مقابله با تنهایی و کم رویی

هیچ کس دوست ندارد تنها باشد. حتی ضد اجتماعی ترین افراد هم می خواهند مدتی با مردم صحبت کنند و با آن ها تعامل داشته باشند. حتی بزرگترین تناقض این واقعیت است که بعضی مواقع گروه بزرگی از افراد شما را احاطه کرده اند اما همچنان شما احساس تنهایی می کنید. تنهایی می تواند منجر به افسردگی، از بین رفتن انگیزه و ناتوانی در تأمین نیازهای اجتماعی فرد شود.
تنهایی به این صورت تعریف می شود: “احساس غم و اندوه یا افسردگی به خاطر اینکه فرد دوست یا آشنایی ندارد و این احساس منجر به منزوی بودن فرد می شود”. تنهایی باعث می شود افراد احساس خالی بودن و ناخواستنی بودن بکنند. افرادی که تنها هستند غالباً تمایلی به تماس و ارتباط با افراد دیگر دارند، اما وضعیت روحی آن ها برقراری ارتباط با افراد دیگر را دشوار می کند. اگر احساس تنهایی می کنید، مهم است بدانید که تنها نیستید و راه هایی برای برقراری روابط و غلبه بر تنهایی وجود دارد. با شناسایی اولین دلیل احساس تنهایی، می توانید برای کاهش احساس تنهایی از راهبرد های موثر استفاده کنید و روابط موثر با دیگران برقرار کنید.

درک کم رویی و تنهایی

ما به عنوان موجودات اجتماعی، داشتن دوستان باعث خوشبختی و سلامتی ما می شود. در حقیقت، ارتباط اجتماعی برای سلامت روان و سلامت هیجانی ما مهم است. با این حال بسیاری از ما از نظر اجتماعی خجالتی و درونگرا هستیم. ما در کنار افراد نا آشنا احساس نا امنی می کنیم، مطمئن نیستیم که چه چیزی بگویم یا از اینکه دیگران ممکن است درباره ما چه فکر کنند نگران هستیم. این می تواند باعث شود که از موقعیت های اجتماعی دوری کنیم و خود را از دیگران جدا کنیم و به تدریج منزوی و تنها شویم.

تنهایی یک مشکل شایع در بین افراد در هر سن و حرفه ای است ، اما با این وجود این موضوعی است که اکثر ما از پذیرش آن دچار شک و تردید می شویم. اما تنهایی چیزی نیست که از آن احساس شرم داشته باشید. بعضی اوقات، این نتیجه شرایط و وضعیت های بیرونی است: مثلاً نقل مکان کردن به یک منطقه جدید. در چنین مواردی راه کارهایی وجود دارد که می توانید با افراد جدید ملاقات کنید و آن ها را به دوستانتان تبدیل کنید.

اما اگر با کم رویی، نا امنی اجتماعی و یا ایجاد دوستی و ارتباط برقرار کردن مشکل دارید، چه می کنید؟ حقیقت این است که هیچ یک از ما با مهارت های اجتماعی متولد نشده ایم. آن ها چیزهایی هستند که ما به مرور می آموزیم و خبر خوب این است که شما می توانید آن ها را نیز یاد بگیرید. مهم نیست که چقدر در ارتباط با دیگران احساس عصبانیت دارید، می توانید یاد بگیرید که افکار خود انتقادی را ساکت کنید، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و در تعامل خود با دیگران اطمینان بیشتری کسب کنید. لازم نیست شخصیت خود را تغییر دهید، اما با آموختن مهارت های جدید و اتخاذ دیدگاه متفاوت می توانید بر شرمساری اجتماعی غلبه کنید، تنهایی را دور کنید و از دوستی های محکم لذت ببرید.

راه های مقابله با تنهایی

برای مقابله با احساس تنهایی، راهکار هایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید از جمله:

1. روی دوستی های خود متمرکز شوید.

تلاش برای بهتر کردن رابطه با دوستان قدیمی، کمک می کند کمتر احساس تنهایی کنید. حتی اگر دوستی ندارید، سعی کنید یک دوست جدید برای خود ایجاد کنید.

2. در محل کار خود راحت باشید.

راحت بودن با همکاران در محل کار می تواند به شما کمک کند احساس تنهایی نکنید. سعی کنید روزانه دقایقی را با همکاران خود به صرف یک چای بنشنینید و در مورد مسائل روزمره بحث کنید.

3. گفتگو های کوتاه را تمرین کنید.

در طول روز موقعیت هایی را برای خود ایجاد کنید تا با افراد به صورت کوتاه گفتگو کنید که این فرصت ها می توانند از صحبت در مورد آب و هوا گرفته تا قرض گرفتن یک وسیله از همسایه و یا همچنین تعارف کردن یک خوراکی به بغل دستی تان باشد. که این موقعیت ها می توانند به شما در پیدا کردن دوست و همچنین کم کردن احساس تنهایی تان کمک کنند.

4. با خانواده خود در تماس باشید

گاهی اوقات تماس با خانواده می توانید به تسکین علائم تنهایی تان کمک کند. مثلا در طول هفته با خواهر و برادر خود تماس برقرار کنید. همچنین، برای برقراری تماس تصویری با دوستان و خانواده خود می توانید از نرم افزارهای مختلف استفاده کنید.

5. دنبال یک سرگرمی باشید.

در سرگرمی هایی که افراد دیگر در آن حضور دارند، شرکت کنید. به عنوان مثال، این سرگرمی می تواند رفتن به باشگاه ورزشی یا رفتن به استخر و همچنین دیگر سرگرمی هایی که به آن ها علاقه دارید و از آنها لذت می برید، باشد. انجام کاری که از آن لذت می برید موجب افزایش احساس شادکامی می شود و همچنین تعامل شما با دیگران می تواند به کاهش احساس تنهایی تان کمک کند.

کمک گرفتن از آرکا

تنهایی غالباً در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. صحبت با یک متخصص می تواند به شما در شناسایی و کشف مواردی که باعث ایجاد تنهایی تان می شود، کمک کند. یک مشاور می تواند به شما در شناسایی و تشخیص الگو های تفکر ناکارآمد کمک کند و راه کارهای لازم برای تغییر آن ها را به شما ارائه دهد تا کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید. هنگامی که شما با احساس تنهایی شدید در حال مبارزه هستید، حتی بیرون آمدن از خانه برایتان دشوار است، چه برسد به اینکه به یک مرکز مشاوره مراجعه کنید. سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا این امکان را برای شما فراهم می کند تا به راحتی از خانه خود با یک مشاور متخصص ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست