عزت نفس

عزت نفس یعنی این که فرد چه احساسی نسبت به خودش دارد. این احساس، انعکاسی از اعتماد به نفس است که به خودمان داریم و نشان دهنده توانایی فرد جهت هدایت زندگی است. عزت نفس هم­چنین بیانگر ارزشمندی فرد از نگاه خودش است، که در نحوه رفتار با خود و چگونگی ارتباط با افراد دیگر، منعکس می­شود. افرادی که عزت نفس بالایی دارند، کمتر از دیگران رفتار نامناسب انجام داده و احتمالاً باور دارند که سزاوار چیزهای خوب هستند. وقتی ارزش خود را بدانید، برای خود ارزش قائل می­شوید و وقتی با شما ضعیف رفتار شود و یا موقعیت ناسالم باشد، تشخیص می­دهید.

وقتی به جایی رسیدید که اعتماد به نفس شما سالم و مناسب باشد، اعتقاد پیدا می­کنید که سزاوار چیزهای خوب هستید، و احتمالاً در به دست آوردن آنها موفق خواهید بود. یادداشت نوشتن گام مهمی برای شروع است. سه مورد را در مورد خودتان بنویسید که دوست دارید. هم­چنین می­توانید سه کار را که خوب انجام می­دهید بنویسید. دیدن این موارد بر روی کاغذ به شما یادآوری می­کند که استعداد و توانایی­هایی دارید. گاهی اوقات چیزهایی را که در آنها برتری داریم فراموش می­کنیم، و به آنچه که با آنها مشکل داریم چنگ می­زنیم، به همین دلیل نوشتن آن­ها به ما کمک می­کند تا ابعاد مثبت را در خود ببینیم.

نحوه ایجاد و رشد عزت نفس

به عنوان یک کودک، در یک محیط سالم خانواده، شما را به انجام کارهایی نظیر کارهای دانشگاهی، تشویق می­کنند و به نحوی رفتار می­کنند که باور داشته باشیم که می­توانیم به آنچه می­خواهیم برسیم. با این حال، موقعیت­هایی وجود دارد که کودکان مورد آزار و اذیت قرار گرفته و به آنها می­گویند که بی­ارزش هستند؛ یا این­که آنها به خوبی نمی­توانند انجام دهند، که بسیار مایه تاسف و ویران کننده است. عزت نفس آنها احتمالاً تحت تأثیر این سوءاستفاده قرار می­گیرد. این بدان معنا نیست که عزت نفس کودکان در کل زندگیشون پایین می­شود،  اما این احتمال را افزایش می­دهد که آنها در بزرگسالی با آن بجنگند. اعتماد به نفس پایین، یک نوع مشکل است، و توجه به این نکته مهم است که اعتماد به نفس پایین همیشه ناشی از سوءاستفاده نیست. بلکه می­تواند ناشی از تعداد نامحدودی از مسائلی مانند قلدری، پیام­های درونی شده توسط رسانه­ها و غیره باشد. صرف نظر از علت، همیشه مسئله­ای جدی است که شخصی به طور مداوم از عزت نفس پایین برخوردار باشد.

افزایش عزت نفس

شناختن چیزهایی که در آنها خوب هستید به شما کمک می­کند تا عزت نفس سالم ایجاد کنید.

اگر کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت ببرید و استعدادهای خود را بشناسید، این باعث ایجاد و بهبود عزت نفس می­شود. عزت نفس، همواره پایدار نیست بلکه گاها دچار نوسان می­شود. روزهایی وجود دارد که نسبت به خودمان احساس خوب و روزهای دیگری نسبت به خودمان احساس بدی داریم. برخی روزها، ما به موفقیت­های خود افتخار کرد و گفتگوی درونی­مان مثبت می­شود. روزهای دیگر، دچار آشفتگی و تعارض می­شویم. منتقد درونی ما، صدای بلند دارد و به نظر نمی­رسد که دچار اضطراب ذهنی کوتاه مدت شویم. صدایی که می­گوید شما “به اندازه کافی خوب نیستید” فراگیر و  احساس آشفتگی به همراه دارد. این روزهای آشفته ممکن است سرگرم کننده و لذت­بخش نباشند، اما بخشی از زندگی هستند. به یاد داشته باشید که عزت نفس مربوط به آن خودی هست که داریم نه خودی که می­خواهیم داشته باشیم. دانستن اینکه همه ما اشتباه می­کنیم، و درک اینکه عالی بودن در هر چیزی، خوب نیست. جالب است که استعدادها و تواناییهای ذاتی خود را کشف کنید تا بتوانید آنها را دنبال کنید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. به خاطر بعضی پسرفت­ها و خوب نبودن در برخی کارها خودتان را سرزنش نکیند، زیرا همه افراد گاها این پسرفت­ها را دارند؛ زیرا، این بخشی از انسان بودن است. وقتی با ارزش شخصی خود مشکل دارید ، مجبور نیستید که به تنهایی با آنها رنج ببرید. یک گزینه عالی برای بحث در مورد عزت نفس، مشاوره آنلاین است.

علائم عزت نفس پایین

عزت نفس پایین برای همه یکسان نیست. اگر گمان می کنید اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، برای شناسایی آن ممکن است کمی درون نگری مورد نیاز باشد. چند نشانه ممکن است نشانگر این باشد که شما یا فردی که می­شناسید عزت نفس پایینی دارد :

  • حساسیت به انتقاد
  • کناره­گیری اجتماعی
  • تحریک پذیری یا خصومت
  • تمرکز بیش از حد بر روی مشکلات خد
  • علائم جسمی (خستگی ، بی خوابی و سردرد)
  • افکار منفی در مورد خود
  • احساس بی ارزشی و شکست
  • احساس شرم بعد از شکست

اگر احساس می­کنید بسیاری از این موارد را دارید، به احتمال زیاد از عزت نفس پایین رنج می­برید. نگران نباشید؛ اکنون ممکن است این موارد کمی ناامیدکننده به نظر برسد، به خصوص اگر مدت طولانی است که اعتماد به نفس کم داشته باشید، اما نکته مهمی که باید بدانید این است که عزت نفس قابل تغییر و بهبود است.

مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین مکانی عالی برای بررسی موضوعات مربوط به عزت نفس است. اگر با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می­کنید، صحبت کردن با یک مشاور آنلاین می­تواند دنیای جدیدی را به وجود آورد. آنها به شما كمك می­كنند خودتان را از نگاه بی­طرفانه مشاهده كنید که منجر می­شود خودتان را دوست داشته باشید. دوست داشتن خودتان مستلزم این است که خودتان را با نقاط مثبت و منفی قبول کنید. اگر تمایل دارید صادق باشید و افکار منفی خود را به چالش بکشید، ایجاد عزت نفس بیشتر، امکان پذیر است. با سامانه مشاوره و رواندرمانی آنلاین آرکا همراه باشید تا مشاوری را که متناسب با نیازهای شما است و می­تواند به شما در بهتر شدن وضعیت­تان، بهبود احساسات خود و ارتقاء ارزش خود کمک کند، انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست