چگونه می‌توان به تعارض و اختلاف ‌های پیش ‌آمده در روابط بین فردی پاسخ داد؟

زندگی در قرن 21 ام به ‌شدت نیازمند مهارت ‌های زندگی است یکی از این مهارت ‌های اساسی مهارت حل تعارض‌ها و اختلافات است. تعارض و اختلاف بخشی عادی در هر گونه رابطه سالم است. علاوه براین، انتظار نمی‌رود که دو نفر در مورد همه ‌چیز به توافق برسند. نکته مهم این نیست که از هر گونه جلوگیری تعارض و اختلاف اجتناب شود بلکه مهم‌ تر از آن یادگیری چگونگی حل آن به روش سالم است. هنگامی افراد در روابطشان درگیر تعارض و اختلاف نادرستی شوند این می‌تواند به رابطه آسیب جدی وارد کند؛ اما در صورتی‌ که افراد یاد بگیرند که با احترام و به‌ طور مثبت با هم برخورد کنند و تعارض و اختلاف را فرصتی برای تقویت و رشد رابطه ‌شان در نظر بگیرند در واقع می‌تواند انتظار داشت که فرد مهارت حل تعارض و اختلاف را دارد.

تعارض و اختلاف، چه بزرگ و چه کوچک از تفاوت ‌های فردی و اختلاف ‌نظرها ناشی می‌شود. زمانی که افراد بر سر ارزش ‌ها، انگیزه ‌ها، ادراک‌ ها، ایده‌ ها یا خواسته ‌های خود اختلاف ‌نظر داشته باشند می‌توان انتظار داشت که افراد دچار اختلاف و تعارض شوند. بعضی‌ اوقات این تعارض و اختلاف ممکن است بی ‌اهمیت به نظر می‌رسند، اما وقتی تعارض و اختلاف هیجانات شدیدی را برمی ‌انگیزند مشکلات شروع می‌شود؛ و بدین ‌صورت فرد احساس می‌کند که امنیت و آسایش، احترام و حس ارزشمندی، نزدیکی و صمیمیت اش زیر سؤال رفته است.

به ‌عنوان ‌مثال به کودکی فکر کنید که جهت ارضای حس کنکاش و کنجکاوی خود به‌ عنوان نیاز طبیعی از دستورات والدین سرپیچی می‌کند این کودک نیاز دارد که کشف کند و بیرون برود و بازیگوشی کند از طرف دیگر والدین به فکر این هستند که از کودک محافظت کنند و اجازه ندهند کودکشان بازیگوشی کند و احتمال می‌دهند که اتفاقی برایش بیفتد بنابراین؛ کودک را محدود می‌کند و اجازه بازیگوشی نمی‌دهند بنابراین به نظر می‌رسد که تفاوت در نیازها باعث اختلاف و تعارض بین والد و کودک می‌شود.

در محل کاریتان نیز عدم درک نیاز های افراد و مشتری‌ هایتان می‌تواند منجر به شکست و کاهش سود و از دست رفتن شغلتان شود. هنگامی ‌که بتوانید نیازهای مختلف افراد را شناسایی کرده و آن ‌ها را با شفقت مهربانی درک و بررسی کنید، می‌تواند گفت که توانسته‌اید به ‌صورت خلاقانه تعارض را حل کرده و رابطه‌ تان را در محیط کار هم بهبود ببخشید.

آیا از تعارض و اختلاف می ‌ترسید یا به هر قیمتی از آن اجتناب می‌کنید؟ اگر فکر می‌کنید که تعارض و اختلاف یادآور خاطرات دردناک دوران کودکی یا روابط ناسالم قبلی باشد که ممکن است احساس ناتوانی داشته باشید و اینکه شرایط غیرقابل‌کنترل شده یا عدم کنترل کنید و از تعارض و اختلاف اجتناب کنید.

یا اینکه اگر از تعارض و اختلاف بترسید، این خود می‌تواند به یک پیشگویی منجر شده به ‌طوری‌ که وقتی در شرایط تعارض و اختلاف قرار می‌گیرید ممکن است به روش سالم ‌تری به موقعیت پاسخ ندهید و با پرخاشگری و خشم یا باحالت درماندگی واکنش نشان دهید بنابراین وقتی در شرایط تنش‌زای تعارض و اختلاف اجتناب و یا ترس را تجربه کرده باشید در واقع هیچ‌کدام از راه‌ حل ‌های مهارت مقابله‌ای کار آمدی نیستند.

در زیر به روش ‌های مؤثر و غیر مؤثر مقابله با تعارض و اختلاف اشاره می‌شود :

روش‌ های غیر مؤثر با مقابله با تعارض و اختلاف:

 • عدم توانایی در تشخیص و پاسخ به چیز هایی که برای شخص دیگر اهمیت دارد
 • واکنش‌ های انفجاری، عصبانی شدن، پریشانی زیاد
 • طرد و ترک کردن فرد مقابل
 • انزوا گزینی، احساس شرم و ترس از طرد شدن
 • عدم توانایی سازش یا دیدگاه فرد مقابله
 • اجتناب و ترس از شرایط تنش‌زای پیش‌آمده و انتظار نتیجه بد

روش ‌های مؤثر مقابله با تعارض و اختلاف:

 • همدلی با دیدگاهی افراد دیگری
 • واکنش ‌های آرام، غیر دفاعی و احترام‌ آمیز
 • آمادگی برای بخشش و فراموشی و گذر از اختلاف و تعارض بدون اینکه موجب ناراحتی و عصبانیتان شود.
 • توانایی سازش و دوری از تنبیه کردن فرد مقابل
 • روبرو شدن با اختلاف و تعارض به‌جای ترس و اجتناب

علت اختلاف و تعارض ‌ها هر چه باشد، با یادگیری این مهارت‌ ها می‌توانید روابط شخصی و حرفه‌ای خود را محکم و رو به رشد نگه ‌دارید. اگر فکر می‌کنید که در روابط بین فردیتان با هر کسی به مشکل برخورده‌اند، همش بدخلق عصبانی هستید یا از تعارض و اختلافات اجتناب می‌کنید و به ‌تنهایی نمی‌توانید از پس مدیرت روابط بین فردیتان بر بیایید همین حالا با ما تماس بگیرید. مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا با بهره ‌مندی از روانشناسان و مشاوران باتجربه و دارای صلاحیت همیشه و در همه‌جا در کنار شما است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست