کمال گرایی

کمالگرایی یک ویژگی شخصیتی است و به معنی تلاش فرد برای «بی عیب و نقص بودن» و فعالیت براساس استانداردهای بالا است. کمالگرایی اغلب به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود که می تواند شانس موفقیت افراد را در زندگی شخصی، تحصیلی و شغلی افزایش دهد. با این وجود، این ویژگی می تواند به افکار یا رفتارهای مخربی منجر شود که دستیابی به اهداف را سخت تر کند. همچنین کمالگرایی می تواند زمینه‌ساز شکل گیری علائم اضطراب، افسردگی و سایر علائم روانشناختی در افراد شود. افرادی که سعی می کنند در همه زمینه ها کامل بوده و هیچ عیب و نقصی نداشته باشند، می توانند با کمک گرفتن از یک روانشناس، این ویژگی خود را مدیریت کنند.

نشانه های افراد کمال گرا

هرکسی ممکن است در برهه هایی از زندگی خویش درگیر کمال گرایی شده باشد. اما افرادی که همیشه کمال گرا هستند، نیاز مداومی برای دستیابی به کمال را در تمامی زمینه ها و موقعیت ها احساس می کنند. تلاش زیاد برای رسیدن به اهداف، همیشه نشانگر رفتار کمالگرایانه نیست. افراد کمالگرا بر این باورند که کاری ارزشمند است که بی عیب و نقص انجام شده باشد. آنها به جای اینکه به پیشرفت، یادگیری و سخت کوشی خود افتخار کنند، به طور مداوم خود را با دیگران مقایسه می کنند. این افراد هرگز از شرایط و عملکرد خود راضی نمی شوند. معمولاً این افراد چنین نشانه هایی دارد:

 1. تا زمانی که از توانایی خود برای انجام کاری اطمینان پیدا نکنند، شروع به انجام آن کار نمی کنند.
 2. نتیجه و محصول کار نسبت به فرآیند کار اهمیت زیادی تری برای آنها ندارد.
 3. تا زمانی که کاری مطابق با استانداردهای سخت گیرانه آنها نباشد، آن کار را انجام نمی دهند.
 4. با توجه به اینکه استانداردهای بالایی دارند، بسیاری از کارها مطابق میل آنها پیش نمی رود. در نتیجه اکثر کارها و فعالیت ها را نیمه کاره رها می کنند.
 5. افراد کمال گرا به شدت اهمالکار هستند و انجام کارها را به تعویق می اندازند.
 6. معمولاً برای انجام کارها، بیش از حد مورد نیاز زمان صرف می کنند.
 7. برای نوشتن یک ایمیل دو جمله ای، 30 دقیقه زمان صرف می کنند.
 8. بر این باورند که از دست دادن 2 امتیاز در یک آزمون، نشانگر شکست است.
 9. موفقیت دیگران آنها را خوشحال نمی کند.

حوز های کمال گرایی

کمال گرایی می تواند در بسیاری از حوزه های زندگی فرد تاثیر بگذارد. در زیر برخی از زمینه های کمال گرایی آورده شده است.

در محل کار یا محل تحصیل: افرادی که در محل کار یا محل تحصیل کمال گرا هستند، زمان زیادی را صرف فعالیت های خود می کنند. همچنین از شروع کاری که اطمینان کامل نداشته باشند اجتناب می کنند. این مسئله عمدتاً به دلیل تمایل افراطی آنها با انجام کامل و بی عیب و نقص کارهاست.

روابط صمیمی یا دوستی: کمال گرایی باعث می شود افراد معیارهای غیرواقعی خود را بر نزدیکان خود تحمیل کنند و به این طریق آنها را در معرض تنش و فشار فزاینده قرار دهند.

محل زندگی: افراد کمال گرا زمان، پول و انرژی زیادی را صرف این می کنند که محیط زندگی‌شان براساس معیارهای زیبایی‌شناختی بالای خود باشد.

بهداشت و سلامتی: کمالگرایی می تواند در زمینه سلامت افراد مشکل افرین باشد. به عنوان مثال یک فرد کمالگرا، صرفاً به این خاطر که یکبار فراموش کرده مسواک بزند، مسواک زدن را ترک می کند. کمالگرایی ممکن است منجر به اختلالات خوردن همچون «بی اشتهایی عصبی» نیز شود. در این اختلال افراد برای رسیدن به اندام مطلوب خود دست به رژیم های غذایی سخت می زند.

کیفیت کلام و نوشتار: وقتی یک فرد درباره نحوه صحبت کردن و یا نوشتن، نگرش کمال گرایانه داشته باشد؛ ممکن است کیفیت گفتار و نوشتار آنها کاهش می یابد. احتمالاً این افراد از ترس اشتباه کردن، از صحبت کردن و یا نوشتن خودداری کنند.

ظاهر بدنی: افراد کمال گرا درباره ظاهر بدنی، نظافت و شیک بودن خود بسیار حساس هستند. ممکن است ساعت ها طول بکشد که لباس مناسبی انتخاب کرده و یا موهای خود را آرایش کنند. کمال گرایی در ظاهر بدنی می تواند منجر به اختلالات خوردن و یا اعتیاد به ورزش شود.

راهکار کاهش کمال گرایی

 

 1. اهداف واقعی و قابل دستیابی تعیین کنید.
 2. فعالیت های بزرگ را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.
 3. در یک زمان مشخص، روی یک فعالیت متمرکز شوید.
 4. این باور را داشته باشید که همه می توانند اشتباه کنند.
 5. این باور را داشته باشید که اشتباهات فرصتی برای یادگیری فراهم می کنند.

اگر تصور می کنید که کمال گرایی در بهزیستی شما تاثیر می گذارد، می توانید با یک روانشناس صحبت کنید. روانشناس می تواند درمان و راهکاری برای کمک به مدیریت علائم شما ارائه دهند. درمان های روانشناختی، به خصوص درمان شناختی – رفتاری می توانند با اصلاح شیوه های تفکر، به شما کمک کنند. متخصصان سامانة مشاوره و روان‌درمانی آنلاین آرکا می‌توانند به شما در مورد کمال گرایی و نحوه کاهش و مدیریت آن کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست