خودبینی در نوجوانان و نحوه مقابله با آن برای والدین

همان­ طور که مغز فرزند شما بالغ می­شود، آنها تمایل دارند دیدگاهی موسوم به خود محوری را در خودشان شکل دهند. خودبینی یک روش خاص برای دیدن خود و دیگران است که می­تواند زندگی فرد و زندگی شما را به چالش بکشد. درک این موضوع که خو دمحوری نوجوانان چگونه خودش را نشان می­دهد و شما به عنوان والدین چگونه می­توانید به آن پاسخ دهید، می­تواند نقش مهمی در آسان کردن تربیت فرزندتان داشته باشد.

خودبینی در نوجوانان چیست؟

خودبینی در نوجوانان، حالت رایجی در اکثر نوجوانان است که در آن به نظر می­رسد جهان در اطراف آنها می­چرخد. برای برخی از نوجوانان، این سیستم اعتقادی باعث افزایش اعتماد به نفس می­شود. نوجوانان همواره براین باور هستند که همسالانشان نسبت به عظمت آنها، حسادت می­کنند و در حال توطئه برای ازبین بردن این عظمت هستند. برای دیگران، خودبینی نوجوانان به عنوان باورهای منفی در مورد خود تجلی می­یابد.

اصطلاح خودبینی نوجوانان توسط یک روانشناس به نام دکتر دیوید الکیندز مطرح شد. او کشف کرد که نوجوانان تا حد زیادی قادر به تفکیک بین برداشت­ های خود و برداشت دیگران نیستند. نوجوانان به طور مداوم بر این باورند که دیدگاه آنها تنها دیدگاه ممکن است و  دیدگاه دیگری وجود ندارد و در صورت وجود هم کاملا نادرست و اشتباه است.

خودبینی نوجوانان و والدگری

خودبینی نوجوان یکی از دشوارترین مراحل برای والدین است. خودبینی مرحله ­ای از رشد و پیشرفت است که غالباً با استدلال و مشاجره­ های مداوم از جمله “رفتارهای حق­به جانب” و آشفتگی­ های مکرر عاطفی، مشخص می­ شود. بسیاری از والدین احساس می­کنند که فرزندانشان به موجودات کاملاً متفاوتی تبدیل شده ­اند و در رفتارهایشان بیشتر به پرخاشگری، مشاجره و سرسختی متوسل می­شوند.

به­ خاطر این موضوع، بسیاری از والدین این نوجوانان احساس غرق شدن، فرسودگی و تنها بودن می­کنند. اگر شما هم همین احساس­ ها را دارید، آرامش خود را حفظ کنید: مطمئنا تنها نیستید! بیشتر والدین در این مرحله میزانی از فقدان و فرسودگی را احساس می­کنند. اگرچه به نظر می­ رسد که روزها هرگز تمام نمی­شوند و رابطه شما با نوجوان خود همیشه تنش­زا خواهد بود، اما این مرحله از رشد، در واقع  برای رشد مناسب کودک ضروری و خیلی مهم است و به آنها در پیشرفت به مراحل بعدی کمک خواهد کرد.

ممکن است احساس کنید که کودک شما درگیر رفتارهای خطرناک و شدید است و البته که این نگرانی­ ها معتبر هستند. بسیاری از روانشناسان بر این باورند كه یكی از مشكلات ذاتی در خودبینی نوجوانان، كاهش دقت در ارزیابی خطر و خطرناک رفتار کردن است. به همین دلیل، بسیاری از نوجوانان طوری رفتار می­کنند که شکست ­ناپذیر هستند، مثل رانندگی بی­ پروا، رفتار جنسی غیر مسئولانه یا استفاده از مواد مخدر. در این مدت، دوستی با والدین دیگر که در شرایط مشابه هستند، بر حفظ سلامت و آرامش خیلی مهم است.

اثرات خودبینی نوجوانان

خودبینی نوجوان هم­چنین منجر به پدید­ه­ای “مخاطب خیالی” یا “داستان شخصی” می­شود. این پدیده­ ها نشان دهنده، این تصور نوجوانان را می­رساند که خودشان را محور توجه همه می­دانند. به همین دلیل، برخی از دختران، برای مورد توجه بودن اجتماعی تلاش می­کنند، زیرا آن­ها معتقدند همسالانشان مدام نظارت می­کنند و هر حرکت آن­ها را مورد قضاوت قرار می­دهند.

اصطلاح “مخاطب خیالی” به طور معمول کل جهان را در بر می­گیرد، اما تقریباً از همسالان نوجوان تشکیل شده است. این اغلب منجر به نوجوانانی می­شود که سعی می­کنند یکدیگر را تحت تأثیر قرار دهند، گاهی اوقات از طریق شاهکارهای “جسورانه” یا حتی از طریق کارهایی که برای ظهور آنها روشی خاص طراحی شده است. مخاطب خیالی نوجوانان می­تواند طیف گسترده ­ای از رفتارها و ساختارهای اجتماعی را ایجاد کند، و تا حد زیادی مسئول بسیاری از خصوصیات و تمایلات شخصیتی است که نوجوانان ابراز می­کنند.

به همین ترتیب، “داستان شخصی” روشی غیر واقعی است که نوجوانان در آن خود و جهان پیرامون خود را مشاهده می­کنند. نوجوانان قادر به تشخیص نقش کوچک خود در طرح بزرگ جهان و همه ساکنان آن نیستند، و نمی­توانند درک کنند که این به معنای مواردی مانند موفقیت و شکست است. در نتیجه، هر بازگشت ناچیز می­تواند مانند پایان جهان برای یک نوجوان به نظر برسد  و می­تواند منجر به انفجار گسترده یا از بین رفتن کامل اعتماد به نفس شود.

چگونه والدین می­توانند با خود بینی نوجوانان مقابله کنند؟

برخورد با نوجوانانی که در این مرحله هستند، حتی برای خوش­بین­ ترین و صبورترین پدر و مادر هم، می­تواند دشوار و آشفته­ کننده باشد، بنابراین شما باید در حین باز بودن و امیدوار بودن برای روابط آینده خود، از برخی کمک­ ها استفاده کنید. کمک­ ها و راهنما ها می­تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ارتباط با کودکان خود : ممکن است ارتباط با فرزندانتان در این مدت دشوار باشد، اما از هر فرصتی که می­توانید برای یافتن راه­ های پیوند استفاده کنید. اگر پسر شما عاشق رقص مدرن است، سعی کنید که او را به یک اجرا برسانید. اگر دختر شما واقعاً از اقیانوس عمیق شگفت زده می­شود، با هم از یک موزه محلی یا آکواریوم بازدید کنید. پیدا کردن هر روش کوچکی برای ارتباط با بچه­ هایتان می­تواند به شما کمک کند.
  • به کودکی خود فکر کنید : شما ممکن است همه موارد استرس­زاهای مشابه فرزندان خود را نداشته باشید، اما مطمئناً در گذشته شما مواردی وجود دارند که مشابه با مواردی است که فرزندانتان در حال تجربه هستند. به یاد آوردن سفر دشوار خود در کودکی، می­تواند به شما در ایجاد همدلی به فرزندان کمک کند.
  • به یاد داشته باشید این دوران نیز به اتمام می­رسد : به نظر می­رسد مرحله خودبینی نوجوان شما خیلی به طول بیانجامد و هرگز تمام نشود، اما به یاد داشته باشید که این دوره مانند سایر دوره­ های رشد قبل از آن می­گذرد و کودک شما بسیار قوی­ تر و سالم ­تر ظاهر می­شود. که شما هر دو اثر صحنه را به خوبی کنترل می کنید.
  • ایده­ های جدید را معرفی کنید : با ارائه ایده ­ها و جهان­بینی ­های جدید به نوجوانان خود کمک­ های زیادی می­توانید انجام دهید، بنابراین فرزندان خود را در معرض انواع جدید موسیقی، ایده­ های فرهنگی جدید و تجربیات جدید قرار دهید. اگرچه این مراحل بلافاصله حضور خودمحوری را از بین نمی­برد، اما به نوجوانان کمک می­کند تا درک کنند که تنها در جهان نیستند و افراد و فرهنگ های دیگری نیز در آنجا زندگی می­کنند.
  • نوجوانان خود را مورد حمایت قرار دهید : کودکان نیاز به عشق و حمایت بی قید و شرط والدین دارند. اگرچه ممکن است شما با همه چیز هایی که نوجوان شما می­گوید یا انجام می­دهند موافق نباشید، آنها به شما نیاز دارند که به طور مداوم نشان دهید که عشق و پذیرش شما مشروط نیست.

مشاوره آنلاین آرکا، یک بستر درمانی آنلاین است که شما را از محیط امن خانه به یک متخصص متصل می­کند. اگر شما هم در خانه خود نوجوانی دارید که رفتارهای متفاوت و استقلال طلبانه را انجام می­دهد و با او مشاجره دارید و یا نگران مراحل رشد و آینده او هستید، با متخصصین حوزه نوجوان آرکا تماس بگیرید تا مشاوران شما را در مسیر درست و مناسب کمک به نوجوان خود قرار دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست