ضربه روحی دوران کودکی : تاثیر آن در بزرگسالی و نحوه غلبه بر آن

خوب یا بد، کیفیت زندگی کودک و نحوه ارتباطاتش بر سلامت روان او در بزرگسالی تاثیر می گذارد. کودکی که تحت فرزندپروری حمایتگرانه و باثبات قرار بگیرد پیامد های مثبتی را در بزرگسالی تجربه خواهند کرد و در مقابل کودکی که به شکلی نامناسب و در محیطی پرتنش پرورش یابد ممکن است در بزرگسالی دچار مشکلاتی شود.

کودکان به اشکال مختلف می توانند آسیب های دوران کودکی را تجربه کنند. این آسیب ها عموماً ناشی از سوء استفاده جسمی یا جنسی، غفلت هیجانی، بی توجهی و یا اشکال دیگر بد رفتاری است. این آسیب ها می تواند از سوی والدین، خواهران، برادران، اقوام درجه دو و سایر افراد بر کودکان تحمیل شود و به احتمال زیاد مدت زمان طولانی بعد از آسیب، زخم های فراوانی را بر جسم و روان فرد جای بگذارد.

متناسب با شدت و فراوانی ضربه روانی، برخی افراد می توانند بر آن غلبه کرده و زندگی سالمی داشته باشد. برخی افراد نیز ممکن است ظرفیت مقابله ای کافی برای کنارآمدن با ضربه های روانی دوران کودکی را نداشته باشند. در این مطلب سعی خواهیم کرد اثرات آسیب ها و ضربه های دوران کودکی را بر زندگی افراد در بزرگسالی بررسی کنیم.

ضربه روحی دوران کودکی چگونه بر تصویر فرد  از خود تاثیر می گذارد ؟

براساس پژوهش های روانشناسی، یکی از مخرب ترین تاثیرات آسیب ها دوران کودکی بر تصویری است که فرد از خود دارد. افرادی که در دوران کودکی خود دچار آسیب های روحی شده اند به احتمال زیاد تصویر یک فرد قربانی را از خود دارند. داشتن چنین دیدگاهی نسبت به خود بسیار مضرر و نا مطلوب است؛ چرا که بر نحوه برداشت های فرد از ارتباطات کلامی، تصمیم گیری ها، انتخاب شغل، انتخاب شریک زندگی و … تاثیر منفی می گذارد.

علاوه بر این، افرادی که در دوران کودکی مورد بد رفتاری واقع شده اند، معمولاً به افراد منفعل و مطیع تبدیل می شوند. این مسئله ناشی از ناتوانی این افراد در ابراز وجود و دفاع از خود است. این افراد در بزرگسالی نیز مستعد این هستند که به دیگران به شدت وابسته شده و از این طریق مورد سو استفاده آنها قرار گیرند. انفعال و مطیع بودن بخصوص برای زنان خطرناک است. به این خاطر که به احتمال زیاد وارد روابط سمی خواهند شد و به طور دائم مورد استفاده فرد مقابل خود قرار خواهند گرفت.

ضربه روحی دوران کودکی چگونه بر روابط شخصی فرد تاثیر می گذارد ؟

روابط شخصی نیز متاثر از آسیب ها و ضربه های روحی دوران کودکی هستند. همان گونه که پیش از این اشاره شد، افرادی که دارای تجربه آسیب کودکی هستند، معمولاً یا به سمت روابط سمی و پرتنش کشیده می شوند و یا به طور کلی از هر نوع رابطه ای اجتناب می کنند. ضربه های روحی دوران کودکی که به خوبی رسیدگی و حل نشوند، هم بر باور های شخصی و هم بر روابط افراد تاثیر می گذارند. افرادی که دچار چنین ضربه های شده اند، چون به شدت از درون احساس نا امنی می کنند؛ برای رسیدن به امنیت و پر کردن خلاء های خود، تصمیم های اشتباه گرفته و وارد رابطه با افراد ناسالم می شوند.

ضربه روحی کودکی احتمال افسردگی را در بزرگسالی افزایش می دهد.

بر اساس پژوهش های روانشناسان، افرادی که در معرض آسیب های دوران کودکی بودند؛ به طور قابل توجهی مستعد ابتلا به افسردگی هستند. متاسفانه افسردگی در بسیاری از اوقات جدی گرفته نمی شود. اما افسردگی یک مسئله اساسی در حوزه بهداشت روان محسوب می شود که می تواند علائم نگران کننده ای داشته باشد. برخلاف تصور عموم مردم، افرادی که از افسردگی رنج می برند نمی توانند به راحتی از این حالت خارج شوند و به شرایط عادی برگردند. از جمله اصلی ترین پیامد های افسردگی شامل مشکلات خواب، فقدان انرژی، ناامیدی، غم و اندوه مداوم، اضطراب، فقدان اشتها، ضعف تمرکز و اقدام به خودکشی است.

چگونه می توان بر ضربه روحی دوران کودکی غلبه کرد ؟

افرادی که دچار آسیب های دوران کودکی بوده اند نباید امید خود را از دست بدهند. مهم نیست که در گذشته چه اتفاقی افتاده است، خورشید هر روز طلوع می کند. همیشه فرصتی برای بهبودی و رشد است. افرادی که تجارب سختی در دوران کودکی خود داشتند می توانند زندگی شاد و موفق و توام با روابط سالم داشته باشند.

  1. خود مراقبتی را فراموش نکنید.

اگر آسیبی در گذشته خود داشته اید، در صورتی که خود مراقبتی را فراموش نکرده و سبک زندگی سالمی انتخاب کنید می توانید اثرات آسیب ها را به حداقل برسانید. عادات غذا خوردن، ورزش، خواب سالم اگر به درستی تنظیم شوند کیفیت زندگی شما را چندین برابر خواهد کرد. علاوه بر این مراقبت از خود در روابط صمیمی و ترک سریع روابط سمی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

  1. سرگرمی ها و علایق خود را دنبال کنید.

یکی از اصلی ترین و موثرترین روش ها برای غلبه بر خاطرات منفی، پیگیری علایق و سرگرمی های شخصی است. این مسئله به شما کمک می کند که در زندگی احساس معنا و هدفمندی بکنید و به این نتیجه برسید که هر کسی می تواند تا حد زیادی سرنوشت و کیفیت زندگی خود را در کنترل خود داشته باشد.

  1. احساسات، افکار و خاطرات خود را بنویسید.

اگر رویداد نا خوشایندی را تجربه کرده اید می توانید از طریق «نوشتن» هیجانات خود را بروز دهید. سعی کنید درباره عمیق ترین افکار و احساسات خود درباره موضوعی که زندگی شما را در گذشته متاثر کرده است بنویسید. در این نوشته خودتان را رها کنید و به جستجوی عمیق ترین هیجانات و افکار خود بپردازید. اگرچه ممکن است این کار در کوتاه مدت باعث افزایش احساسات منفی و فعال سازی خاطرات پنهان شود؛ اما اگر در طی چند روز یا چند هفته به طور منظم انجام شود، اغلب باعث کاهش احساسات منفی و استرس ها می شود. به نیروی التیام بخش نوشتن ایمان بیاورید. در نظر داشته باشید که اگر نمیخواهید کسی از خاطرات شما مطلع شود نوشته های خود را در جای امنی نگه داشته و یا بعد از مدتی آنها را از بین ببرید.

  1. بر آینده متمرکز شوید.

گذشته شما لزوماً آینده شما را تعیین نمی کند. در دوران کودکی ما محدود به قوانین بزرگتر ها و بخصوص پدر و مادر و سایر مراجع قدرت هستیم. اما اکنون به عنوان یک بزرگسال این آزادی را دارید که به سمت آینده ای روشن حرکت کنید.

  1. سعی نکنید ضربه کودکی را منطقی جلوه دهید.

هیچ توجیهی برای آسیب های دوران کودکی همچون کودک آزاری و سوء استفاده وجود ندارد. بپذیرید که این بخش تاریکی از زندگی شما بوده که البته به هیج وجه تحت کنترلتان نبوده است. سعی نکنید آن را منطقی و یا عادی جلوه دهید. این مسئله فقط انرژی زیادتری از شما خواهد گرفت.

  1. از گذشته خود یاد بگیرید.

اکنون شما یک فرد بالغ شده اید، بنابراین می توانید رفتار های سمی و نحوه سوء استفاده افراد را تشخیص دهید. بنابراین می توانید از گذشته خود درس های زیادی یاد بگیرید. شما می دانید با فرزند خود چگونه رفتار کنید و چگونه رفتار نکنید.

  1. راهنمایی و کمک حرفه ای دریافت کنید.

در بسیاری از مواقع، مشاوران و رواندرمانگران می توانند به عنوان اصلی ترین افراد برای کمک به شما در رفع ضربه روانی دوران کودکی باشند؛ چرا که این افراد در زمینه بهداشت روان و کمک به رفع مشکلات سخت آموزش دیده و تخصص دریافت کرده اند. با این حال حتی با وجود دریافت کمک حرفه ای، شما یک شبه بر آسیب های دوران کودکی غلبه نخواهید کرد. این کار نیازمند زمان، صبر و تعهد است.

سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با مشاوران و رواندرمانگران متخصصی همکاری می کند که در حوزه غلبه بر آسیب های دوران کودکی آموزش دیده اند. مهم نیست که چه کسی هستید و چه گذشته ای داشته اید. شما براساس گذشته خود شناخته نمی شوید و قرار نیست آینده نیز به همین شکل باشد. ما می توانیم به شما در عبور از این مرحله کمک کنیم. اگر تصمیم گرفتید که سامانه آرکا شما را در طی این مسیر شفابخش همراهی کند گزینه های مناسبی برای درمان آنلاین وجود دارد. شما می توانید زندگی خود را تغییر دهید. اکنون قدم اول را بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست