بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)، علائم و درمان آن

مرور کلی

اختلال کمبود توجه – بیش فعالی (ADHD) با علائمی مثل ناتوانی در توجه به یک تکلیف، مشکل در سازمان‌ دهی کارها و اجتناب از کارهایی که نیازمند تلاش و پیگیری هستند مشخص می‌ شود. اختلال کمبود توجه – بیش فعالی همچنین شامل مشکلات مربوط به بیش فعالی (وول خوردن، صحبت بیش‌ از حد، بی‌ قرار بودن) و تکانشگری (مشکل در انتظار نوبت یا صبر و تحمل پایین و قطع کردن صحبت دیگران) می شود. اختلال کمبود توجه – بیش فعالی به‌ طور معمول با دارو های محرک مانند ریتالین و روان‌ درمانی درمان می‌ شود.

نشانه‌ها و علائم

آیا تا به‌ حال در تمرکز کردن مشکل داشته‌ اید، نشستن در جایی برایتان دشوار بوده، صحبت دیگران را در حین مکالمه قطع کرده‌ اید، یا بدون فکر در مورد مسائل عمل کرده اید؟ آیا می‌ توانید زمان‌ هایی را به خاطر بیاورید که همیشه در حال خیال‌ پردازی بودید یا برایتان مشکل بود که بر روی کاری که در دست دارید تمرکز کنید؟
بیشتر ما می‌ توانیم گاه‌ به‌ گاه این حالت‌ ها و رفتار ها را تجربه کنیم؛ اما برای برخی از افراد، این رفتار های غیرقابل‌ کنترل هستند که به‌طور مداوم کارکرد و فعالیت روزمره آن‌ ها را مختل می‌ کند. این رفتار ها در روابط بین فردی، برقراری دوستی پایدار، موفقیت در مدرسه و دانشگاه و یا عملکرد مناسب در خانه یا شغل فرد تداخل ایجاد می‌ کند و کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌ دهد.
در اینجا علائم رایج اختلال کمبود توجه بیش فعالی در بزرگسالان را مرور می‌کنیم:

رانندگی بی‌ پروا : ممکن است فرد بزرگسال مبتلا به اختلال کمبود توجه – بیش فعالی بی‌ قرار باشد و به عواقب موجود در جاده فکر نکنید.

مشکل در گوش دادن : ممکن است فرد مبتلا به اختلال کمبود توجه – بیش فعالی در یک دوره تحصیلی یا در جلسات مربوط به شغل و تجارتش نتواند به سایرین گوش کند.

مشکل در روابط بین فردی : بعضی‌ اوقات افراد مبتلا به اختلال کمبود – توجه بیش فعالی در روابط خود فردی خود خواه به نظر می‌ رسند. به نظر می‌ رسد آن‌ ها به شریک زندگی خود گوش نمی‌ دهند، یا تاریخ‌ ها یا برنامه‌ های مهم را فراموش می‌ کنند. این مسئله باعث شوند فرد مورد علاقه فردت احساس بی‌ ارزش کند و به این طریق روابطشان به هم بخورد.

مشکل در شروع و اتمام کارها : اگر چه بزرگسالان مبتلا به اختلال کمبود توجه بیش فعالی خلاق هستند، اما ایده‌ ها و فعالیت‌ هایی را که شروع می‌ کنند پیگیری نمی‌ کنند و به اتمام نمی‌ رسانند.

علل اختلال کمبود توجه بیش فعالی

علت اختلال کمبود توجه – بیش فعالی هنوز نامعلوم است، اما این اختلال قابل‌ تشخیص بوده و قابلیت درمان مؤثر را دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند عناصر عصبی و ژنتیکی در اختلال کمبود توجه بیش فعالی نقش دارند. علاوه بر این، عوامل اجتماعی بی‌ شماری از قبیل درگیری و تعارضات خانوادگی و شیوه‌ های فرزند پروری ضعیف، اگر چه ممکن است مستقیماً نقش نداشته باشند اما ممکن است روند اختلال کمبود توجه بیش فعالی و درمان آن را پیچیده‌ تر کند.

درمان

علائم اختلال کمبود توجه – بیش فعالی همیشه از بین نمی‌ رود و تا 60 درصد از کودکان و نوجوانان علائم خود را تا بزرگسالی حفظ می‌ کنند. بسیاری از بزرگسالان مبتلا به اختلال کمبود توجه بیش فعالی هرگز تشخیص داده نمی‌ شوند، بنابراین ممکن است از اینکه به اختلال کمبود توجه – بیش فعالی مبتلا باشند آگاهی نداشته باشند. آن‌ ها ممکن است به‌ اشتباه مبتلا به افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی یا اختلال یادگیری تشخیص داده شوند.

اختلال کمبود توجه بیش فعالی به‌ آسانی قابل‌ درمان است، متداول‌ ترین درمان‌ های این بیماری شامل انواع خاصی از دارو ها (به نام محرک‌ ها) و مشاوره و روان‌ درمانی است. مشاوره و روان‌ درمانی به‌ تنهایی می‌ تواند یک درمان مؤثر باشد، اما معمولاً درمان دارویی به همراه روان‌ درمانی بهترین و مؤثرترین گزینه است.

زندگی با اختلال کمبود توجه بیش فعالی و مدیریت آن

کنار آمدن با اختلال کمبود توجه بیش فعالی برای همه افراد درگیر مشکل است. نه‌ تنها کنار آمدن با علائم مشکل است، بلکه این افراد در جامعه نیز با چالش‌ هایی روبرو هستند. برخی از متخصصان، اختلال کمبود توجه – بیش فعالی را با افزایش خطر تصادفات، سوءمصرف مواد، عدم موفقیت در مدرسه، رفتار های ضد اجتماعی و فعالیت‌ های مجرمانه مرتبط می‌ دانند؛ اما برخی دیگر، اختلال کمبود توجه – بیش فعالی را در یک طیف مثبت نگاه می‌ کنند و معتقدند که این اختلال فقط یک روش متفاوت یادگیری است که شامل ریسک‌ پذیری و خلاقیت بیشتر است.
اگر خودتان یا فرزندتان یا اطرافیانتان از علائم اختلال کمبود توجه بیش فعالی رنج می‌برید همین حالا با سامانه مشاوره و روان‌ درمانی آنلاین آرکا ارتباط برقرار کنید و مسائل و مشکلات مربوط به اختلال کمبود توجه بیش فعالی را با متخصصان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست