آلزایمر علائم، علل و درمان

 آلزایمر نوعی بیماری عصبی پیش رونده است که به تدریج حافظه و سایر قوای شناختی فرد را تخریب می کند. در ابتدا این بیماری با فراموشی و سردرگمی شروع می شود؛ اما  می تواند به سرعت پیشرفت کرده و به مرحله ای برسد که فرد حتی نام و چهره دوستان و عزیزان خود را نیز از یاد ببرد. سرانجام آلزایمر تمام گستره‌ی شناخت، شخصیت و توانمندی عملکرد روزانه فرد ( مثل حمام کردن، نظافت شخصی و لباس پوشیدن) را در بر گرفته و آن ها را تخریب می کند.

میزان شیوع این بیماری قابل توجه است؛ به گونه ای که یک نفر از 9 نفر (11%) که سن بالای 65 سال دارند، دچار علائم بیماری آلزایمر می شوند. همچنین آلزایمر خطر مرگ را در افراد بالای 70 سال دو برابر می کند. اثرات منفی این بیماری نه تنها برای فرد بسیار ناگوار است؛ بلکه رنج و مشقت ناشی از آن به نزدیکان بیمار نیز تسری پیدا می کند. نزدیکان فرد براساس مشاهده رفتار فرد به پیشرفت بیماری در او پی می برند و بی تردید درگیر پریشانی های روانی ناشی از تحلیل تدریجی قوای عقلانی بیمار می شوند؛ از این رو زندگی با کسی که دچار آلزایمر شده است می تواند بسیار آزارنده و فرساینده باشد.

علائم بیماری:

علائم اولیه آلزایمر شامل مشکلات حافظه و سردرگمی است. با پیشرفت بیماری، سایر جنبه های زندگی بیمار نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. در اینجا برخی از علائم مربوط به حافظه در این بیماری اشاره شده است:

1. پرسیدن سوالات تکراری

2. فراموشی قرارها و تعهدات مهم

3. فراموشی اسامی دوستان و عزیزان

4. گم کردن مکرر وسایل شخصی

5. گم شدن در مکان های که قبلاً برای فرد آشنا بوده است.

6. فراموش کردن اسامی مربوط به اشیایی که به طور روزمره از آن ها استفاده می کند.

7. افسردگی و اضطراب ناشی از فراموشی وعلائم آزارنده بیماری

علل بیماری آلزایمر

دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی دانند که چه عواملی باعث بیماری آلزایمر می شود. به نظر می رسد آلزایمر ناشی از علت واحدی نباشد؛ بلکه مجموعه ای از عوامل در تعامل با هم باعث شکل گیری آن می شود. مهمترین عامل مرتبط با آلزایمر، سن افراد است. بعد از 65 سالگی، به ازای افزایش هر 5 سال، احتمال بروز این بیماری دو برابر می شود. درباره ارتباط بین سن و آلزایمر دچار اشتباه نشوید. آلزایمر بخشی از پیری طبیعی نیست، بلکه مشکلی است که فقط افراد خاصی را درگیر می کند. عوامل ژنتیکی می تواند سهم قابل توجهی در شکل گیری این بیماری و به خصوص انواع زودرس آن داشته باشند. در واقع اگر شما خویشاوندی دارید که مبتلا به آلزایمر است؛ در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارید.

پیشگیری از آلزایمر

پژوهشگران به طور مداوم به دنبال شناسایی عواملی هستند که مانع از بروز آلزایمر در فرد شده و یا حداقل زمان ابتلای آن را به تاخیر بیاندازد. تا به حال هیچ عامل قطعی در این حوزه شناسایی نشده است. با این حال پژوهش های زیادی نشان می دهند که عواملی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش بدنی منظم، الگوی خواب منظم و فعالیت های ذهنی مداوم می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهند. از طرفی عواملی همچون چاقی، مصرف سیگار، فشار خون بالا و بیماری دیابت، ریسک ابتلا به آلزایمر را در افراد افزایش می دهد.

درمان

با وجود اینکه برخی داروها می توانند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را در فرد مبتلا کم کنند؛ اما همچنان آلزایمر یک بیماری پیش رونده است و دارو ها و مداخلات پزشکی تنها می توانند به طور موقت برخی از علائم آن را تسکین دهند.

مشکلات مراقبان افراد مبتلا به آلزایمر

مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر می تواند مشکلات فراوانی را در پی داشته باشد. با پیشرفت بیماری و با تغییر سطح توانایی بیمار و پیدایش الگو های خاص رفتاری در او، چالش های جدیدی برای مراقبان بوجود می آید. پژوهش های علمی نشان می دهند که مراقبان این بیماران به شدت در معرض ابتلا به افسردگی هستند؛ به خصوص در شرایطی که حمایت کافی را از سوی خانواده، دوستان و جامعه دریافت نکنند.

یکی از بزرگترین چالش هایی که مراقبان با آن روبه رو هستند؛ برخورد مناسب با رفتارهای مشکل آفرین بیماری است که از او مراقبت می کنند. لباس پوشیدن، استحمام، غذا خوردن، نظافت شخصی، کارهای های ضروری روزمره و … همگی فعالیت هایی هستند که مدیریت آن ها هم برای بیمار و هم برای مراقب دشوار است. در زیر پیشنهاداتی برای کمک به مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر در هنگام مواجهه با دشواری های مراقبت ارائه شده است:

1. از پزشک معالج سوالاتی درباره آلزایمر و روش های کاهش علائم و یا رفع مشکلات رفتاری آن بپرسید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می تواند با برخی سازمان ها و تشکل های مرتبط همچون «انجمن آلزایمر» در ارتباط باشید. برخی از این تشکل ها به طور مداوم آموزش هایی در زمینه مراقبت، حل مسئله و مهارت های مدیریتی ارائه می دهند.

2. سعی کنید احساسات و نگرانی خود را با یک دوست صمیمی در میان بگذارید. حتی می توانید از گروه های حمایتی که به شکل حضوری و یا در قالب شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند کمک بگیرید.

3. ممکن است بخش قابل توجهی از وقت شما صرف مراقبت از بیمار شود؛ با این حال سعی کنید برای وقت باقی مانده خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشید تا بتوانید از زمان نهایت استفاده را بکنید. سعی کنید انعطاف پذیر باشید و زمان خود را تنظیم کنید.

4. استفاده از خدمات مشاوره آنلاین با توجه به محدودیت زمانی شما، می تواند گزینه مناسبی برای کمک گرفتن پیرامون چالش ها و دشواری های زندگی باشد.

مسائل روانشناختی مرتبط با بیماری آلزایمر:

آلزایمر بر تمامی بخش های زندگی فرد از جمله سلامت روان او تاثیر می گذارد. فراموشی اسامی و چهره دوستان و آشنایان می تواند حسی ویرانگر باشد. زمانی که یک فرد ساعت ها به دنبال یک وسیله می گردد و یا در مکان های آشنا سردرگم شده و مسیر خانه را گم می کند، می تواند اضطراب و آشفتگی فراوانی را متحمل شود. در اینجا برخی از مسائل مرتبط به سلامت روان بیماران آلزایمر آورده شده است:

  • خلق پایین و یا افسردگی
  • انزوای اجتماعی
  • بی تفاوتی نسبت به افراد و موقعیت ها
  • نوسانات فراوان خلقی
  • بدبینی و عدم اعتماد به دیگران
  • پرخاشگری
  • مشکلات خواب و یا تغییر الگوی خواب
  • بروز برخی رفتارهای نامناسب و ناشایست اجتماعی
  • هذیان

افرادی که تشخیص بیماری آلزایمر را دریافت کرده اند می تواند به طرق مختلف از مشاوره و روان درمانی بهره ببرند. آن ها می توانند برای کاهش احساس افسردگی، اضطراب و انزوای اجتماعی با یک مشاور صحبت کنند. ارتباط با یک مشاور می تواند به کاهش و مدیریت این احساس های منفی کمک کند. مشاوره و رواندرمانی آنلاین گزینه مناسبی برای این افراد است؛ چراکه به آنها این امکان را می دهد که بدون ترس از رفت و آمد به کلینیک روان درمانی، با یک مشاور متخصص صحبت کنند. اگر فرد علائم ضعف حافظه را تجربه می کند؛ ممکن است در شناسایی موقعیت کلینیک روان درمانی دچار مشکل شود.

از طرفی اگر شما کسی هستید که با یک فرد مبتلا به آلزایمر زندگی می کنید  و یا یکی از عزیزانتان دچار این بیماری شده است؛ باید بدانید که این بیماری می تواند بر روان و ذهن شما نیز تاثیر بگذارد. مشاوره آنلاین فرصتی مناسب برای گفتگو درباره احساسات و چالش هایی است که با آنها دست و پنجه نرم می کنید.

چه خودتان علائم بیماری آلزایمر را داشته باشید و چه یکی از عزیزانتان درگیر این بیماری باشد؛ مشاوران متخصص آرکا در کنار شما هستند تا در مدیریت این بیماری کمکتان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست