غم و اندوه و راه های مقابله با آن

اندوه پاسخ طبیعی به فقدان و از دست دادن است. وقتی چیزی یا شخصی که دوستش دارید را  از دست بدهید، رنج و درد عاطفی را تجربه خواهید کرد. غالباً، درد ناشی از دست دادن، می ­تواند خیلی بیشتر از آن چیزی که هست، احساس شود. شما ممکن است انواع احساسات دشوار و غیرمنتظره را تجربه کنید، از شوک یا عصبانیت گرفته تا کفر، گناه و غم عمیق. درد اندوه هم­چنین می­ تواند سلامت جسمی شما را مختل کند، خوابیدن، غذا خوردن و حتی سبک تفکرات شما را تحت تاثیر قرار می­دهد. کنار آمدن با از دست دادن شخصی یا چیزی که دوستش دارید، یکی از بزرگترین چالش ­های زندگی است.

ممکن است غم و اندوه را با مرگ یک دوست عزیز مرتبط کنید، که اغلب علت شدیدترین نوع اندوه است؛ اما هر فقدان می­ تواند باعث اندوه شود، از جمله:

1. طلاق یا از دست دادن روابط

2. از دست دادن سلامتی

3. از دست دادن شغل

4. از دست دادن ثبات مالی

5. سقط جنین

6. بازنشستگی

7. مرگ حیوان خانگی

8. بیماری جدی و خطرناک

9. از دست دادن دوستی

10. از دست دادن ایمنی پس از یک ضربه

11. فروش خانه

حتی ضرر و زیان­ های ظریف در زندگی می­ تواند احساس غم و اندوه را به وجود آورد. برای مثال، ممکن است بعد از دور شدن از خانه، فارغ التحصیلی از دانشگاه، یا تغییر شغل، اندوهگین شوید. همچنین، اگر فردی به یک حیوان خانگی وابسته باشد، طبیعی است که از فقدان و از دست دادن آن ناراحت باشد. علت غم و اندوه شما هرچه که باشد، روش ­های سالم برای کنار آمدن با درد وجود دارد که به مرور زمان می­ تواند غم و اندوه شما را تسکین دهد و به شما کمک کند تا با از دست دادن چیزی کنار بیایید، معنای جدید پیدا کنید و سرانجام، زندگی خود را امیدوارانه ادامه دهید.

روند غم و اندوه

اندوهگین شدن، یک تجربه کاملاً فردی است. هیچ راه درست و نادرستی برای آن وجود ندارد. نحوه غم و اندوه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شخصیت و سبک مقابل ه­ای، تجربه زندگی، باورهای مذهبی و اینکه این فقدان برای شما چقدر مهم بوده است. ناگزیر، اندوه در زمان طولانی باقی می ماند و بهبودی آن به تدریج اتفاق می­افتد.

برخی از افراد طی هفته ­ها یا ماه­ ها احساس بهتری می­ کنند و بعضی از آنها ممکن است سالیان سال نتوانند غم و اندوه ناشی از فقدان کسی یا رابطه­ هایی را بپذیرند. غم و اندوه شما ناشی از هر چیزی هم باشد، مهم است که با خود صبور باشید و اجازه دهید که اندوه روند طبیعی خود را طی کند.

باورهای اشتباه در مورد اندوه و فقدان

 • باور اشتباه: اگر غم ناشی از فقدان را نادیده گرفته و فراموش کنید، درد سریعتر از بین می­رود.
 • واقعیت: تلاش برای نادیده گرفتن غم ناشی از فقدان یا جلوگیری از قرار گرفتن آن در دراز مدت، فقط باعث بدتر شدن آن خواهد شد. برای بهبودی واقعی، لازم است که با اندوه خود روبرو شوید و به طور جدی با آن مقابله کنید.
 • باور اشتباه: مهم است که “در برابر غم ناشی از فقدان ” قوی باشید.
 • واقعیت: احساس غم و اندوه، وحشت کردن و یا تنهایی یک واکنش طبیعی برای از دست دادن و فقدان است. گریه به معنای ضعیف بودن نیست. لازم نیست با نشان دادن واکنش ­های بی­ تفاوتی و یا رفتارهای شجاعانه، از خانواده یا دوستان خود محافظت کنید. نشان دادن احساسات واقعی شما می­ تواند به آن ها و شما کمک کند.
 • باور اشتباه: اگر گریه نکنید، به این معنی است که غم ناشی از فقدان برای شما مهم نیست.
 • واقعیت: گریه، پاسخ طبیعی به غم و اندوه است، اما تنها پاسخ ممکن نیست. کسانی که گریه نمی ­کنند ممکن است درد را به همان اندازه دیگران احساس کنند. فقط آن ها ممکن است روش ­های دیگری برای نشان دادن درد داشته باشند.
 • باور اشتباه:  غم ناشی از فقدان، حتما باید حدود یک سال طول بکشد.
 • واقعیت: هیچ زمان مشخصی برای اندوه وجود ندارد. مدت زمان واکنش ­ها به فقدان، از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.
 • باور اشتباه: ادامه دادن زندگی، به معنای فراموش کردن فردی است که از دست دادید.
 • واقعیت: ادامه دادن زندگی به معنای این است که شما فقدان را قبول کرده ­اید نه اینکه آن را فراموش کرده­ اید. شما می­ توانید به زندگی خود ادامه دهید، در عین حال کسی یا چیزی را که از دست داده اید، به آنها نیز فکر کنید.

چگونه با روند غم و اندوه مقابله کنیم؟

در حالی که غم ناشی از فقدان، یک قسمت اجتناب ناپذیر از زندگی است، روش­ هایی برای مقابله و کنار آمدن با درد وجود دارد.

 • درد خود را بپذیرید.
 • بدانید که اندوه می­ تواند احساسات مختلف و غیر منتظره ای را برانگیزد.
 • درک کنید که فرایند اندوه شما، مخصوص شما خواهد بود.
 • از افرادی که به شما اهمیت می­ دهند، پشتیبانی چهره به چهره دریافت کنید.
 • با مراقبت از خود از لحاظ جسمی، خود را از نظر عاطفی حمایت کنید.
 • تفاوت بین اندوه و افسردگی را تشخیص دهید.

مراحل اندوه و غم

انکار: “این نمی­ تواند برای من اتفاق بیفتد.”

خشم:“چرا این اتفاق می­افتد؟ چه کسی مقصر است؟”

چانه زنی: “این اتفاق نمی افتاد و من در عوض ____ می شوم.”

افسردگی: “من از انجام هر کاری خیلی ناراحتم.”

پذیرش: “من با آنچه اتفاق افتاده است، صلح می کنم.”

اگر شما هم رابطه­ یا فردی را از دست داده، و در حال تجربه هرکدام از این احساسات هستید، نیاز است که حتما با مشاور و روان­شناسی صحبت کنید تا بهبودی اتفاق بیفتد و سوگ ناشی از فقدان مزمن نشود. برخلاف تصور عامه، برای بهبودی لازم نیست که هر کدام از این مراحل را پشت سر بگذارید. در حقیقت، برخی افراد بدون گذراندن هیچ یک از این مراحل، اندوه خود را برطرف می­ کنند. و اگر این مراحل اندوه را پشت سر بگذارید، احتمالاً آنها را به ترتیب تجربه نخواهید کرد.

یکی از موثرترین نوع درمان غم و اندوه ناشی از فقدان، مشاوره آنلاین است. صحبت با یک متخصص و درمانگر درباره احساسات خود بسیار ارزشمند است؛ در این صورت شما قادر خواهید بود آنچه را که می­خواهید بیان کرده و درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید. غم و اندوه ناشی از فقدان می­ تواند بسیار ناراحت کننده باشد، وزن شما را خیلی کاهش یا افزایش دهد، اما یک مشاور آموزش دیده، علائم را تشخیص داده و از طریق راهبردهایی برای کاهش علائم، به بهبودی شما کمک می­کند.

وقتی با یک مشاور کار می­کنید به شما نشان می­ دهد که امید وجود دارد و شما می­ توانید درمان شوید. در صورتی که شخصی یا رابطه ای را از دست داده اید و این برای شما باعث غم و اندوه فراوان شده که نمی توانید با آن کنار بیایید، با مشاوران و روان­شناسان متخصص آرکا صحبت کنید تا به شما کمک کنند با غم و اندوه خود کنار بیایید و آن را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست