اهمال­ کاری

اهمال ­کاری، اجتناب از شروع و انجام کارهایی است که باید انجام شود؛ که اغلب به دلیل ناخوشایند و کسل بودن کارها اتفاق می­افتد. دلایل مختلفی برای اهمال­ کاری افراد وجود دارد. گاهی اوقات به دلیل کمال­ گرایی است، به این معنی که فرد می­ خواهد یک کار را به صورت “کامل” انجام دهد. و از آنجایی که می­ترسند به اندازه کافی کارشان خوب نباشد، آن را انجام نمی دهند.

اهمال­ کاری از هر چیزی ناشی شود، می­تواند به افراد آسیب برساند و آنها را از رسیدن به اهداف باز دارد. اهمال­ کاری در بسیاری از مواقع با ترس ارتباط دارد. مثلا فرد به خاطر ترس از بعضی چیزها، کاری را شروع نمی­کند. در بعضی مواقع دیگر، افراد تا آخرین لحظه صبر می­ کنند؛ زیرا بر این باور هستند که تحت فشار،  بهتر کار می­ کنند.

انواع مختلف اهمال ­کاری

اهمال­ کاری مزمن

مطابق یافته­ های روان شناختی امروز، 20٪ از افراد مبتلا به اهمال­ کاری مزمن هستند. این افراد مسائل مختلفی را در چندین حوزه از زندگی خود به وجود می ­آورند و بنابراین در تمام زمینه ها، رفتار اهمال کاری را نشان می­دهد که در نهایت منجر به افسردگی می­شود.

اهمال­کاری هیجانی

افراد مبتلا به اهمال ­کاری هیجانی تکالیف و کارهایشان را تا آخرین لحظات به تعویق می اندازند، زیرا احساس می­کنند، تحت فشار یا در آخرین لحظه بهتر کار می­ کنند. آیا احساس می­کنید بهترین کار خود را زمانی انجام می­دهید که تحت فشار هستید؟  آیا تا به حال تکالیف درسی را در ساعت 3 صبح نوشتید که موعد تحویلش فردا بود؟ در چنین شرایطی میزان آدرنالین شما بالا رفته و شما در حد توان تلاش می­کنید تا هدف خود را برآورده کنید. مشکل اصلی اهمال­کاری هیجانی، این است که اعتیاد آور استو تا تا آخرین دقیقه برای انجام کارهایتان منتظر می­مانید. زیرا احساس می­کنید بدون آن میزان از آدرنالین، نمی­توانید کاری انجام دهید. برنامه ریزی معمولاً بهترین راه برای انجام تکالیف است.

اهمال­کاری اجتنابی

اهمال­ کاری اجتنابی رایج­ ترین نوع اهمال­ کاری است، که بیشتر افراد با کلمه “به تعویق انداختن” می­شناسند. شخصی که می­گوید ظرف­ ها را در زمان دیگری می­شوید یا فردی که لباس شستن را کنار می­گذارد تا در روزهای دیگری این کار را انجام بدهند، مبتلا به این نوع اهمال کاری است.

فرد مبتلا به اهمال­ کاری اجتنابی، نمی­خواهد وظایف و تکالیف خودشان را سر موقع انجام دهند؛ زیرا آن ها بسیار آشفته هستند و شروع به کار برای آنها دلهره آور است. آن ها شروع به تمیز کردن اتاق خود یا پرداخت صورتحساب خود نمی­کنند. اجتناب از مسئولیت­ها هرگز ایده خوبی نیست. هرچه بیشتر از چیزی اجتناب کنید، انجام دادن آن برا­یتان سنگین خواهد بود. در این مرحله مناسب­ ترین کاری که باید انجام شود، این است که یک قدم کوچک بردارید و کار را به مراحل کوچک تقسیم کنید. اگر نیاز به نوشتن مقاله دارید، رایانه خود را روشن کنید، یک سند خالی باز کنید و شروع به تایپ یک جمله کنید. خرد کردن کارها به مراحل مختلف باعث می­شود آن کار آسان­تر انجام بگیرد. وقتی می­ خواهید یک سیب را بخورید، کل آن را نمی بلعید، بلکه با گاز زدن های کوچک آن را مصرف می­کنید. همین موضوع برای دستیابی به اهداف نیز صادق است.

برای درمان اهمال ­کاری، ابتدا باید بدانید که چرا اهمال ­کاری می­کنید تا بتوانید طرز فکر خود را تغییر دهید. دلیل اهمال ­کاری شما می­تواند به همان اندازه مهم یا مهم تر از نحوه اهمال­ کاری شما باشد. دلایل متداول اهمال­ کاری:

1. لذت نبردن از کار مورد نظر

2. سازمان نداشتن کار

3. زیاد بودن حجم کار یا ترس از موفقیت

نکاتی که می­توانند برای درمان اهمال­ کاری مناسب باشند:

خودتان را ببخشید

شما قبل از اینکه جلوی اهمال ­کاری را بگیرید، باید به خاطر اهمال­ کاری در گذشته خودتان را ببخشید. پذیرفتن اینکه اهمال­ کاری کرده ­اید خیلی مهم است، سپس خود را به خاطر آن ببخشید و آماده شوید تا به جلو بروید.

تعهد به کار

هرچند تعهد به کار ممکن است یک روش ساده برای متوقف کردن اهمال­ کاری به نظر برسد، اما گاهی اوقات متعهد کردن خود به کاری که از آن اجتناب کرده ­اید، می­تواند کاری دشوار باشد. شما باید بپذیرید که باید سرانجام کار را تمام کنید. هنگامی که خود را متعهد به انجام کارهایی می­کنید که از آن اجتناب کرده­اید، تصمیم می­گیرید که دیگر اهمال­ کاری نکنید. و با انجام این کار، خود را در یک قاب جدید ذهنی قرار می­دهید که به شما کمک می­کند تا کارایی بیشتری داشته باشید.

به خودتان پاداش دهید

پاداش دادن به خود برای کاری که به خوبی انجام شده مهم است، و این یک روش عالی برای ایجاد انگیزه در انجام کارهای دشوار است. پاداش لازم نیست زیاد باشد. اگر می­ خواهید یک فیلم خاص را ببینید، می ­توانید دیدن آن را منوط به اتمام پروژه خود کنید که در صورت اتمام آن، فیلم را ببینید.

اجتناب از کمال­گرایی

کمال گرایان غالباً اهمال­ کار هستند. بسیاری از کمال­ گراها، منتظر لحظه مناسبی هستند تا بتوانند یک کار را به صورت کامل انجام دهند. اگر کارها به صورت کامل نباشد، از انجام آن خودداری می­کنند. تا زمانی که بر کمال ­گرایی خود غلبه نکنید، نمی­تواند بر اهمال­کاری خود غلبه کنید. باید بدانید که کارها به ندرت به صورت کامل انجام می­شوند. شرایط و زمان خود را تا حد ممکن مدیریت کنید، اما از این انتظار ­که باید همه چیز درست و بی­نقص باشد تا کار را انجام دهید، خودداری کنید.

حواس ­پرت کننده­ ها را قطع کنید

محیطی که شما برای انجام کارهای خود انتخاب می­کنید، ممکن است باعث اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها بشود.  ایمیل و شبکه­ های اجتماعی از بزرگترین عاملان اهمال­ کاری هستند. یکی از بهترین کارهایی که می­توانید برای متوقف کردن اهمال­ کاری انجام دهید، بستن ایمیل و شبکه­ های اجتماعی خود در زمان انجام کار است. همه اعلان­ ها را خاموش کنید تا از حواس ­پرتی آسان جلوگیری کنید.

مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین گزینه موثر و عالی برای گفتگو درمورد راهکارهایی برای غلبه بر اهمال­ کاری است، در مشاوره آنلاین، دلیل واقعی اجتناب از شروع کارها را می­فهمید. اگر نمی ­توانید خود را برای شروع کارهایتان متقاعد کنید، با مشاوران و درمانگران آرکا صحبت کنید و یاد بگیرید که چه کاری می­توانید انجام دهید تا چرخه اهمال­ کاری را بشکنید و به اهداف خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست