صمیمیت

تعریف صمیمیت

با توجه به این که انسان­ها ذاتا موجودات اجتماعی هستند. ابتدا در رابطه با دلایل صمیمیت چند سوال را باید از خودمان بپرسیم.

  • آیا به خاطر اجتماعی بودن­مان، به دنبال صمیمیت با دیگران هستیم؟
  • آیا تلاش برای صمیمیت به خاطر این است که خودمان در ازدواج یا ارتباط عاشقانه دیگری، متعهد و وفادار باشیم؟
  • در جستجوی صمیمیت، آیا ما دوباره در حال جستجوی احساس پیوندی هستیم که در دوران کودکی نسبت به والدین احساس کردیم؟

برای داشتن یک ارتباط صمیمی با شخص دیگری، ابتدا لازم است که به هیجان­ها و تفکرات شخصی خودمان دسترسی داشته باشیم. وقتی که با تجربه­های درونی خودمان آشنا نیستیم، نمی­توانیم با شخص دیگری صمیمی باشیم. ما قبل از اینکه آنها را با شخص دیگری به اشتراک بگذاریم، باید آنها را کشف کرده و شناسایی کنیم. صمیمیت، احساس نزدیکی با فرد دیگری گفته می­شود. صمیمیت چند شکل دارد مثل، صمیمیت عاطفی، صمیمیت جنسی، صمیمیت جسمی.

صمیمیت جسمی

صمیمیت جسمی یعنی این­که دو نفر در یک ارتباط جنسی باشند که باعث می­شود آنها به یکدیگر نزدیک شوند یا ممکن است  کسی را که دوستش دارید، بغل کنید. برخی از افراد به لحاظ جسمانی صمیمی می­شوند اما ممکن است به لحاظ عاطفی، صمیمیتی نداشته باشند. آنها می­توانند احساسات خود را از رابطه جنسی جدا کنند. صمیمیت جسمی، همیشه جنسی نیست. صمیمیت جسمی به معنای نوازش یا درگیر شدن در هر فعالیتی جسمی هست که معنای جنسی ندارد؛ اما هنوز هم به عنوان نمایش مهربانی و محبت در تمام افراد دیده می­شود.

صمیمیت جنسی

 صمیمیت جنسی، همان­طور که از نامش پیداست، اشاره به دو نفری دارد که باهم درگیر برخی از فعالیت­های جنسی هستند. گاها، باتوجه به احساسات فرد نسبت به رابطه جنسی،  در حین رابطه جنسی با شریک خود، آنها احساس عمیقی از صمیمیت را تجربه خواهند کرد. در موارد دیگر، احساس­های افراد ممکن است از درگیر شدن در رابطه جنسی جدا باشد. ارتباط جنسی برای اکثر افراد، به عنوان راهی برای برقراری ارتباط و احساس نزدیکی بسیار زیاد با شریک زندگی خود است، به همین دلیل صمیمیت جنسی هم برای خودشان و هم برای ارتباط­شان مهم است.

صمیمیت عاطفی

 صمیمیت عاطفی زمانی احساس می شود که با یک نفر به لحاظ عاطفی در ارتباط باشید. این یک نفر می­تواند یک دوست، اعضای خانواده یا کسی باشد که دوستش دارید. صمیمیت عاطفی، احساس خیلی خاصی است و شما می توانید از ارتباط با کسی که هیجان­های شما را درک می­کند، کسب کنید. اگر در دست یافتن به صمیمیت عاطفی، مشکل دارید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. روان شناس به شما کمک می­کند ریشه  مشکلات عاطفی خود را درک کرده و با کمک مشاور آن­ها را حل کنید.

امنیت

وقتی شما با یک نفر دیگر ارتباط صمیمی دارید، شما با او احساس امنیت می­کنید؛ بدون ترس از داوری و قضاوت شدن، آزادانه خود را ابراز می کنید. برای داشتن یک ارتباط صمیمی و نزدیک، شما باید احساس کنید که می­توانید خودتان باشید و لازم نیست نقاب زده و نقش بازی کنید. دست یافتن به صمیمیت، در صورتی که بخش هایی از خود را از طرق مقابلتان پنهان کنید، تقریبا غیرممکن است. برای داشتن رابطه صمیمی، دو نفر نیاز دارند که همدیگرو بشناسند، و اگر بخش­هایی از خود را پنهان کنید، ارتباط واقعا نزدیک نخواهید داشت.

مزیت های روانشناختی

تعدادی از پژوهش­های روان­شناختی، به طرز متقاعد کننده­ای نشان می­دهند که افراد دارای ارتباط­های صمیمی، زندگی طولانی­تر و شادتری را دارند  نسبت به کسانی ارتباط صمیمی ندارند.

  • برای مثال، افراد متاهل یا افرادی که در یک رابطه متعهدانه هستند، نسبت به افراد مجرد، زندگی طولانی­تری دارند.
  • پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که 95% افرادی که والدین خود را افراد حمایت­گر توصیف نمی­کنند، در میان­سالی مبتلا به مشکلات روان­شناختی می­شوند، در حالی که این درصد برای افرادی که دارای والدین صمیمی و حمایت­گر هستند، تنها 29% هست.
  • افرادی که از لحاظ اجتماعی منزوی هستند، 2 تا 5 برابر بیشتر از افرادی که اجتماعی هستند، مرگ زودرس را تجربه می­کنند.
  • پژوهش­ها نشان می­دهند که افرادی که حیوان اهلی و خانگی دارند، نسبت به افرادی که ندارند، سالم­تر هستند و کمتر به پزشک مراجعه می­کنند.

اگر در رسیدن به احساس صمیمیت عاطفی مشکل دارید، ملاقات با مشاور مجرب، می تواند در رسیدن به آن اهداف به شما کمک کند. شاید متوجه نباشید که چرا نزدیک شدن و صمیمی بودن با دیگران برای شما دشوار است، اما صحبت کردن و ملاقات با یک مشاور مجرب، به شما کمک می­کند بفهمید که چرا در صمیمیت مشکلاتی دارید، سلامت روان شناختی شما رشد می­کند، روابط نزدیک و صمیمی با انسان های دیگر برقرار کنید. درمانگران ما برای بهبود اعتماد به نفس شما کمک می­کنند و شما را در ایجاد روابط سالم با دیگران حمایت می­کنند. صحبت با یک مشاور و روانشناس یکی از بهترین راه­ها برای کمک به سالم بودن و سالم ماندن روابط اجتماعی است. همین الان می توانید با مشاوران سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا صحبت کنید و راه­هایی برای پرورش روابط صمیمی و پایدار پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست