روابط بین فردی موثر

چرا برخی افراد ازنظر روابط بین فردی نسبت به دیگران مهارت کمی دارند؟

پژوهش ها نشان می‌ دهد که برخی افراد طبیعتاً برون‌ گرا هستند، درحالی‌ که دیگران به‌ طور ذاتی خجالتی و درون‌ گرا هستند. با این‌ حال، یادگیری و تأثیرات محیطی، به‌ ویژه در سال‌های اولیه رشد ما، نقش مهمی در تعیین این که چگونه ما در نهایت با دیگران به‌عنوان فردی بزرگسال تعامل و برخورد می‌ کنیم، دارد. همانند یک درخت گل که نمی‌ تواند گل و شکوفه دهد، برخی افراد از نظر اجتماعی نمی‌ توانند به‌طور کامل، پتانسیل‌ های ذاتی خودشان را نشان دهند. این می‌ تواند ناشی از تجربه‌ های نا خوشایند اوایل یادگیری مانند والدین نامناسب یا فقدان الگوی مثبت که کودک می‌ تواند از آن یاد بگیرد، باشد.

همچنین، تجربه‌های اجتماعی منفی در اوایل زندگی ممکن است منجر به عدم دستیابی کودک به موقعیت‌ های اجتماعی مساعد شود. با این‌ حال، یک محیط اولیه سالم، حمایتی، پایدار، امن و دلگرم‌ کننده، به کودک اجازه می‌ دهد که زندگی درست را آغاز کند و این عوامل آنها را توانمند می‌ کنند تا مهارت‌ های اجتماعی را تمرین کرده و سرانجام وارد جامعه شده و با اعتماد به‌ نفس بالا با دنیای واقعی مواجه شوند.

 به‌واسطه قرار گرفتن در معرض طیف گسترده‌ ای از تعاملات اجتماعی، کودک یاد می‌ گیرد که چگونه رفتار اجتماعی مناسب داشته باشد و بهترین نتیجه را در رابطه با افراد و موقعیت‌ های مختلف به دست آورد. آنها انگیزه‌ های خود و دیگران را فهمیده و می‌ توانند نشانه‌ های ظریف و دقیقی از رفتار دیگران را دریافت کرده و سریع به آنها واکنش نشان دهند.

به‌ عنوان‌ مثال، آنها یاد می‌ گیرند که از اشاره‌ های غیر کلامی اولیه تجاوز به حریم شخصی، مانند ارتباط چشمی دائم و ثابت، اتخاذ یک وضعیت تهدید کننده و حمله به فضای فیزیکی شخصی دیگران را شناسایی کنند و سپس  اقدام لازم را متناسب با موقعیت پیش‌ آمده سریعاً به‌ کارگیرند. از سوی دیگر، آنها می‌ آموزند که سیگنال‌ های کلامی و غیر کلامی را تشخیص داده و از طریق لحن صدا، محتوای گفتار، طول ارتباط چشمی، وضعیت و حالات چهره افراد، به آنها علاقه نشان دهند. افراد دارای مهارت‌ های بین فردی ضعیف در انجام این کار، ناموفق‌اند.

پیامد بی‌تجربگی در روابط بین فردی چیست؟

یکی از پیامد عملکرد ضعیف افراد در موقعیت‌ های اجتماعی و روابط بین فردی، منزوی بودن است. این افراد به لحاظ اجتماعی به موقعیت‌ های مختلف دعوت نمی‌ شوند و دیگران ممکن است در معاشرت‌ های خودشان از آنها دوری کنند. از آنجایی‌ که آنها فاقد آگاهی از تأثیرات رفتارشان نسبت به دیگران دارند، نمی‌ توانند ارتباط علت و معلولی را درک کنند یا بر طبق آن رفتار خود را اصلاح کنند. درنتیجه، آنها احساسات مزمن تنهایی، طردشدگی و عدم پذیرش را تجربه می‌ کنند. آنها احساس می‌ کنند که به هیچ گروهی تعلق ندارند یا اینکه نسبت به دیگران بیگانه هستند و این می‌ تواند به ناراحتی فراوان منجر شود. آنها ممکن است احساس عصبانیت و نا امیدی کنند، زیرا احساس می‌ کنند که توسط دیگران مورد سوء رفتار قرار گرفته‌ اند یا دچار سوءتفاهم شده‌ اند.

 از سوی دیگر ممکن است واکنش‌ های هیجانی به‌ شدت منفی و علائم فیزیکی مرتبط با تنش یا افسردگی مزمن مانند ناراحتی و درد های عضلانی، گردن درد ، کمردرد و سردرد را تجربه کنند. در بلند مدت این امر منجر به شکنندگی و نابودی کامل اعتماد به‌ نفس می‌ شود. آنها ممکن است از برخی از قوانین ماهرانه و ظریف در مورد لباس و آداب معاشرت آگاهی نداشته باشند و بنابراین برای این موقعیت لباس نامناسب بپوشند و به‌ طور نامناسب رفتار کنند. آنها اغلب فاقد مد یا سبک و انتخابی برای پوشیدن لباس، رنگ‌ها یا مدل مویی هستند که باعث جدایی آنها از دیگران می‌ شود و حتی بیشتر آنها را نسبت به دیگران بیگانه و غریبه می‌ کند. تأثیر رفتار و ابراز خود اجتماعی نسبت به دیگران، همیشه منفی است، زیرا دیگران نمی‌ خواهند با آنها ملاقات کنند و یا برای معاشرت با آنها زمان صرف کنند. به‌ واسطه رفتار و نظرات نامناسب این افراد، ممکن است که دیگران آنها را نادیده بگیرند.

کسب مهارت‌ های بین فردی خود

حتی اگر شما به‌ طور ذاتی خجالتی هستید، به این معنا نیست که شما توانایی یادگیری مهارت‌ هایی برای غلبه بر خجالتی بودنتان را نداشته باشید و به شیوه جامعه‌ پذیر و برون‌ گراتر رفتار کنید. افراد تأثیرات یادگیری و آموزش‌های اجتماعی معیوبی که در اوایل زندگی‌ شان کسب کرده‌ است را می‌ تواند از طریق آموزش مؤثر تر و سالم مهارت‌های بین فردی، اصلاح کنند. اگر تصور می کنید که در روابط بین فردی خود با چالش هایی مواجه هستید و مدام روابطتان به هم می خورد متخصصان سامانه مشاوره و روان‌ درمانی آنلاین آرکا می‌ توانند به شما در مورد بهبود و کسب مهارت های بین فردی کمک کنند تا رضایت بیشتری از روابطتان در حیطه‌ های گسترده داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست