شادکامی

شادکامی، موضوعی بسیار ساده و در عین حال پیچیده است. شادکامی، یک احساس بهزیستی و رضایت داشتن است. شادکامی می ­تواند هم به عنوان یک احساس گذرا و هم می­ تواند یک وضعیت ثابت و پایدار در زندگی باشد. وقتی در زندگی شادکامی را تجربه می­ کنید، اتفاقاتی که در زندگی­تان می­افتد را می­پذیرید و چالش ­های پیش­روی خودتان را در آغوش می­گیرید. لازم به ذکر است که شادکامی همواره به معنای لبخند زدن و همیشه خوش بودن و انکار مشکلات زندگی نیست. بلکه شادکامی زمانی اتفاق می­افتد که آنچه در زندگی­تان هست را بدون قید و شرط کاملا بپذیرید.

شادی را انتخاب کنید

اگر به زندگی خود نگاه کنید، لحظاتی از خوشبختی را پیدا می­ کنید که به طور اتفاقی برای شما پیش آمده است. با این حال، این نوع خوشبختی زودگذر است و به صورت نادر، اتفاق می­افتد. برای خوشبتختی و شادکامی پایدار باید تلاش کرد. در عین حال که به افکار مثبت فکر می­کنید، افکار منفی خود را هم بپذیرید. شما برای پول­دار شدن منتظر نمی­ مانید که پول به دست شما برسد، بلکه دائما در تلاش هستید تا مطمئن شوید همیشه پول دارید. بنابراین رسیدن به خوشبختی و شادکامی مستلزم تلاش است.

بسیاری از افراد به شادکامی و خوشبختی به صورت سیاه و سفید  نگاه می ­کنند. آن ها خوشبختی را نداشتن غم و اندوه و سایر احساسات منفی می­دانند. اما نداشتن غم و اندوه در دنیای امروزی غیرممکن است. افراد شاد و خوشحال، کسانی نیستند که هرگز تلاش نکرده ­اند؛ بلکه خوشحال­ترین افراد اغلب کسانی هستند که با چالش های بسیار زیادی در زندگی­شان رو به ­رو شده ­اند؛ و در عین حال، یاد گرفته­ اند که چگونه این چالش ­ها را تسخیر کنند و حتی در بدترین طوفان­ ها صلح را پیدا کنند.

شادکامی، سلامت جسمانی را تقویت می­کند

پژوهش­ ها نشان می­دهند وقتی خوشحال هستید، سلامت جسمی شما بهبود می­یابد. خوشبختی و شادکامی می تواند به تنظیم فشار خون، قند خون، سلامت قلب و عروق و مشکلات خود ایمنی کمک کند. افراد شاد بیشتر از افرادی که ناراضی هستند، زندگی طولانی ­تری دارند. وقتی فرد خوشبختی هستید، انگیزه­ هایی برای ادامه کار دارید. چیزهای زیادی برای زندگی وجود دارد، افراد شاد چیزهایی دارند که از آن ها لذت می­برند، همچنین دوستانی را دارند که که زندگی خود را با آن ها به اشتراک می­گذارند، و این موارد باعث می­شود آن ها همواره شادکامی را تجربه کنند.

سیستم حمایت اجتماعی

انسان­ ها ذاتا اجتماعی هستند. افرد شاد و خوشحال شبکه­ هایی از افراد و دوستان را دارند که از آن­ ها حمایت و ابراز علاقه دریافت می کنند. حمایت اجتماعی، شادی را ارتقا می­بخشد. وقتی وقت خود را با دوستان و عزیزان خود می­گذرانید و متوجه شوید که شما را درک می­کنند و از شما قدردانی می­کنند، روحیه شما مثبت می­شود. افراد وقتی درگیر فعالیت ­هایی هستند که باعث می­شوند احساس رضایت کنند، خوشحال می­شوند و وقتی در حال انجام آن فعالیت ها با دوستان هستند، این سرگرمی­ ها حتی لذت بخش­تر می­شوند.

ورزش

افرادی که ورزش می­ کنند، حال­شان بهتر شده و انرژی بیشتر خواهند داشت. هنگامی که شما در حال ورزش کردن هستید؛  مغز، اندورفین­ها را آزاد می­کند و آن­ ها هم مواد شیمیایی را تولید می­کنند که منجر به رفتار های شادکامی می­شود. ممکن است هنگام ورزش به دلیل هورمونی که مغز شما تولید می­کند، سرخوشی را تجربه کنید. اندورفین­ ها، باعث تقویت روحیه شما می­شود و احتمالاً احساس خوشبختی خواهید کرد.

ورزش سطح استرس را کاهش می­دهد که می­تواند به شادکامی کمک کند. کورتیزول یک هورمون استرس است که در توانایی شاد بودن بدن اختلال ایجاد می­کند. وقتی احساس استرس می­کنید، سطح کورتیزول زیاد است و سیستم ایمنی بدن به خطر می­افتد. وقتی ورزش می­کنید، سطح کورتیزول کاهش می­یابد و احتمالاً احساس فشار کمتری می­کنید و بنابراین خوشحال­تر خواهید شد. ورزش روشی فوق العاده برای حفظ روحیه و مقابله با استرس و افزایش شادکامی است.

موانع خوشبختی من چیست؟

  • دشوار بودن زندگی

بسیاری اوقات زندگی ما پیچیده به نظر می­رسد. ما در مواردی آن­قدر انتخاب ­های زیادی داریم که می­تواند بسیار پریشان کننده باشد. یکی از راه ­های یافتن رضایت و شادی، ساده کردن زندگی به هر طریق ممکن است. زندگی ذاتاً پیچیده است، اما ما می­توانیم انتخاب­ هایی انجام دهیم که زندگی ما را ساده ­تر کند. یکی از راه­ های ساده­ تر کردن امور، این است که خودمان را مطابق با استاندارد های خود قرار دهیم. لازم نیست که به خاطر کارهایتان برای دیگران پاسخ بدهید. این به معنای بی توجه بودن به نظرات عزیزانتان نیست، بلکه تلاش برای خوشحال کردن همه در همه زمان­ ها واقع­ بینانه نیست. به یاد داشته باشید ابتدا آن چیزی را انجام دهید که برای شما مناسب است و سپس  نظرات دیگران را نیز وارسی کنید. همه ما می­توانیم راه­ هایی برای ساده کردن زندگی خود بیابیم و وقتی این کار را انجام دهیم، در روز زمان بیشتری برای فعالیت­ های لذت بخش می­ماند و استرس ما را کاهش می دهد.

  • انتظار رسیدن به جواب مثبت در سریع­ترین زمان ممکن

مانع دیگر برای رسیدن به شادکامی، تلاش برای رسیدن به نتایج در زودترین زمان ممکن است. داشتن اهداف و انگیزه برای موفقیت بسیار مهم و موثر است، با این حال، به یاد داشته باشید که به صورت گام به گام برای رسیدن به شادکامی تلاش کنید. شما نمی­توانید تمام کارها را یکباره انجام دهید. ما در دنیای پرشتاب زندگی می­کنیم که خود بخود برای دستیابی به اهداف به ما فشار می­آورد. ما انتظار داریم که همه کارها را انجام دهیم و همه چیز را در چند ثانیه داشته باشیم. تحقق فوری کارها ممکن نیست. به یاد داشته باشید که دستیابی به موفقیت به زمان نیاز دارد و می­توانید گام به گام روی اهداف خود کار کنید. به این ترتیب، شما لازم نیست که برای رسیدن به خط پایان، امروز نگران باشید.

  • افکار منفی

تداوم نگرش و افکار منفی می­ تواند مانع بزرگی برای رسیدن به شادکامی باشد. خشم و نارضایتی، شما را به عنوان زندانی در مقابل خودتان قرار می­دهد. اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می­کنید، ممکن است افکار منفی یا مزاحم سختی داشته باشید. اگر اینگونه باشد، مشاوره و روان­ درمانی می­تواند کمک کند. افکار سمی مزمن می­تواند شما را پریشان کند. اگر دچار الگو های فکری منفی مداوم هستید، مشاوره گزینه خوبی برای درمان این الگو های فکری است. شما می­توانید یاد بگیرید که آن ها را با استفاده از تکنیک­ هایی مانند چالش شناختی مجدداً بازسازی کنید.

  • ترس از شادی

بعضی از افراد از شاد بودن می­ترسند. این­طور نیست که آن ها نمی­خواهند خوشحال شوند، بلکه آن ها نمی­دانند که وقتی شاد می­شوند بعد از آن چه اتفاقی می­افتد.  “Cher phobia”، “ترس از خوشبختی” است. این یک اصطلاح نسبتاً جدید است و هنوز در کتاب راهنمای تشخیصی اختلالات روانی نیست. با این حال، متخصصان پزشکی از جمله روان­پزشکان شروع به استفاده از این اصطلاح برای توصیف افرادی می­کنند که از خوشبختی اجتناب می­کنند. وقتی کسی از شاد بودن می­ترسد، کمتر به دنبال فعالیت­ هایی هستند که از آن لذت می­برند تا بتوانند خود را در یک چرخه ناراضی نگه دارند. آن ها ممکن است از خوشبختی هراس داشته باشند، زیرا معمولاً به روال غم و اندوه عادت کرده­ اند. آنها خودشان را افرادی خوشحال نمی­دانند و ممکن است عادت داشته باشند که دچار افسردگی یا خُلق پایین شوند. ممکن است افراد احساس کنند که به دلیل عزت نفس پایین، لیاقت شادی ندارند. این عقاید نادرست است، اما آن ها افراد را در غم و اندوه نگه می­دارند.

مشاوره می­تواند به شما در رسیدن به شادی کمک کند

اگر در تلاش برای یافتن خوشبختی و شادکامی در زندگی خود هستید، پس زمان آن رسیده که دنبال مشاوره و روان­شناسی باشید. مشاوره آنلاین گزینه­ های عالی و موثر برای افراد است که بتوانند آنچه را که آن ها را خوشحال می­کند، کشف کنند و برای دستیابی به اهداف خود تلاش کنند. ممکن است برخی از افراد وضعیت­ هایی مثل افسردگی بالینی یا با یک مشکل سلامت روان دست و پنجه نرم کنند، اما می­توانند راهی برای مدیریت بیماری خود پیدا کنند و هنوز هم به شادکامی برسند. خوشحال بودن به معنای از بین بردن بیماری روانی نیست.

مشاوران آنلاین آرکا می­توانند به شما در کشف آنچه شما را خوشحال می­کند، کمک کنند و یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید. درمان، افراد را خوشحال نمی­کند، بلکه منابع خوشحالی را برای شما فراهم می­کند که بتوانید داشته های زندگی خود را بپذیرید و تصمیم بگیرید که چه تغییراتی را باید ایجاد کنید تا به سمت شادکامی حرکت کنید. صحبت با مشاوران آرکا به­ صورت آنلاین می­ تواند به شما کمک کند دلیل نارضایتی خود را پیدا کنید. شما می­توانید راه­ هایی را برای مثبت اندیشی یاد بگیرید، اهدافی را که باعث خوشبختی شما می ­شود، بیاموزید و یاد بگیرید که چگونه با آنچه دارید، راضی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست