ویروس کرونا و عدم تحمل بلا تکلیفی

بیماری همه ­گیر فعلی “COVID-19”، عدم اطمینان  و بلا تکلیفی در مورد اقتصاد، اشتغال، امور مالی، روابط و البته سلامت جسمی و روانی را افزایش داده است. با این حال، ما به عنوان انسان، به امنیت نیاز داریم. ما می­خواهیم احساس امنیت کنیم و احساس کنترل بر زندگی و بهزیستی خود داشته باشیم. ترس و عدم اطمینان می­ تواند ما را در مسیر زندگی، دچار احساس استرس، اضطراب و ناتوانی کند. هم­چنین می­تواند ما را از نظر عاطفی تخلیه کند و بدترین سناریو های ممکن را برای فردا در ذهن ما زنده نگه می­دارد.

برخی افراد از ریسک­ پذیری بالاتری برخوردار بوده و از زندگی در شرایط غیرقابل پیش­بینی لذت می­برند، در حالی که برخی دیگر، تصادفی بودن زندگی را بسیار نگران کننده می­دانند؛ اما همه ما حد و مرز داریم. اگر احساس غرق شدن در بلا تکلیفی و نگرانی دارید، مهم است بدانید که تنها نیستید؛ در حال حاضر بسیاری از ما در یک قایق به نام بلا تکلیفی هستیم. مهم نیست که چقدر احساس درماندگی و نا امیدی می­کنید، بلکه مراحلی وجود دارد که می­ توانید برای مقابله بهتر با شرایط غیرقابل کنترل و بلا تکلیفی استفاده کنید، اضطراب خود را کاهش داده و با اطمینان بیشتری با شرایط غیرقابل پیش­بین روبرو شوید.

یادگیری مقابله با بلا تکلیفی

در حالی که ممکن است مایل به تصدیق آن نباشیم، بلا تکلیفی بخشی طبیعی و غیر قابل اجتناب از زندگی است. شرایط زندگی بسیار کمی از افراد، ثابت یا کاملاً مشخص است؛ و در حالی که ما کنترل بسیاری از چیزها را داریم، نمی­توانیم همه اتفاقاتی را که برایمان رخ می­دهد، کنترل کنیم. همان­طور که شیوع کرونا ویروس نشان داده است، زندگی می­تواند بسیار سریع و بسیار غیر قابل پیش­بینی تغییر کند. شما ممکن است ناگهان بیمار شوید، شغل خود را از دست بدهید. ممکن است شما نگران این باشید که چه موقع همه­ گیری ویروس کرونا به پایان می­رسد یا زندگی دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.

برای مقابله با این همه بلا تکلیفی، بسیاری از افراد، از نگرانی به عنوان ابزاری برای پیش­بینی آینده و جلوگیری از شرایط غیرقابل پیش­بین استفاده می­ کنند. در ظاهر شاید به نظر برسد، با نگران شدن می­توانید شرایط نامشخص را کنترل کنید و بر بلا تکلیفی فائق بیایید. شاید بر این باور باشید که نگرانی کمک می­کند، راه حلی برای مشکلات خود پیدا کنید یا شما را برای بدترین وضعیت ممکن آماده کند. متأسفانه، هیچ یک از این­ ها درست نیست. نگرانی مزمن، نمی­تواند باعث کنترل بیشتر بر رویداد های غیر قابل کنترل شود. نگران شدن، فقط شما را از لذت در حال حاضر محروم می­کند، انرژی شما را هدر می­دهد و شما را در شب زنده­ داری نگه می­دارد. روش­ های سالم­ تری برای مقابله با بلا تکلیفی وجود دارد که با تنظیم ذهنیت شما شروع می ­شود.

نکات زیر می­تواند به شما کمک کند :

  • بیشتر بر چیز هایی تمرکز کنید که تحت کنترل شما هستند.
  • نیاز خود را به یقین و اطمینان به چالش بکشید.
  • بلا تکلیفی اجتناب­ ناپذیر زندگی را تحمل کرده و بپذیرید.
  • سطح اضطراب و استرس خود را کاهش دهید.

نکته 1: نسبت به مواردی که می­توانید کنترل کنید، اقدامی انجام دهید.

در حال حاضر چیز های زیادی درباره زندگی نا مشخص و بسیاری از چیز ها خارج از کنترل شما هستند. در حالی که شما نمی­توانید شیوع ویروس، بهبود اقتصاد را کنترل نکنید اما می­توانید سعی کنید ذهن خود را بر انجام اقدامات روی جنبه­ هایی که تحت کنترل شما هستند مجدداً متمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر در این زمان دشوار، شغل  خود را از دست دادی یا درآمدتان خیلی پایین آمده، هنوز می ­توانید میزانی از انرژی خود را برای جستجوی آنلاین برای کار، ارسال رزومه یا متصل شدن با مخاطبین خود کنترل کنید. به طور مشابه، اگر نگران سلامتی خود در میان همه­ گیری ویروس کرونا هستید، می­ توانید با شستن منظم دستان، تمیز کردن سطوح، جلوگیری از شلوغی و جستجوی دوستان و همسایگان آسیب پذیر، اقداماتی انجام دهید. با تمرکز بر جنبه های قابل کنترل یک مشکل، از نگرانی ­های نا کارآمد و نشخوار کردن اجتناب کرده و به حل مسئله فعال می­پردازید. 

نکته 2: نیاز خود را به یقین به چالش بکشید

در حالی که عدم اطمینان و تغییر جزء اجتناب ناپذیر زندگی است، ما اغلب رفتار هایی را اتخاذ می کنیم که سعی در رسیدن به اطمینان و یقین را داریم. علاوه بر نگرانی در مورد هر سناریوی ممکن، رفتار های نامناسب زیر را هم انجام می­دهیم.

1-  بیش از حد به دنبال اطمینان­ جویی از دیگران باشید.

2- ممکن است اطرافیان خود را وادار به تغییر کنید تا رفتار آنها برای شما قابل پیش­ بینی ­تر باشد.

3-  به تعویق انداختن و اهمال­ کاری

4- چک کردن و وارسی­ های مکرر

چگونه این رفتار ها را به چالش بکشیم

با سؤال از خودتان می­توانید رفتار هایی را که برای کاهش ناراحتی ناشی از عدم اطمینان اتخاذ کرده­ اید، به چالش بکشید :

سود و زیان رسیدن به یقین و اطمینان چیست؟

زندگی می­تواند در یک لحظه تغییر کند و مملو از اتفاقات غیر منتظره و غافلگیر کننده باشد. اما این همیشه اتفاق بدی نیست. در کنار این اتفاقات ناخوشایند، مانند تصادف رانندگی یا تشخیص جدی پزشکی، اتفاقات خوبی وجود دارد که در خارج از خانه اتفاق می­افتد، یک پیشنهاد شغلی رویایی، افزایش دستمزد غافل­گیرانه یا یک تماس تلفنی غیر منتظره از یک دوست قدیمی. فرصت اغلب از شرایط غیر منتظره ناشی می­شود و مواجه شدن با عدم اطمینان در زندگی نیز می­تواند به شما در یادگیری سازگاری، غلبه بر چالش ­ها و افزایش تاب­ آوری کمک کند. تحمل بلا تکلیفی هم­چنین می­تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک فرد رشد کنید.

چقدر می­توانید در زندگی کاملاً مطمئن باشید؟

آیا کسی شغل کاملا با ثبات تا آخر زندگی خود دارد؟ ضمانت سلامتی؟ و یا اطمینان کامل در مورد آنچه فردا پیش خواهد آمد؟ رفتار هایی مانند نگرانی، اهمال­ کاری باعث توهم، داشتن کنترل برخی شرایط می­شود، اما آن ها در واقعیت چه تغییراتی ایجاد می­کنند؟ مهم نیست که چقدر سعی می­کنید برای هر نتیجه احتمالی برنامه­ ریزی کرده و آماده شوید، زندگی راهی برای تعجب شما پیدا خواهد کرد. تمام تلاش برای اطمینان، سوخت واقعی نگرانی و اضطراب است.

آیا شما فرض می­کنید اتفاقات بد، فقط به دلیل شرایط  غیر قابل پیش­بینی اتفاق می­افتد؟

هنگامی که با عدم قطعیت روبرو هستید، آسان است که احتمال وقوع اتفاق بد را بیش از حد ارزیابی کنید؛ و توانایی خود را برای مقابله در صورت بروز آن دست کم ارزیابی کنید. اما با توجه به اینکه احتمال وقوع یک اتفاق بد، خیلی ناچیز است، حتی در این زمان بسیار خطرناک، آیا می­توان با آن شانس اندک زندگی کرد و در عوض بر روی نتایج احتمالی بیشتر تمرکز کرد؟ از دوستان و خانواده خود بپرسید که چگونه در شرایط خاص با عدم قطعیت کنار می ­آیند. آیا می­توانید همین کار را انجام دهید؟

بنابراین، با به چالش کشیدن نیاز خود به یقین، می­توانید رفتار های منفی را رها کنید، استرس و نگرانی را کاهش دهید و برای اهداف عملی­ تر وقت و انرژی خود را آزاد کنید.

نکته 3: یاد بگیرید که عدم اطمینان را بپذیرید.

مهم نیست که چقدر تلاش می­کنید شک و بی ثباتی از زندگی خود را از بین ببرید، واقعیت این است که قبلاً هر روز بلا تکلیفی زیادی را می پذیرید. هر بار که از خیابان عبور می­کنید، پشت فرمان یک ماشین قرار می­گیرید، یا غذای رستورانی را می­خورید، سطحی از عدم اطمینان را می­پذیرید. به این اعتماد دارید که ترافیک متوقف خواهد شد، تصادف نخواهید داشت و همه چیز هایی که می­خورید، ایمن است. احتمال وقوع اتفاق بد در این شرایط اندک است، بنابراین شما خطر را می­پذیرید و بدون نیاز به اطمینان به پیش می روید. اگر فرد مذهبی هستید، به احتمال زیاد بخشی از ایمان خود را نیز به شک و تردید می­پذیرید.

اقدامات زیر برای کمک به شما در تحمل پذیری بیشتر و پذیرش عدم اطمینان، می­توانند موثر باشند:

محرک­ های عدم اطمینان خود را شناسایی کنید : به عنوان مثال، بسیاری از عدم اطمینان­ ها از طریق ایجاد نگرانی بیش از حد یا یک چشم انداز بدبینانه به خود ایجاد می­شوند. با این حال، برخی از عدم اطمینان­ ها می­تواند توسط منابع خارجی ایجاد شود، به خصوص در مواقعی مثل شرایط کرونایی. خواندن داستان­ های رسانه ه­ایی که روی بدترین سناریو های ممکن متمرکز شده ­اند، گذراندن وقت در رسانه­ های اجتماعی در میان شایعات، یا صرفاً برقراری ارتباط با دوستان مضطرب، همگی می­توانند ترس و عدم قطعیت­ های شما را به وجود آورند. با شناخت محرک­ های بلا تکلیفی خود می­توانید برای جلوگیری یا کاهش مواجهه با آن ها اقداماتی انجام دهید.

به خودتان اجازه دهید عدم اطمینان را احساس کنید. به جای اینکه در تلاش ­های بیهوده برای به دست آوردن کنترل بیشتر از شرایط غیرقابل کنترل باشید، بگذارید خودتان، ناراحتی ناشی از عدم اطمینان را تجربه کنید. مانند همه احساسات، اگر به خودتان اجازه دهید احساس ترس و عدم اطمینان کنید، سرانجام می­گذرند. روی لحظه کنونی و تنفس خود تمرکز کنید و به خودتان اجازه دهید تا عدم قطعیتی را که تجربه می­کنید احساس و مشاهده شود.

اگر احساس نگرانی و عدم قطعيت شديد داريد و نمی توانيد نگراني های خوتان را کنترل کنيد، صحبت کردن با یک درمانگر و مشاور، روش مناسبی برای غلبه بر عدم تحمل بلا تکليفی و رفع علائم و نگرانی های شماست. متخصصان مشاوره و روان درمانی آنلاين آرکا آماده کمک به شما هستند. همین الان با ما تماس بگیرید تا با رفع اضطراب و نگرانی هايتان، زندگی سالم تر و شادتری داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست