ذهن آگاهی (mindfulness)

بسیاری از ما زمان خود را صرفِ اندیشیدن درباره‌ گذشته و آینده می‌ کنیم. ممکن است آرزو کنیم که ای کاش زندگی‌ مان جور دیگری بود، ممکن است از رفتارها و صحبت­ های خودمان پشیمان باشیم و ممکن است رفتار اطرافیانمان ما را در فکر فرو ببرد. حتی وقتی شاد هستیم، شاید از این بترسیم که شادی‌ مان دوامی نداشته باشد یا اینکه شاید به‌ اندازه‌ کافی شاد نباشیم، یا به هر طریق، از این بترسیم که چیزی را از دست بدهیم.

در بسیاری از مواقع، دلیل اضطراب و افسردگی این است که به جای اینکه در لحظه حال باشیم، در گذشته یا آینده گیر می­کنیم. هنگامی که ما به گذشته یا حال متمرکز می­­شویم، به آن­چه که در لحظه حال اتفاق می­افتد، آگاهی نداریم؛ و دقیقا هدف ذهن­ آگاهی این است که در لحظه بمانیم تا بتوانیم در اکنون باشیم و احساسات خود را  تجربه کنیم.

ذهن آگاهی (mindfulness) ویژگی مهمی در زندگی پر مشغله‌ی ماست و پرورش آن مزایای بسیاری برای سلامتی، بهزیستی، روابط و حرفه و شغل‌ ما دارد. برای این که ذهن آگاهی را تجربه کنید، این تمرین ساده را انجام دهید. مغزتان را از هر گونه فکر خالی کنید و رویِ تنفس‌ تان تمرکز کنید و به حسِ تنفس‌ تان توجه کنید. به صدایی که ایجاد می‌کند، گوش دهید و به بالا و پایین شدن قفسه‌ی سینه‌ تان نگاه کنید. سعی کنید این کار را حداقل به مدت یک دقیقه انجام دهید.

ما همواره تمایل داریم آنچه را که نمی­توانیم کنترل کنیم، تغییر دهیم. اگر موقعیت و وضعیت ناراحت کننده باشد، ما همواره می­خواهیم که آن را به نفع خودمان تغییر بدهیم. اما، در بعضی از موارد، مسائلی وجود دارند که نمی­توان آنها را تغییر داد، و اینجا مفهوم پذیرش خیلی مهم است که بتوان به سطحی رسید که مسائل را بدون تغییر دادن بپذیریم و این بخشی از تمرین ذهن ­آگاهی است. هنگامی که شما ذهن آگاه باشید، لازم نیست هر چیزی را که در جریان است، تغییر دهید. ذهن خود را آرام ­کنید، آنچه را که در لحظه حال اتفاق میفتد، پردازش ­کنید، و افکار خود را برای آنچه که هستند ­بپذیرید. شما آنها را تجزیه و تحلیل نکنید. بسیاری از چیزهایی که ما به وسیله  آنها درگیر می‌ شویم، چیزهایی نیستند که بتوانیم فوراً تغییر دهیم. وقتی از ذهن­ آگاهی استفاده می­کنید، “چگونه”، “چرا” و “چه می کنید” را از بین می­برید و به آنچه در آن لحظه احساس می­کنید متمرکز می­شوید. پذیرش افراطی می­تواند در شرایط خاص کمک کننده و فوق العاده باشد. به ویژه هنگامی که نمی‌ توانید رفتار شخص دیگری را تغییر دهید.

 یکی از بارزترین اصول ذهن آگاهی، مشاهده و توجه کردن بدون قضاوت است. شما افکار خود را از منظره بالا نگاه می­کنید، و برای آنچه احساس می­کنید یا فکر می­کنید، قضاوت نمی­کنید. به همین دلیل یکی از برجسته ­ترین اصول ذهن آگاهی پذیرش و عدم قضاوت است.

هنگامی‌ که بتوانید خود را در لحظه حال نگه‌ دارید و ذهم آگاه باشید، به‌ مرور ذهنتان فعال‌ تر می‌شود.

1. استرس و نگرانی‌ تان کمتر می‌شود.

2. ذهن خلاق‌ تری خواهید داشت.

3. بهتر یاد می‌ گیرید.

4. حافظه بهتری خواهید داشت.

5. تمرکزتان افزایش می‌ یابد.

6. می‌ توانید فکرهای خود را کنترل کنید.

7. تصمیمات بهتری می‌ گیرید.

8. مسائل را بهتر حل می‌ کنید.

9. ذهن بازتری خواهید داشت و از زاویه بزرگ‌ تری به اطراف نگاه می‌ کنید.

ذهن آگاهی به معنی بازگشت به زمان حال است نه ماندن در زمان حال

یکی از مهم­ ترین مشکلات اکثر افرادی که تمرین ذهن آگاهی می­کنند این است که فکر می­کنند ذهن ­آگاهی به معنی ماندن در زمان حال است و اکثراً پس از چند جلسه تمرین ذهن آگاهی کلافه می­شوند و می­گویند من نمی­توانم در لحظه حال باشم و تمرینات را رها می­کنند. اما واقعیت این است که هیچکس نمی­تواند کاملاً در لحظه حال باشد به این دلیل که ذهن ما ذاتاً تمایل دارد تا هر لحظه را تحلیل کند و ما کنترلی بر این عملکرد ذهن خود نداریم اما می­توانیم هر بار که این اتفاق افتاد توجه آن را به زمان حال معطوف کنیم. به عبارت دیگر طبیعی است که حواس ما در حین انجام تمرین ذهن آگاهی پرت شود و این اتفاق اجتناب ناپذیر است. اما می توانیم هر بار که متوجه حواس پرتی خود شدیم مجدداً روی انجام تمرین تمرکز کنیم.

اگر شما یا یکی از اطرافیانتان، نگرانی یا استرس زیاد، وسواس فکری، افسردگی و اضطراب را تجربه می‌ کنید و این علائم عملکرد روزانه شما را با مشکل مواجه کرده است، با متخصصین سلامت روان سامانة مشاوره و روان‌درمانی آنلاین آرکا ارتباط برقرار کنید. مشاوران آرکا در زمینه درمان ذهن­ آگاهی به شما خدمات خیلی موثری ارائه می­دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست