مدیریت اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا (COVID-19) باعث شده است که زندگی ما دچار تغییر و تحول شود. همراه با سایر ابعاد زندگی، شرایط روانی ما نیز دچار مشکل و اختلال شده است. احساس اضطراب، استرس، نگرانی، غم و اندوه، بی حوصلگی، تنهایی و نا امیدی از جمله پیامد های روانی این شرایط است.

توصیه های ساده ای وجود دارد که می توانید برای مراقبت از سلامت روانی و بهزیستی خود در شرایط موجود انجام دهید. این توصیه ها به شما کمک می کند اطمینان حاصل کنید قادر به مراقبت از خود و کسانی که به آنها اهمیت می دهید باشید. در اینجا ما 10 توصیه علمی را مطرح می کنیم که به بهبود سلامت روان شما کمک می کند.

  1. با دیگران در ارتباط باشید.

حفظ روابط سالم با افرادی که به آن ها اعتماد داریم برای سلامتی روانی ما بسیار مهم است. بنابراین به روش هایی فکر کنید که در ضمن نیاز ماندن در خانه، می توانید با دوستان خود در ارتباط باشید. به جای ملاقات حضوری  می توانید تماس های تلفنی، تماس های ویدئویی را امتحان کنید. در کنار ارتباط با افرادی که معمولاً آنها را زیاد ملاقات می کردید، ارتباط با دوستان قدیمی نیز پیشنهاد خوبی می تواند باشد.

  1. درباره نگرانی های خود صحبت کنید.

طبیعی است که از وضعیت فعلی نگران، مضطرب و یا درمانده باشیم. بهتر است نگرانی های خود را با فردی که به او اعتماد دارید و با او راحت هستید در میان بگذارید. انجام اینکار به آن ها نیز کمک می کند. اگر نمی توانید با فرد آشنایی در این زمینه صحبت کنید و یا انجام این کار کمکی به شما نکرده است؛ پیشنهاد جایگزین می تواند صحبت کردن با متخصصین مشاوره آنلاین باشد.

  1. به دیگران کمک و از آنها حمایت کنید.

کمک کردن به دیگران علاوه بر اینکه برای آن ها مفید است؛ برای خودتان نیز اثرات مثبتی دارد. بنابراین سعی بکنید در شرایط حاضر، بیش از پیش نگرانی ها، دغدغه ها و رفتار های اطرافیان خود را درک کنید. سعی کنید درباره کارهایی که می توانید برای کمک به اطرافیان خود انجام دهید فکر کنید. گاهی اوقات این کار می تواند دلجویی از فردی باشد که او را می شناسید. به خاطر داشته باشید، هر کمکی که می خواهید انجام دهید در راستای دستورالعمل های بهداشتی مرتبط به ویروس کرونا باشد.

  1. مراقب بدن خود باشید.

سلامت جسمی ما تاثیر زیادی در نحوه احساس ما دارد. در شرایط شیوع ویروس کرونا، ممکن است برخی الگو های ناسالم رفتاری را انجام دهید که احساسات ناخوشایند شما را بدتر کند. سعی کنید غذا های سالم و متعادل بخورید، آب کافی بنوشید و مرتباً ورزش بکنید. از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر پرهیز بکنید. شما می توانید تمرین های ورزشی ساده را در خانه انجام دهید و یا برای پیاده روی و دوچرخه سواری خانه را ترک کنید. به یاد داشته باشید که در این حالت لازم است فاصله دو متری خود با دیگران را حفظ کنید.

  1. حقایق را دتبال کنید

خبر های مربوط به ویروس کرونا را از طریق منابع قابل اعتماد پیگیری کنید. لازم است که اعتبار اخباری که از شبکه های مجازی دریافت می کنید چک بکنید. اطلاعات نادرست بر دیگران نیز تاثیر می گذارد؛ بنابراین قبل از اینکه درباره صحت اطلاعات خود اطمینان نیافتید؛ آن ها را با دیگران به اشتراک نگذارید.

شاید بهتر باشد که مدت زمانی که صرف مطالعه اخبار، تماشای تصاویر و ویدئو های مرتبط با ویروس کرونا در شبکه های اجتماعی می کنید را محدودتر کنید. پیشنهاد می کنیم ساعت مشخص و ثابتی را در روز به اینکار اختصاص دهید. مثلا صرفاً در ساعت 6  تا 7 عصر ( و یا هر ساعتی که برای شما مناسب باشد) پیگیر اخبار مربوط به ویروس کرونا باشید و در سایر ساعات روز از دنبال کردن اخبار و حواشی مربوط به آن پرهیز کنید.

  1. روی چیز هایی تمرکز کنید که تحت کنترل شماست.

در شرایط شیوه ویروس کرونا، موارد زیادی وجود دارد که خارج از کنترل ماست. اینکه بیماری تا چه مدت طول خواهد کشید، واکسن بیماری چه زمانی کشف و در دسترس همه قرار خواهد گرفت، دیگران چگونه رفتار می کنند و آینده جامعه ما چه خواهد بود. همه این ها مواردی هست که تحت کنترل ما نیستند.

بسیاری از ما ممکن است به طور بی وقفه به دنبال یافتن پاسخ و فکر کردن درباره این موارد باشیم. این رفتار به جز اینکه ما را غرق در اضطراب و نگرانی بکند؛ اثر دیگری نخواهد داشت. بنابراین سعی بکنید بر مواردی که تحت کنترل شماست و قابل تغییر است تمرکز کنید. شستن دست ها، اجتناب از تجمعات، اجتناب از خرید و مسافرت های غیرضروری، رعایت فاصله با دیگران و پیروی از توصیه های بهداشتی مواردی از این قبیل هستند.

  1. کارهایی را انجام دهید که از آن ها لذت می برید.

معمولاً زمانی که احساس نگرانی یا اضطراب می کنیم، دست از کار هایی که لذت می بریم می کشیم. باید بدانیم که تمرکز روی سرگرمی های مورد علاقه، می تواند به کاهش افکار و احساسات منفی کمک کند. اگر کار های مورد علاقه شما مستلزم ترک خانه است و به خاطر شرایط حاضر دچار محدودیت هستید؛ به این فکر بکنید که چگونه می توانید کار های موردعلاقه خود را با این شرایط تطبیق دهید. حتی می توانید فعالیت های جدیدی را امتحان کنید. به عنوان مثال بسیاری از آموزش ها و فعالیت ها تفریحی در چهارچوب فضای مجازی انجام می شود. از پتانسیل فضا های آنلاین غافل نشوید.

  1. بر زمان حال تمرکز کنید.

تمرکز بر زمان حال به جای آنکه نگران آینده باشیم، می تواند به مدیریت احساسات ناخوشایند و بهزیستی ما کمک کند. تکنیک های آرام بخشی و انواع تنفس ذهن آگاهانه (Mindfulness) را یاد بگیرید.

  1. مراقب خواب خود باشید.

خواب با کیفیت تاثیر زیادی بر نحوه احساس شما می گذارد. بنابراین سعی کنید خواب با کیفیت و کافی داشته باشید. سعی کنید الگوی خواب منظمی را حفظ کنید؛ از کار کردن با گوشی موبایل و یا لپ تاپ و  مصرف قهوه قبل از خواب پرهیز کنید.

  1. کمک تخصصی دریافت کنید.

اگر با وجود عمل به توصیه هایی که مطرح شد همچنان اضطراب و سایر احساسات نا خوشایند شما را آزار می دهد؛ می توانید از مشاوره های آنلاین تخصصی در زمینه کاهش و مدیریت اضطراب و نگرانی های خود استفاده کنید. سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا آماده ارائه خدمات تخصصی روانشناسی در زمینه افزایش سلامت روان در شرایط شیوع ویروس کرونا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست