اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

بعد از یک رویداد ناگوار، طبیعی است که احساس ترس، غم، ناراحتی و اضطراب داشته باشید. اما، اگر این ناراحتی از بین نرود و مداوم شما را درگیر خود کند؛ می­توان گفت که شما از اختلال استرس پس از سانحه رنج می­برید. در چنین شرایطی، احساس می­کنید که این علائم همواره می­مانند و به حالت عادی برنمی­گردید. اما با مشاوره و روان­ درمانی آنلاین می­توانید علائم اختلال را مدیریت کرده و خاطرات دردناک را کاهش دهید.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می­تواند به دنبال هر رویدادی ایجاد شود که امنیت شما را به خطر بندازد. هر چند اکثر مردم، اختلال استرس پس از سانحه را با تجاوز جنسی یا زخمی شدن در جنگ مرتبط می­دانند؛ اما هر رویدادی که شما را با ناامیدی و درماندگی مواجه کند و شما را از نظر عاطفی بهم بریزد، می­ تواند موجب (PTSD) شود. PTSD می­تواند بر افرادی که شخصاً رویداد ناگوار را تجربه می­کنند، یا کسانی که شاهد این رویداد هستند، مانند کارگران اورژانس و مأموران اجرای قانون تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه­ های (PTSD) از شخصی به شخص دیگر متفاوت است زیرا سیستم عصبی و آستانه تحمل هر فرد تا حدودی متفاوت است. علائم PTSD اکثرا در ساعت­ها یا روزهایی، بعد از یک رویداد ناگوار مشاهده می شود، اما، بعضی اوقات ممکن است هفت­ه ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. در حالی که همه PTSD، را به طور متفاوتی تجربه می­کنند، چهار نوع اصلی از علائم وجود دارد.

علائم و نشانه­ های اختلال استرس پس از سانحه

علائم و نشانه­ های استرس پس از سانحه می­تواند بعد از رویداد منفی یا سالیان بعد شما را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا برخی علائم و نشانه­ های استرس پس از سانحه را توضیح می­دهیم:

  • افکار و خاطرات مزاحم در رابطه با رویداد ناگوار
  • فلش بک – احساس می­کنید که رویداد ناگوار دوباره اتفاق می­افتد.
  • کابوس­ ها – رویاهای ترسناک درباره رویداد ناگوار
  • اجتناب از مکان­ هایی که رویداد ناگوار را برای شما تداعی می­کند.
  • افسردگی – برخی از افرادی که مبتلا به PTSD هستند پس از رویداد ناگوار احساس ناامیدی می­کنند.
  • انزوا – یک فرد ، ممکن است پس از تجربه یک رویداد ناگوار، از دوستان و خانواده خود عقب نشینی کند
  • تحریک پذیری – احساس تحریک پذیری برای بازماندگان تروما مشکل رایجی است.
  • طغیان عصبانی – کسی که دچار یک حادثه آسیب زا شده است ممکن است گاهی اوقات از کنترل خارج شود و ممکن است به دیگران آسیب بزند.

مشاوره و اختلال استرس پس از سانحه

مشاوره و روان درمانی های متفاوتی برای درمان استرس پس از سانحه وجود دارند. برخی از آن ها شامل پردازش مجدد با حرکات سریع چشم است. در پردازش مجدد با حرکات سریع چشم، بیمار با یک محرک مرتبط با رویداد آسیب­زای خودش مواجهه می­شود. آن ها یاد می­گیرند که پریشانی و آشفتگی را تحمل کنند و بنابراین، نشانه های استرس پس از سانحه مثل کابوس ­ها، فلش بک ها و … کاهش می یابند.

یکی از درمان ها، درمان شناختی رفتاری است که در آن بیمار یاد می­گیرد که تفکرات خود را بازسازی کند و در نتیجه آن، هیجان های منفی کاهش پیدا میکنند. فرد مبتلا به استرس پس از سانحه بخاطر مواجهه با حادثه ناگوار، استرس و اضطراب زیادی را تجربه می­کنند. وقتی که فرد مبتلا، یاد می­گیرد که الگو و سبک تفکر منفی خود را بهبود ببخشد، راحت­تر می­توانند با پانیک و اضطراب زیاد خود کنار بیایند و همواره در آرامش می مانند.

یکی دیگر از درمان های استاندارد برای افراد مبتلا به استرس پس از سانحه، مواجهه درمانی است. فرد در این درمان به صورت تدریجی یا ناگهانی با محرک و رویداد ناگوار مواجهه می­شود و یاد می­گیرد که آنها دیگر خطرناک نیستند.

مشاوره آنلاین برای اختلال استرس پس از سانحه

مشاوره آنلاین، یکی از درمان­ های موثر برای اختلال استرس پس از سانحه است. از آنجا که اکثر افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه اضطراب زیادی دارند، مراجعه به مشاور و درمانگر به صورت حضوری خیلی دشوار است. در مشاوره آنلاین، شما می­توانید از خانه یا هرجایی که راحت هستید، از خدمات درمانی استفاده کنید. شما شایسته این هستید از در هر جایی که هستید، از خدمات مشاوره آنلاین استفاده کنید.

شما می توانید یک مشاور و روان درمانگر آنلاین را انتخاب کنید که در حوزه استرس پس از سانحه تخصص دارد. این مشاوران متوجه علائم و نشانه های شما شده و تکنیک های موثر مقابله با استرس را به شما آموزش می­دهند. هم­چنین آنها راهی را برای شما فراهم می­کنند تا مهارت های لازم برای زندگی با کیفیت و رضایت بخش را بدست آورید. اختلال استرس پس از سانحه یک وضعیت واقعی است و می تواند به شدت بر زندگی شما تاثیر گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست