مشاوره روابط زوجین

آیا شما نیز احساس می کنید عشق و احترامی که در ابتدای رابطه خود با همسرتان داشتید کاهش یافته است؟ آیا فکر می کنید که با گذر زمان احساسات محبت آمیز، صمیمیت و عشق در رابطه شما فروکش کرده است؟ آیا احساس می کنید رابطه شما طراوات و شادابی اولیه را نداشته و در چرخه گریزناپذیری از عادات و رفتارهای اجباری و روزمره قرار گرفته اید؟ زمانی که با تغییر احساسات همسرتان مواجه می شوید؛ ممکن است حتی به این باور آزاردهنده برسید که رابطه شما حداقل از بعد عاطفی به پایان رسیده است.

واقعیت این است که اگرچه سراغاز ازدواج معمولاً همراه با عشق و مراقبت است، با این حال اگر همسران مهارت های لازم برای حفظ رابطه سالم را نداشته باشد، ازدواج در سراشیبی شکست قرار می گیرد. بسیاری از تغییراتی که در احساسات زوجین ایجاد می شود ممکن است به این معنی باشد که آنها تقویت و انگیزه کافی را دریافت نمی کنند و به این طریق لازم است رابطه در اولویت بالاتری قرار گیرد. با تلقی ازدواج به عنوان یک رابطه صمیمی و رضایت بخش، زوجین می توانند احساسات و رفتارهای تازه ای ایجاد کنند.

مشاور روابط زوجین چیست؟

هر زن و شوهری ممکن است در برهه هایی از زندگی مشترک خود، دچار تعارض و اختلاف شوند. بسیاری از این اختلافات زودگذر بود و با همفکری، درایت و سعه صدر طرفین حل و فصل می شود؛ اما در برخی موارد اختلاف به وجود آمده به قدری پیچیده و فراگیر بوده که تمامی جنبه های زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی در بسیاری از اوقات، اختلاف و مشکل عمده ای وجود ندارد؛ اما رابطه مشترک روند رضایت بخشی را طی نمی کند. در چنین شرایطی مراجعه به یک مشاور برای بهبود رابطه و حل اختلاف ضروری به نظر می رسد.

مشاوره روابط زوجین نوع خاصی از روان درمانی است که هم با هدف رفع تعارضات و اختلافات زناشویی و هم به منظور پربار کردن و غنی سازی روابط زوجین انجام می شود. در مشاوره روابط زناشویی تمرکز اصلی بر ریشه یابی مشکلات و تعارض ها قرار دارد و با افزایش شناخت زوجین از خود و همدیگر، سعی در بازسازی و بهبود روابط زناشویی دارد. از سویی مشاوران متخصص در این زمینه افراد را به این آگاهی می رسانند که چگونه تجارب گذشته آنها می تواند به شکلی ناسالم، روابط آنها را در چهارچوب ازدواج تحت تاثیر قرار داده و پیامدهای مخربی ایجاد کند. بنابراین مشاوره روابط زوجین می تواند در تمام مراحل زندگی مشترک، از دوران آشنایی و نامزدی گرفته تا هنگام بروز بحران های زندگی مشترک همچون طلاق به زوجین کمک کند.

آیا فقط هنگام بروز اختلاف به مشاور مراجعه کنیم؟

حل تعارضات و اختلافات تنها کارکرد مشاوره روابط زوجین نیست، این نوع مشاوره می تواند در کنار کمک به مدیریت و حل تعارض، با آموزش مهارت های ارتباط موثر و مجهز کردن زوجین به مهارت صحبت کردن و گوش دادن به برقراری و حفظ رابطه پردوام و رضایت بخش منجر شود.

از طرفی مشاوره روابط زوجین می تواند با آموزش مهارت هایی همچون تعهد، صداقت، همدلی به آفرینش یک زندگی مشترک طولانی، سالم، سرشار از عشق و حمایت عاطفی همراه با پذیرش منجر شود. مشاوره روابط زوجین به افراد می آموزد که چگونه ارتباطی صادقانه و خالصانه برقرار کنند؛ همدلانه گوش دهند؛ احساسات خود را به وضوح بیان کنند و اهداف و نیازهای خود را با همسر خویش تطبیق دهند.

در مشاوره روابط زوجین چه اتفاقی می افتد؟

مشاوره روابط زوجین هنگامی که توسط مشاوران متخصص در این زمینه انجام شود دربرگیرنده موارد زیر خواهد بود:

  1. فرض بر این است که الگوهای ارتباطی ناسالم در گذشته و بخصوص در دوران کودکی (همچون نحوه برخورد پدر و مادرتان با کودک) بر نحوه ارتباطات صمیمی افراد با همسرشان تاثیر می گذارد؛ از این رو این الگوهای ناسالم شناسایی شده و اثر آنها خنثی می شود و در مقابل الگوهای ارتباط سالم و مثبت جایگزین می شود.

  2. نیازهای برآورده نشده زوجین (جسمی، عاطفی، جنسی و …) شناسایی شده و مهارت هایی برای ارضای آنها آموزش داده می شود.

  3. به زوجین آموزش داده می شود که تفاوت های هیجانی همدیگر را بیشتر درک کرده و به جای اینکه به تفاوت های هم به عنوان تهدید نگاه کنند، آنها را شناسایی کرده و در راستای افزایش غنای رابطه از آنها بهره بگیرند.

  1. زوجین یاد می گیرند به جای آنکه ذهن همدیگر را بخوانند و یا انتظار داشته باشند همسرشان ذهن آنها را بخوانند؛ از مهارت های گفتگوی موثر استفاده کنند.

  2. زوجین تشویق می شوند تمامی احساسات مثبت (مثل عشق، محبت و شادی) و احساسات منفی (مثل غم و خشم) را به شکلی آسان و مستقیم ابراز کنند. بدیهی است که قبل از این باید مهارت پذیرش احساسات همسر در زوجین ایجاد شود.

آیا مشاوره روابط زوجین به شکل آنلاین می تواند به من کمک کند؟

مشاوره آنلاین روابط زوجین اگر توسط روانشناسان مجرب و متخصص و در فضایی آرام و قابل اعتماد و با حفظ حریم خصوصی انجام شود، نه تنها می تواند به اندازه مشاوره حضوری اثربخش باشد؛ بلکه با تسهیل دسترسی به مشاور در هر زمان و مکان به تداوم اثرات درمانی نیز کمک فراوانی می کند.

سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با بهره مندی از متخصصان مجرب و با فراهم آوردن فضایی حرفه ای و قابل اطمینان به شما کمک می کند که رفتارهای ناکارآمد و مخل صمیمیت را کاهش داده و با تقویت مهارت های غنابخش صمیمت و احترام متقابل، روابط خود را پربار کنید. مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا این فرصت را برایتان فراهم می آورد که زندگی مشترک خود را بررسی کنید و با آزاد کردن انرژی نهفته عشق، زندگی مشترک خویش را دوباره بیافرینید.

مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی آنلاین آرکا با بهره‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکلات روحی، عاطفی، جسمی و رفتاری‌تان را تغییر داده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

تلفن تماس سریع با مشاوران آنلاین آرکا :  09109902086

فهرست