سایت استفاده نکنید و بااین شماره ها تماس بگیرید.

اورژانس شهری: 115 –  اورژانس روانپزشکی تهران: 44508200-021 – صدای مشاور: 1480 – اورژانس اجتماعی: 123

شبکه های اجتماعی آرکا

حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا می باشد. بهینه سازی شده توسط تیم : طراحی سایت تبریز

فهرست